Prosím o radu k této rostlince

Když nevíme, tak se ptáme...

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Milan Vohnout » 23 pro 2009, 14:33

Jirko, pěkně vysvětleno jako vždy, díky. :jedna: Pepčo, moc zajímavé a jde vidět, že se jim daří. :jedna:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Lukáš J. » 23 pro 2009, 21:36

Vím, že to není ideální, ale nechtělo se mi zatim nic vymýšlet tak jsem to flák na zeď takto. Ono kdybych ji dal na to okno na parapet tak by na tom byla myslím dost podobně se světlem. Ta zářivka je takto umístěno jen dočasně, skoro až provizorně, než si vyrobim poličku dle mých představ do jednoho výklenku a pak zavěsim světlo nad bonsai. Ale až z jara, teď bych v té kose na zahradě umrz. A nebo možná i něco po svátcích koupim, protože jsem od přírody velmi línej. :) Tak musí takhle nějaký ten pátek vydržet a hlavně aby nechcípla po tom šoku. Už jsem ale dneska ráno koukal, že se objevují nové zelené lístečky... tak snad se vzmátořila a hlína na přesazení mi přijde tak nejdřív příští týden v pondělí/úterý. Ale třeba Cpost nepřekvapí a přiveze mi ji až po novym roce :P

EDIT: popř. jak vysoko by měla být ta fluora trubice nad bonsaí, nebo je nějaké rozmezí kde je to jedno? Vadilo by, kdybych si přikoupil nějakou další bonsai a kdyby třeba nebyly stejně vysoké (+- 5-10cm) a každá by logicky byla v jiné vzdálenosti od světla? Pak bych musel tu menší dát třeba na podstavec. Koukám ale, že na té fotce jsou od zdroje světla taky docela daleko. Odhaduju 35-40cm? Případně je lepší na tu zimu (přes teplá roční období budou na balkoně na západě) pro bonsai to řešení s tou fólií a mohl by jsi to prosím vyfotit jak to tam máš udělané? Nebo prostě celý strop kolem zářivky máš pokrytý tou fólií? Děkuji mnohokrát
Lukáš
Lukáš J.
 
Příspěvky: 102
Registrován: 20 pro 2009, 19:16

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Pepča » 24 pro 2009, 12:52

Tak jsem se pokusil vyfotit jak mám nalepenou tu folii. Jak píšeš, je vlastně na celém stropu té police. Vzdálenost vrcholu těch větších rostlin od zářivky je 30 cm. Ty menší jsou tedy dále, ale zřejmě jim to nevadí. Hlavně, aby bylo světlo nad nimi. Také jsem musel dělat patra podle toho, jak jsou na regálu, ten jsem koupil v akci v OBI. Teď jsem také sehnal ve Zverimexu akvarijní zářivku made in Čína za 210 Kč. Je také
s fialovým světlem a je na ní napsáno, podporuje proces fotosyntézy rostlin a hlavně je levnější.
Přílohy
PC240001.jpg
PC240001.jpg (134.44 KiB) Zobrazeno 1524 krát
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Lukáš J. » 24 pro 2009, 14:10

Děkuji za foto. Na příští zimu a chladná období se už lépe dovybavím a udělám bonsaii správně podmínky. A ta žárovka je sice za hezkou cenu oproti té osram fluoře (mě přišla fluora v OBI na cca 330Kč), ale zas to má dlouhou životnost a člověk to nekupuje každý měsíc. A máš jistotu, že Fluora je prostě Fluora a ne ledajaká žárovka, která údajně něco podporuje a nemusí ani fungovat
Lukáš
Lukáš J.
 
Příspěvky: 102
Registrován: 20 pro 2009, 19:16

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Jiří Svačina » 24 pro 2009, 16:34

Moc těm zářivkám nerozumím, ale jak tam vidím ty dráty - udělejte to co nejpečlivěji - co možná na nic od elektriky by se neměla dostat kondenzující voda - ani voda při rosení. Měl jsem letos v rukách jednu vypálenou UV lampu od jezírka. Při tamní úrovni elektroinstalace, /nějakou chvíli byla pod vodou a mezi kontakty hořela/, ...že to někoho nefláklo, byl zázrak. Doporučuji vše od elektriky oddělit od rostlin, hodně pečlivě izolovat a pokud to jde přidat i hodně citlivé jištění - co možná aby to na dotyk vypadlo...
Těch fialek jsem kdysi pár také pěstoval, jsou vděčné...
Hezký sváteční den...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Compel Lubomír » 26 pro 2009, 23:53

Milan Vohnout píše:Jestli bude pohlcovat světlo nevím chtělo byto vyskoušet, já si myslím, že ne a naopak bude intezivější. Já jsem vyděl v zverimexu kryt a vněm nalepené zrcadlo nebo něco podobného co odráželo světlo. Nedalo mi to a zeptal jsem se pěkné prodavačky proč a nač a odpověď, líp usměrňuje svit a dvojnásobí sílu svitu. Lidi jeto možné nebo mě jen lakovala? :think:
Jak píše Jarda, zubní kartáček je na to dobrý a teplá voda. ;)

Milane s tím dvojnásobkem svitu, to nevím ale že ten alobal tu intenzitu zvětší to je pravda. Děláme fotovoltaický elektrárny a tam se to používá. Je to sice jen leštěný plech ale zvětšuje intenzitu svět. paprsků o 40 - 60%. takže to dělá i víc peněz. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Compel Lubomír » 27 pro 2009, 00:17

gunpowder. jj, koukám, že si teď v zimě pořizujeme pokojovky, Taky jsem si 19.12. pořídil jilm čínský, tedy synek mi pořídil , teda kecam, Ježíšek mi pořídil. No a když koukám na tvoje obrázky tak by mě zajímalo kde to leželo alespoň 14 dnů. Ten dostal dardu. ale neboj, dávej bacha akorát na tu kočku. Navalil bych kytku na parapet, odhrnul záclony a kochal se jak jilmík se dává do frcu. Honíš nějaký zářivky, děláš sousedům nervy na Vánoce a výsledek je nejistej. Důležitější je přesadit ho do čistý akadamy prolejt teplou vodou dokut nepoteče čistá a fakt dát na ten parapet. Já svůj jilm taky dnes přesadil. Podle fotek byl v tom samým sajrajtu. Mohl jsem ho zalívat každý den. Ta miska taky tomu odpovídá.....10x6x3,5 cm. Dokonce mi z misky přes okraj koukaly pahýlky kořenů. Dal jsem ho tedy do kulatej misky průměr tak 10cm.
Co ti tady chlapci radijou tak to fakt funguje, horší, že momentálně nefunguje světlo a sluníčko. Ale neboj, taky se dočkáme a ty kytky to přežijou. Dávej jen bacha ať je neuleješ. Tak čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Lukáš J. » 28 pro 2009, 17:41

Tak hlavně, že ježíšek, a ne santa, nebo Mojžíšek! :shock: Prý je z baumaxu, ale mě se nezalitá nezdála. Ještě přes večer jsem s ní nic nedělal, jen jsem jí postavil na stůl s tím, že další den si zjistim co a jak a ani jsem ji nezaléval a druhý den už takhle vypadala. Všechny listy uschly... tak nevim jestli to byl šok jenom ze změny prostředí, nebo v tom hrálo roli něco jiného. Každopádně už vypadá, že se z toho vzpamatuje. Každým dnem na ní pozoruju, že začínají růst nové lístky. Přesadit ještě nemám bohužel do čeho, ale pročítal jsem i konkureční forum o bonsaiích a té akadamy jsem se krapec zalekl. Tam se jí zase bojej jak čert kříže, že prý už takhle spoustě lidem zabila akadama bonsai tím, že ucpala odvodňovací otvory, že nemá žádné živiny atd. atd... a naopak si tam vychvalují ten substrát agroCS pro bonsaie. Tak mám trochu dilema...

Jinak s tim krytem na tu zářivku fakt nevím jestli by to světlo pohlcovala, nebo zesilovala. Vyzkoušet... ale jak? Zavřít do temné komory a buď poroste nebo neporoste? Asi raději něco vykutím s tou zrcadlovou fólií. A i alobal zvyšuje až o 60% intenzitu světla? Tak to taky určitě neni ka zahození. :)
Lukáš
Lukáš J.
 
Příspěvky: 102
Registrován: 20 pro 2009, 19:16

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Jarda Marek » 28 pro 2009, 19:54

Na tu akadamu si musíš udělat názor sám. Co mě se týká používám ji a odtokové otvory mi neucpává, protože hned po přesazení rostlinu s akadamou proliji důkladně vodou až z otvoru vytéká čistá voda no a je pokoj, no a jelikož hnojím nemusím se spoléhat na substrát. Akadama opravdu žádné živiny nemá :naughty: .
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Prosím o radu k této rostlince

Příspěvekod Compel Lubomír » 28 pro 2009, 22:47

Ty kluku, pokud ti něco poradí Jarda Marek nebo Láďa Kotál, tak vem na to jed, že to funguje. A hlavně je to vyzkoušený. Takový keci ,že se někdo bojí akadamy, to snad ani nemohl bejt pěstitel čehokoli. Jarda ti to napsal česky: akadama nemá žádný živiny, proto musíš hnojit. Ty frajeři zřejmě toto neví a nehnojej. A jastli mu ucpala odtokový díry tak jen proto, že dal do spodu zřejmě spodek akadamy z pytlíku a ani se neobtěžoval ji přesát. Od toho máme několik velikostí sít a několik frakcí : velikostí zrna substrátů. Nevým jaký vedlejší fórum si pročetl s těma divokejma informacema ale vůbec na ně nedej. Taky nejsem bonsajovej Picaso ale od tej doby co se řídím radama z tutoho fóra tak jsem nezavraždil ani ťuk.
No a že tvuj jilmík je tak zbědovanej přisuzuji ani ne tak k šoku ze změny stanoviště ale tomu, že jednoduše a tutově namrznul.
Já si toho svýho šel vlastně koupit sám. Pěkně jsem požádal pí. prodavačku o papír. krabici a kus balícího papíru, pěkně jsem si ho zabalil a uložil do krabičky a ještě jsem ho narval do pořádný kabely, po 10m šup do vyhřátýho auta a po příjezdu dom zase asi po 10m šup do baráku. No a frajer si ani nevšiml,že byl na špacíru. Přesazení má zasebou a zase asi nic nepoznal. Samo sebou v čistý akadamě 3 - 5 mm. Tak hlavu vzhůru a čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

PředchozíDalší

Zpět na Co je to za rostlinu?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron