Co je to za borovici?

Když nevíme, tak se ptáme...

Co je to za borovici?

Příspěvekod d.dohnal » 23 kvě 2015, 20:35

Pinus-1.jpg
Pinus-1.jpg (158.14 KiB) Zobrazeno 5900 krát

Pinus-2.jpg
Pinus-2.jpg (143.2 KiB) Zobrazeno 5822 krát

Pinus-3.jpg
Pinus-3.jpg (136.75 KiB) Zobrazeno 5770 krát


Dnes jsem v jednom zahradnictví, v zastrčeném, travou zarosteném koutě objevil kontejnery s několika zajímavými borovičkami. Jeden roubovanec asi parviflora, jeden semenáček asi taky parviflora. Ta třetí je mi záhadou. Má jehlice po třech, sem tam po dvou, délka jehlic je maximálně 12mm, má extrémně malé přírustky a je to roubovanec.
Dalibor
Uživatelský avatar
d.dohnal
 
Příspěvky: 14
Registrován: 21 kvě 2015, 18:42
Bydliště: Zlín-Štípa

Re: Co je to za borovici?

Příspěvekod Jan Adámek » 25 kvě 2015, 10:08

Podivejme se, jehlice někdy po 2, někdy po 3? To bude asi nějaká pokroucená borovice ;) !

A semenáče parviflory :shock: ? To jsem prodávat ještě neviděl....
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Co je to za borovici?

Příspěvekod d.dohnal » 25 kvě 2015, 12:49

Jan Adámek píše:Podivejme se, jehlice někdy po 2, někdy po 3? To bude asi nějaká pokroucená borovice ;) !

A semenáče parviflory :shock: ? To jsem prodávat ještě neviděl....


Dík za určení, už jsem si myslel, že se nic nedozvím.
OK, takže teď potřebuji určit i ten "semenáč parviflory" . Fotku doplním. Ale možná to je pokroucená borovice pětijehličnatá, ne?
Dalibor
Uživatelský avatar
d.dohnal
 
Příspěvky: 14
Registrován: 21 kvě 2015, 18:42
Bydliště: Zlín-Štípa

Re: Co je to za borovici?

Příspěvekod Jan Adámek » 25 kvě 2015, 16:45

Ahoj, určovat roubované okrasné borovice je trochu problém, nemívají typické znaky. 2, někdy 3 jehlice ve zvazku může mít právě ta pokroucená borovice alias Pinus contorta a ještě některé další americké borovice. Ty další se u nás prakticky nepěstují. Naše (evropské) borovice 3 jehlice ve svazku nemívají.
Toho semenáče parviflory ti asi nepotvrdím, ale fotku sem dej.
Borovice se celkem dobře dají rozeznávat podle vůně rozemnutých výhonů nebo pupenů. Ale po internetu.....
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Co je to za borovici?

Příspěvekod d.dohnal » 25 kvě 2015, 21:54

Jan Adámek píše:Ahoj, určovat roubované okrasné borovice je trochu problém, nemívají typické znaky. 2, někdy 3 jehlice ve zvazku může mít právě ta pokroucená borovice alias Pinus contorta a ještě některé další americké borovice. Ty další se u nás prakticky nepěstují. Naše (evropské) borovice 3 jehlice ve svazku nemívají.
Toho semenáče parviflory ti asi nepotvrdím, ale fotku sem dej.
Borovice se celkem dobře dají rozeznávat podle vůně rozemnutých výhonů nebo pupenů. Ale po internetu.....


Omlouvám se za ten předchozí sarkasmus, ale čekal jsem latinský název a prostě mi nedocvaklo, že borovice pokroucená je skutečný název :-).Takže z tvého pohledu to vlastně jako sarkasmus nevyznělo :D .Pinus contorta to asi nebude ta by měla mít zahnuté jehlice tahle je má přímé.
Dalibor
Uživatelský avatar
d.dohnal
 
Příspěvky: 14
Registrován: 21 kvě 2015, 18:42
Bydliště: Zlín-Štípa

Re: Co je to za borovici?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 25 kvě 2015, 23:14

Contorta to být může všechny nemají pokroucené jehlice, záleží na kultivaru.I habitus by odpovídal.Nejlépe by bylo se zeptat v tom zahradnictví.I kdyby věci nerozuměli tak by měli mít nějakou dokumentaci.Borovic je sakra hodně od jedno jehličnatých po pěti jehličnaté.Copak v základních druzích to by možná šlo ale křížení,roubování,genetika,čarověníky a přirozené variace.A pak Mugo vypadá jako Nigra. To se fakt nedá.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Co je to za borovici?

Příspěvekod Jan Adámek » 26 kvě 2015, 10:16

Většina borovic má i své české jméno, které, odborníci neužívají, ale mně stačí. Napsal jsem ho, pravda, trochu nezvykle. Pinus contorta má asi 4 poddruhy a co jsem viděl (u nás), pokroucené jehlice jsem na nich neviděl. Ale když je podle tebe má mít, tak je zkrátka má.
Skoro by mě zajímalo, co to podle tebe za borovici je.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Co je to za borovici?

Příspěvekod d.dohnal » 26 kvě 2015, 12:48

Jan Adámek píše:Většina borovic má i své české jméno, které, odborníci neužívají, ale mně stačí. Napsal jsem ho, pravda, trochu nezvykle. Pinus contorta má asi 4 poddruhy a co jsem viděl (u nás), pokroucené jehlice jsem na nich neviděl. Ale když je podle tebe má mít, tak je zkrátka má.
Skoro by mě zajímalo, co to podle tebe za borovici je.


Už tři dny intenzivně pátrám po internetu a musím uznat že vím stále prd. :-) jediné čeho se dá chytit jsou ty svazečky tří jehlic.U té borovice pokroucené píšou, že má jehlice po dvou. Podle počtu těch jehlic buď borovice těžká nebo tuhá ale zase ty mají strašně dlouhé jehlice.
Budu muset znovu do zahradnictví a být otravný, že chci mluvit s někým kdo o tom něco ví.
Dalibor
Uživatelský avatar
d.dohnal
 
Příspěvky: 14
Registrován: 21 kvě 2015, 18:42
Bydliště: Zlín-Štípa

Re: Co je to za borovici?

Příspěvekod Jan Adámek » 26 kvě 2015, 14:47

Má všechny svazky jehlic po 3? Prý kleč může mít na silných výhonech jehlice po 3 (www.conifers.org). Navíc to asi bude roubovaný čarověník, takže nebude mít typické znaky druhu. No, poznání se vyvíjí. Jsem zvědav, co ti povědí tam, kde jsi koupil.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Co je to za borovici?

Příspěvekod d.dohnal » 26 kvě 2015, 18:25

Jan Adámek píše:Má všechny svazky jehlic po 3? Prý kleč může mít na silných výhonech jehlice po 3 (http://www.conifers.org). Navíc to asi bude roubovaný čarověník, takže nebude mít typické znaky druhu. No, poznání se vyvíjí. Jsem zvědav, co ti povědí tam, kde jsi koupil.


Znovu jsem si ji důkladně prohlédl. Odhadem tak 90% jsou svazečky po třech a mezi tím jsou občas po dvou.

Já vím, že tu padlo, že se to těžko určuje, ale mám ještě tuto borovičku. Připomíná mi borovice, které jsem viděl v Chorvatsku. Má jehlice po 5t,i cca 4cm dlouhé, koncentrované na koncích větviček. A hladkou zelenohnědou kůru bez šupinek. Větve nejsou v přeslenu.

Pinus2-1.jpg
Pinus2-1.jpg (135.56 KiB) Zobrazeno 5548 krát

Pinus2-2.jpg
Pinus2-2.jpg (119.96 KiB) Zobrazeno 5595 krát

Pinus2-3.jpg
Pinus2-3.jpg (139.24 KiB) Zobrazeno 5556 krát

Pinus2-4.jpg
Pinus2-4.jpg (126.76 KiB) Zobrazeno 5511 krát
Dalibor
Uživatelský avatar
d.dohnal
 
Příspěvky: 14
Registrován: 21 kvě 2015, 18:42
Bydliště: Zlín-Štípa

Další

Zpět na Co je to za rostlinu?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron