Poradte

Když nevíme, tak se ptáme...

Poradte

Příspěvekod Lada Fabián » 18 led 2012, 10:10

Známá by ráda věděla co to opravdu je za rostlinu.Koupila rostlinu pod názvem zelkovka a mě to přijde jako jilm.Tak se o tom neustále přeme.
Prosim odborníky na bytové bonsaje,aby nás rozsoudili.
Díky !!!
Přílohy
co to je.JPG
co to je.JPG (148.22 KiB) Zobrazeno 2967 krát
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Poradte

Příspěvekod Milan Vohnout » 18 led 2012, 18:06

Ano, jeto ulmus parvifolia na 100%. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Poradte

Příspěvekod Milena » 19 led 2012, 11:23

Laďo, opět vnutím můj rozlišovací znak Zelkova x Jilm. Ulmus parviflora před opadem žloutne, kdežto Zelkova,pravděpodobně Zelkova nire, má na podzim lístky úplně karmínové, jako červené víno (tedy už tekuté, ne hrozny). Původní Zelkovu nire mám léta letoucí od Ing. Herynka, takže o tom nepochybuju. A koupené parviflory opravdu žloutly, jako jiné jilmy. Jo a Zelkovu mám celoročně venku.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Poradte

Příspěvekod Compel Lubomír » 20 led 2012, 01:08

Lado, a kde že ji tvá známá koupila? V supermarketu zelkovu nepořídíš. Milan má pravdu. Mileninu rozpoznávací techniku si znamenám do kreténíčku :clap:
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Poradte

Příspěvekod Milena » 20 led 2012, 17:50

Lubomíre, tentokrát zase musím smeknout před tvým postřehem - opravdu jsem v žádném marketu zelkovu dosud neviděla. Buď u pěstitelů nebo v okr. zahradnictví, ale tam spíše Z.serata, tu jsem viděla vzrostlou v arboretu Křtiny, ovšem odborný průvodce tvrdil, že má na podzim listy okrové. Tak asi jen ta Z. nire jde na podzim do karmínu.
Jo a jedna bonsajistka z Olomoucka pěstuje Ulmus parvifolia trvale venku, má akorát o málo větší lístečky, takže dovede přežít naše zimy. Je to ovšem informace 2 - 3 roky stará, tak nevím, zda přežila i tu předloňskou silně mrazivou zimu (2010-11).
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Poradte

Příspěvekod Compel Lubomír » 20 led 2012, 19:10

Jj. Mileno, někde na fóru, jsem četl, že někdo ho taky pěstuje jako venkovku, zatím bez problémů. Tuším ovšem, že podotýkal že je to kříženec. Pokouším se pěstovat jilm sibiřský a to je opravdu bez problémů přes zimu. Na podzim má listy žluté až okrové. Ať se daří.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Poradte

Příspěvekod Luděk Urbanič » 20 led 2012, 22:49

Taky se přidám k tomuto "evergreenu" na "greenhornech".
můj rozlišovací znak Zelkova x Jilm. Ulmus parviflora před opadem žloutne, kdežto Zelkova,pravděpodobně Zelkova nire, má na podzim lístky úplně karmínové, jako červené víno


k vybarvení listů U.parvifolia- listy opravdu žloutnou, ale jen ty zastíněné v koruně, nebo na rostlinách pěstovaných ve stínu či polostínu - na slunci se vybarvují přesně tak, jak to Milena popsala u "zelkovy" nire , což je mimochodem jenom kultivar téhož , tedy U. parvifolia . Viz třeba zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Ulmus_parv ... re-keyaki' ale i jinde se o tom můžete přesvědčit.
Je to prostě tak, že někde nazývají jilm zelkovou a naopak, u skutečné Zelkovy carpinifolia, která existuje, ale je to jiný i když příbuzný strom (v Lednicko-Valtickém areálu je jich celý les) se mnohde uvádí synonymum "Japanese elm" (Japonský jilm), případně "Caucasian elm" či dokonce "Siberian elm" - tedy kavkazsý, nebo sibiřský. Tak odkud ted je? :roll: Stejně tak jako anglofonnní jazyky označují tisovec dvojřadý -Taxodium distichum jako "Bald cypress" a jak jistě uznáte tisovec má k cypřiši hodně daleko určitě mnohem dál, než zelkova k jilmu.
A nebo jsem v několika knihách četl , že takový cedr je u nás znám jako "neopadavý modřín" a takových zmatků je v názvech rostlin mnohem víc.

Trochu komplikovanější je to ale se samotným U. parvifolia- tedy s tím kde ho pěstovat přes zimu. Jelikož se uvádí, že má dvě variety - severní a jižní. Ta jižní je patrně to, co se prodává pod skutečným jménem jako pokojové bonsaje a ta severní pro odlišení, protože má jiné nároky - stejné jako druh Z. carpinifolia nese její jméno. Ale toto jsou pouze mé doměnky, aby to někdo nebral za bernou minci.
On totiž i názor, že tím improtéři obcházejí zákaz dovozu jilmů do evropy kvůli grafioze taky trochu pokulhává, protože Zelkova je jilmů, když ne sestra, tak určitě sestřenice - patří do jilmovitých a může stejně trpět i jejich chorobami.

Takže možná taková pomůcka - Když koupíte, či dostanete U. parvifolia - zimujte ho doma, nebo aspoň někde kde moc nemrzne.
Když totéž pořídíte jako Zelkovu tak naopak - obával bych se ho nechávat přes zimu doma v teple.Jak už jsem vícekrát psal, víc jak 12 let je v různých velikostech - od letos zakořenělého řízku přes materiál na bonsaje v nádobách a živý plot až k vzrostlému stromu pěstuju venku a nikdy za tu dobu neodšel přes zimu ani ten nejtenší řízek.

No a na závěr ještě dodám - to už se budu zas opakovat, že jsem mnoho let žil v domnění, že pěstuju právě Zelkovu - až když začla kvést a plodit, začalo mi to být divné- zelkova kvete na jaře a plodem je oříšek, kdežto U. parvifolia kvete na podzim a plodem je typická jilmová nažka.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Poradte

Příspěvekod Milan Vohnout » 20 led 2012, 23:08

Luďku, musím jen s tebou souhlasit. Taky jsem si myslel, že zelkova nire neexistuje ale jilm Čínský (Ulmus parvifolia ‚Nire-keyaki) ano.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Poradte

Příspěvekod Milan Vohnout » 20 led 2012, 23:22

A když se bavíme, že ulmus parvifolia na podzim se listy vybarvují do žluta, tak jen příklad ulmus parvifolia ‘geisha‘ pro změnu do červena. ;)
Přílohy
ulmus parvifolia ‘geisha‘.PNG
ulmus parvifolia ‘geisha‘.PNG (618.45 KiB) Zobrazeno 2498 krát
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Poradte

Příspěvekod Compel Lubomír » 20 led 2012, 23:34

Tak abychom v tom měli ještě větší chaos, tak jilmů existuje asi 20 - 45 druhů. A ještě mnoho hybridů, protože se celkem dobře kříží. Rostou snad všude na světě, od severu po jih.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Další

Zpět na Co je to za rostlinu?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron