Zelkova, ale jaká?

Když nevíme, tak se ptáme...

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod lacike » 24 srp 2011, 11:23

Treba este rozlisovat, ci sa jedna o brest, ktory sa normalne vyskytuje v nasom pasme (hrabolisty, horsky, holandsky) a brest, ktory sa pestuje ako bytovy (drobnolisty), ktory by von urcite zamrzol. Ten drobnolisty sa prezimovava na teplotach nad nulou.
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Luděk Urbanič » 24 srp 2011, 14:59

pro laca upřesním - píšu stále o druhu U.parvifoilia - jilm(brest) drobnolistý (čínský). Mimo tento tento základní druh mám ještě kultivar U.parvifolia 'geisha' - obr. třeba http://www.dreviny-okrasne.cz/listnace/jilm/ulmus-parvifolia-geisha a něco co se prodává jako Zelkova nirre - má drobnější list a borka není hladká jako u U. parvifolia, ale nic bych za to nedal, že je to taky nějaký kultivar U. parvifolia - rozhodně k němu má blíž, než k zelkově. A všechny je pěstuju venku a určitě nejsem sám.

Ale znova zopakuju, že Geroxův exemplář mohl celý svůj život strávit někde ve skleníku a nemusí být na naši zimu zvyklý.

Co se týká ale druhu U. parvifolia jako takového - jde v našich podmínkách normálně pěstovat venku - řekl bych, že mu to i lépe svědčí a dokonce je na mrazy mnohem méně citlivý, než mnohé běžně pěstované stromy a keře.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Gerox » 25 srp 2011, 00:04

Já právě psal, že ho radši nechám v chladnější miśtnosti, kde bude nad nulou určitě. Všechno má svůj čas a myslím si že to zkusím tak za dva roky, uvidíme, každopádně ho chci mít dlouho, takže budu opatrnější, díky za rady! :]
Gerox
 
Příspěvky: 33
Registrován: 11 srp 2011, 11:19
Bydliště: Prague

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Luděk Rohovský » 25 srp 2011, 08:12

Já jilmy pěstuju od března do října venku a přes zimu je mám za oknem na chodbě. Okno je jednoduché, asi 30 let staré, takže moc neizoluje a tudíž při venkovních teplotách -20 je na chodbě kolem -5 a jilmy to zvládají bez problému.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Co je to za rostlinu?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků