Zelkova, ale jaká?

Když nevíme, tak se ptáme...

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Lojza Sedlák » 16 srp 2011, 20:23

Tak to bude asi nějaký Jilm.Tím přirovnáním k té smetánce jsem chtěl říci,že lístky Jilmu jsou takové jakoby měkké a jemnější.Nedokážu to jinak přirovnat.Zelkova je má tvrdší.Při doteku i šustí.Zda to platí všeobecně u všech druhů to nevím.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Gerox » 18 srp 2011, 04:11

Tak to by odpovídalo, mohl by to být Jilm Čínský (Ulmus parvifolia)?
Gerox
 
Příspěvky: 33
Registrován: 11 srp 2011, 11:19
Bydliště: Prague

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Luděk Urbanič » 18 srp 2011, 20:40

Už se to párkrát řešilo - je to samozřejmě jilm U. parvifolia prodávaný ať už z jakýchkoli důvodů jako Zelkova (většinou carpinifolia) - hlavní důvod bude v tom, že dovoz jilmů je kvůli grafióze zakázaný - tak se to takto obchází.

Jinak já ho pěstuju už nějakých 12 let venku - někdo je má doma.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod vopat » 18 srp 2011, 21:40

Tak, tak, to je ten důvod, proč jsou cedulky "popletené". Je to Jilm drobnolistý. Na žádném jlmu z dovozu nenajdeš visačku s názvem jilm (ulmus), protože by to neprošlo rostlinolékařskou kontrolou. Papírově je to tedy zelkova, ve skutečnosti jilm. Já je osobně pěstuji jako pokojové, ale v zimě chtějí chladněji, jinak při nedostatku světla "vyčuhují" a na jaře je musíš ostříhat. Letos chci zkusit pár dvouletých řízkovanců přezimovat venku a ve studeném skleníku. Uvidíme, jak se zadaří.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Gerox » 19 srp 2011, 18:24

Takže Jilm Drobnolistý? Tak to je paráda, děkuji za určení! Jinak bych se chtěl poradit jak s pěstováním. Opravte mě, pokud dělám, budu dělat něco špatně, prosím.

UMÍSTĚNÍ: Slunné místo, hlavně v zimě. (Okno mám na V stranu)
ZALÉVÁNÍ: Nechat trochu vyschnout a znovu vydatně zavlažit. Při chladnějším zimování zalévat méně, ale pravidelně. (přesadím do AKADAMY)
HNOJENÍ: Celoročně po dvou týdnech, v zimě to asi nechám na 4-6 týdnů že? (Když koupím hnojivo BioGold, nic nezkazím že?)
PŘESAZOVÁNÍ: na jaře každé 2 roky? (A ostatní co k tomu paří, ostřihání kořenů atd.)

Tento týden koupím vše potřebné a vrhnu se na to. Díky moc VŠEM. Dan
Gerox
 
Příspěvky: 33
Registrován: 11 srp 2011, 11:19
Bydliště: Prague

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod vopat » 19 srp 2011, 21:43

Ahoj, ten popis podmínek k pěstování máš jako ze žurmálu :P , takže vše OK. To hnojení v zimě opravdu moc nepřeháněj a pokud bude uložený v chladu, tak ho nehnoj téměř vůbec - když neroste, nepotřebuje tolik živin. Pokud ho budeš zimovat v pokojové teplotě, tak se na podzim nehroz, až ti začne opadávat. Je to ve své domovině opadavá rostlina, která přezimuje bez listů. Jen v jižních oblastech Číny, kde v zimě nemrzne, jsou stálezelené. V pokojové teplotě ti vždy opadá a znovu obrazí, a tak to přes zimu zvládne klidně i 3x. Takže se snaž o teplotu co možná nejnižší (ložnice, veranda...) Je dobré ho i preventivně stříkat proti sviluškám, protože ty ho dokáží odlistit opravdu velmi rychle.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Gerox » 20 srp 2011, 20:24

Tak nejdřív jsem si všechno pročetl, a pak co se shodovalo a připadalo mi rozumné, vypsal. Děkuju za rady, budu se tím řídit, jen malý dotaz, přežil by zimu pod sněhem?
Gerox
 
Příspěvky: 33
Registrován: 11 srp 2011, 11:19
Bydliště: Prague

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod vopat » 20 srp 2011, 21:17

To by mě také zajímalo a chci to letos vyzkoušet. Všude se píše, že mráz nesnáší - hlavně kořeny. Někde tady jsem ale četl, že ho někdo venku přezimuje. Letos to vyzkouším s dvouletými řízkovanci, některé nechám venku a některé v nevytápěném skleníku a uvidí se.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Gerox » 21 srp 2011, 01:53

Já právě taky četl tady na fóru, že ho někdo venku přezimuje, ale já si radši počkám na další zimu, mám ho chvilku a nechci o něj přijít, ještě se mu chci věnovat. Tak držím palce při přezimování a ještě jednou díky za rady. :]
Gerox
 
Příspěvky: 33
Registrován: 11 srp 2011, 11:19
Bydliště: Prague

Re: Zelkova, ale jaká?

Příspěvekod Luděk Urbanič » 23 srp 2011, 16:06

Já tyto jilmy venku nepřezimuju - já je venku normálně pěstuju- už tech 12 let - původní , co jsem koupil, taky jako zelkovu mi trochu "utekl" a letos na jaře jsem ho snižoval ze 6 metrů na 4 - jak se chytí, tak neuvěřitelně roste. Taky se dobře řízkuje, takže mám dalších asi 20 rostlin různých výšek a stáří a dokonce z nich mám i živý plot. Jen pár nejlepších skončí jako bonsaje - ty už jsou v nádobách. A za ty roky mi neomrzla ani neodešla přez zimu jediná větvička.

U tvojeho bych byl ale opatrnější - mohl být pěstovaný v teplejších podmínkách a proto bych ho na naši zimu zvykal pomaleji - ne ho rovnou nechat venku.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

PředchozíDalší

Zpět na Co je to za rostlinu?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron