Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Když nevíme, tak se ptáme...

Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod Janka_H » 02 lis 2010, 18:29

Dobry den, chcem sa opytat ci sa jedna o bonsai Zelkova, bol to darcek a niesom si ista.. mam podozrenie zeby sa mohlo jednat o Ulmus parvifolia - jilm čínsky.. Taktiez sa mi velmi nevidi ta zemina zvrchu je na nej taky biely povlak ako plesen. Niesom si ista ci je vhodne teraz na jesen presadzat.. Prosim ak mate skusenosti poradte mi. Dakujem za Vas cas.

Fotky su ulozene tu http://img829.imageshack.us/g/87888932.jpg/
Uživatelský avatar
Janka_H
 
Příspěvky: 11
Registrován: 02 lis 2010, 18:03
Bydliště: Košice - Slovensko

Re: Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod Martin Iša » 02 lis 2010, 18:36

Je to Jilm.Zelkova má špičatější listy. ;) A vítej na foru. :jedna:
Přílohy
Zelkova.jpg
Zelkova.jpg (12.01 KiB) Zobrazeno 4254 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 lis 2010, 18:44

Je to jilm, a povrch substrátu je klasický příklad přepravního substrátu s kokosovými vlákny. Pokud chceš kytku uchovat naživu, okamžitě přesadit do čisté akadamy, Jo a vítám tě mezi námi na fóru :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod Janka_H » 02 lis 2010, 19:05

Dakujem za mile privitanie a pohotove odpovede :) Hned zajtra bezim ku nam do bonsai centra a (za asistencie skusenejsich) presadzam.. :) Rastlinka bola inak kupovana so stitkom Zelkova (bol to darcek).. ale vela som citala a trosku som zneistela, pretoze vraj kvoli problematickemu? dovozu ich premenuvaju na Zelkove. Este raz dakujem.. som si ista ze ma tu este uvidite otravovat :D
Uživatelský avatar
Janka_H
 
Příspěvky: 11
Registrován: 02 lis 2010, 18:03
Bydliště: Košice - Slovensko

Re: Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod vopat » 02 lis 2010, 20:22

Ano, jak píšeš, obchodníci tímto přejmenováním obcházejí rostlinolékařské zákony o dovozu rostlin. Do naší republiky, a asi i k vám, je zákaz dovozu jilmů s ohledem na grafiozu (houbové onemocnění), které v minulosti téměř vymýtilo všechny divoce rostoucí jilmy. Mohou se dovážet jen některé roubované kultivary, které jsou k tomuto onemocnění rezistentní.
Potom nám v tom dělají hokej a jeden aby se v tom vyznal. Na druhou stranu, kdyby nařízení neobcházeli, tak bychomn se nemohli radovat z pěkných stromků, které jsou na pěstování bonsají jako stvořené :P .
Pár jich taky doma mám - stejně už u nás venku žádné jilmy nejsou :lol: .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod Milena » 04 lis 2010, 16:36

Pro Janku: mohla by to být i ta zelkova, na jilm se mi zdá lísteček moc špičatý. A opět klasická rada na rozpoznání: žloutnou na podzim listy? -je to jilm. Jsou-li zbareveny do vínově červena - je to zelkova.
Pro "vopata" - u nás v PV rostou v jedné ulici, skoro alej. Plodící roste v zahradě u zámku v Čechách pod Kosířem (Sylva Tarouca, Mánes..). A kousek od mého domu roste snad dvousetletý jilm vaz, má i cedulku "Památný strom".
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod Milan Vohnout » 04 lis 2010, 18:18

Tvoje podezření je správné, jeto Ulmus parvifolia - jilm čínský na 100%. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod vopat » 04 lis 2010, 19:06

Milena píše:Pro "vopata" - u nás v PV rostou v jedné ulici, skoro alej. Plodící roste v zahradě u zámku v Čechách pod Kosířem (Sylva Tarouca, Mánes..). A kousek od mého domu roste snad dvousetletý jilm vaz, má i cedulku "Památný strom".

Ahoj, to jsem rád, že ještě někde přežily dospělé stromy jilmů. U nás sice také rostou, ale jen jako výmladky ze starých stromů, které zlikvidovala zmiňovaná grafioza. Někde jsou občas vidět větší stromy v parcích, ale to už jsou asi rezistentní kultivary. Vloni jsem viděl jeden památný jilm na Šumavě a nemohl jsem se od něj odtrhnout :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod Jarda Marek » 04 lis 2010, 21:36

Vláďo mám před barákem taky jeden, stáří odhadováno okolo300 let:
Přílohy
p7100321_2.jpg
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Zelkova ci Ulmus parvifolia?

Příspěvekod Janka_H » 05 lis 2010, 11:05

Ano bol presne Ulmus.. teda po nasom brest drobnolisty :) Milena: zatial mu listky nezozltli, pretoze ho mam v byte, tak aj predpokladam ze bude zeleny celu zimu.. bolo mi odporucane nechat ho zazimovat doma na okne radsej..:) Uz je presadeny(skusenym bonsajistom :) ) v akadame tak dufajme ze sa udrzi :) Vopat: s tou hubou som to teda nevedela.. ale si predstav ze sestra tiez kupovala vcera pre buducu svokru stromcek so stitkom čaj fuki a ked ho priniesla domov tak bol z toho zrazu dalsi brest :)
Uživatelský avatar
Janka_H
 
Příspěvky: 11
Registrován: 02 lis 2010, 18:03
Bydliště: Košice - Slovensko

Další

Zpět na Co je to za rostlinu?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron