žloutnutí a opadávání jilmu

žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod Lupin » 18 zář 2012, 16:46

zdravím chci se zeptat mám jilm asi od jara a ted zacal žlutnout a opadávat. jilm je v akadamě, pravidelně přihnojován. mám ještě jeden a ten neopadává. žloutne a opadává jilm normálně?
Přílohy
DSC03162.JPG
DSC03162.JPG (91.54 KiB) Zobrazeno 6609 krát
DSC03164.JPG
DSC03164.JPG (104.7 KiB) Zobrazeno 6570 krát
Uživatelský avatar
Lupin
 
Příspěvky: 16
Registrován: 13 bře 2012, 18:46
Bydliště: Trutnov

Re: žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod Jarek Servus » 19 zář 2012, 20:19

Postříkal bych ho proti sviluškám.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod Lupin » 19 zář 2012, 20:43

proti sviluškám ošetřen už byl
Uživatelský avatar
Lupin
 
Příspěvky: 16
Registrován: 13 bře 2012, 18:46
Bydliště: Trutnov

Re: žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod jajozh » 19 zář 2012, 20:44

mne to pripada ako chloroza... :think: Uvidis co napisu iny...
Jan
Uživatelský avatar
jajozh
 
Příspěvky: 311
Registrován: 29 dub 2009, 15:25
Bydliště: Žiar nad Hronom,Slovenská Republika

Re: žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod lacike » 19 zář 2012, 21:58

Dosledok svilusiek je uplne rovnaky ako u chlorozy, v oboch pripadoch vidno najskor zilky a potom zozltne cely list a odpadne - proste predcasne starnutie. Ak napadnute bolo nedavno, tak je to uplne normalne. Pri sviluskach ale bacha, to by som preventivne striekal aj cely mesiac. Tiez som si raz myslel, ze som sa ich zbavil a ze druhy krat je to chloroza..
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod Compel Lubomír » 19 zář 2012, 22:11

Tak nevím, moc informací si o jilmu neposkytl. Fotky substrátu jsou celkem nečitelný. Kdo přesazoval do akadamy? Nebo si ho už v akadamě koupil? Dal bych ruce do ohně že to s tím substrátem nebude 100%. Kde máš jilm umístěn? Já mám zatím všechny kytky ještě na balkoně a i když jsou teď celkem velké výkyvy počasí, stále rostou.
Pokud chceš poradit, pokus se podat co možná nejvíc informací. Já bych vsadil na špatné či nedostatečné přesazení. Pokud si jilm koupil již v akadamě, je možné že je jen na povrchu a u kořenů ještě něco původního. Pokud si přesazoval sám, mohlo se stát že si akadamu nedostatečně zapravil mezi kořeny, zůstaly tam kapsy a kořínky hnijí.
Na nějaký chlorózy a jiný paskvily bych nevsázel. Pokud je kytka správně zasazena v propustnym substrátu, správně hnojena a zalévána, žadnýma takovýma nemocema se nezabejvá - nemá k tomu důvod.
Většinu problémů kytce vyrobí její ošetřovatel svejma chybama.
Chce to jen málo. Trošku víc studovat. Na většinu problémů jsou zde již několikrát opakované rady.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod Luděk Urbanič » 20 zář 2012, 08:41

:)
Taky mám každý rok stejný problém - všechny čínské jilmy ( a že jich mám) vždycky zežloutnou (ve stínu) nebo dokonce zčervenají :shock: (na slunci) já už jsem fakt zoufalý a nevím co s tím mám dělat? Už jsem to stříkal snad proti všemu.


Ale teď vážně: na tvoji otázku
žloutne a opadává jilm normálně?

odpověď zní ANO Ulmus parvifolia je opadavý strom - i když je to trochu složitější - je to vysoce adaptabilní druh,schopný růst kromě rovníku a polárního kruhu téměř kdekoli na světě který v závislosti na podmínkách buď listy shazuje, nebo taky nemusí.
Ale ten tvůj podle fotky chytil jedinou chorobu - podzim. Takže bych se neznepokojoval.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod Lupin » 20 zář 2012, 16:51

přidávám další informace a foto...když jsem ho koupil byl v prepravním substrátu a miska v které byl mu byla poněkud malá, takže jsem ho přesadil do větší misky přitom jsem odstranil co nejvíc starého substrátu, ted je v čisté akadamě. Jilm je normálně na východním okně ted jsem ho dal ven protože jsem ho pro jistotu ošetřil proti sviluškám
Přílohy
DSC03175.JPG
DSC03175.JPG (127.01 KiB) Zobrazeno 6401 krát
Uživatelský avatar
Lupin
 
Příspěvky: 16
Registrován: 13 bře 2012, 18:46
Bydliště: Trutnov

Re: žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod Jurino » 20 zář 2012, 19:55

Ahoj, priklonil by som sa k Luďkovmu názoru, že jednoducho ide naň "jeseň". Ja mám tiež 3 bresty a všetky na jeseň opadnú a do cca. mesiaca ozelenejú opäť. Skús pozrieť podrobnejšie, či na konárikoch, kde už takmer nie su lístky nenájdeš naliate púčiky. Ja teraz čakám kedy vyrašia, nakoľko nočné teploty u nás sú striedavo nižšie až k 5°C.
Juraj
Jurino
 
Příspěvky: 112
Registrován: 02 čer 2010, 16:13
Bydliště: SK, Veľké Rovné

Re: žloutnutí a opadávání jilmu

Příspěvekod Compel Lubomír » 20 zář 2012, 21:38

Tak Lupin, nechci ti sahat do svědomí ale podívej, že opravdu to přesazení nebylo úplně košer. U kmínku sis moc záležet nedal. Nic, letos bych ho už nestresoval, nechal ho nějak přežít zimu a koncem dubna ho přesadil s tím, že klidně kořeny opatrně rozčesat upravit na potřebnou délku, raději míň než víc, stromek řádně ukotvit drátem, ne měděným ale hliník, řádně zapravit substrát mezi kořínky, no a musí fachčit. Substrát je třeba řádně prosít, zbavit prachových částic a po přesazení substrát prolévat vodou do té doby než bude odtékat pouze čístá. Do substrátu ještě přidat osmocote nebo jiné pevné hnojivo a pak pravidelně co 14 dní přihnojovat kapalným. Většina z nás používá Kristalon start neb má vyšší podíl dusíku. Po N kytka vytváří větší množství zel. hmoty a to potřebujeme abychom měli stále co stříhat.
Jinak vydrž a nenech se odradit jedním menším neúspěchem. Ono to půjde ;) .
No a Luděk bude mít taky pravdu.
Naposledy upravil Compel Lubomír dne 20 zář 2012, 21:43, celkově upraveno 1
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Další

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron