Ulmus parvifolia a chemická ochrana

Ulmus parvifolia a chemická ochrana

Příspěvekod vopat » 04 lis 2011, 08:20

Ještě se mi to u žádné jiné rostliny nestalo, tak otevírám nové téma u Jilmu. Po přenesení Jilmu drobnolistého domů jsem si na něm z venku "přitáhnul" svilušky. Tak jsem na něm hned vyzkoušel nový přípravek proti savým a žravým škůdcům, který se aplikuje rovnou do substrátu (Substral Careo). I když už jsem tento přípravek použil na vícero stromků, nikdy se mi u žádného nestalo, že by špatně zareagoval. Jilm však během 3 dnů totálně opadal. Ostatní přenesené neošetřené jilmy jsou pořád zelené, takže přesunem to být nemůže - padal by postupně jako vždy. V knize Davida Prescotta jsem četl důrazné upozornění, že se na jilmy vůbec žádné přípravky používat nemají. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti :?:
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia a chemická ochrana

Příspěvekod Milan Vohnout » 04 lis 2011, 18:22

Ano, mám, Vláďo, je to pravda že Jilmy nemají rádi všelijaké postřiky, hned jim opadají listy a to buď některé, nebo opadá polovička stromu nebo i úplně celý stromek. Ale není, co zoufat on brzy zas obroste. Ale nevím, když je polijí kořeny, to teda popravdě netuším, ale stejně mi něco říká, že by to měl stejně rozjet, škoda, že si se nezeptal na slezině. Když se neudělá postřik proti sviluškám tak on opadá a když nemají co baštit tak odejdou nebo chcípnou a stromek vesele zas obroste. Teda, když to netrvá moc dlouho a ještě jak je velký, svilušky milují Jilmy. :evil:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Ulmus parvifolia a chemická ochrana

Příspěvekod vopat » 04 lis 2011, 20:05

Ahoj Milane, se sviluškami mám trochu jiné zkušenosti. Když stromek obrazí brzo a stromek se neošetří, tak se potvory vrátí - zřejmě přežijí vajíčka. Proto jsem koupil ten Substral Careo, aby jeho dlouhodobá působnost (3 měsíce) vyhubila ty potvory dokonale. Naštěstí to byl stromek prcek alá BauMax (dárek), takže jsem si řekl, že když už opadal, tak má vlastně podzim a šoupnul jsem ho ven. Vašek Hadrava mi ukazoval jak jilmy v pohodě zimuje venku a bez následků. Tak uvidím, jak to s ním dopadne. Když ale na jaře neobrazí, tak se nedozvím, co ho zahubilo. Už ho tam ale nechám. Dneska jsem už částečně zazimoval - z jedné poloviny.
Dík za poznatky
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia a chemická ochrana

Příspěvekod Vahada » 05 lis 2011, 11:00

Rád bych to upřesnil - přezimuji venku naprosto bezpečně Ulmus parvifolia Geisha a pak roslinu Zelkova nire o které se domnívám, že spíš patří k Ulmus parvifolia. Nadmořská výška cca 350m. Jiné Ulmus parvifolia bohužel nemám, takže nevím jestli to platí obecně.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Ulmus parvifolia a chemická ochrana

Příspěvekod Jan Adámek » 07 lis 2011, 12:15

Svilušky mají rády všechny jilmy, i ty naše. Nejlepší prevence proti nim je mlžení a rosení vodou. A nebo ven s nimi na déšť. Myslím, že po postřiku listy opadají proto, že je vlastně už pozdě. Napadené listy by opadaly stejně. Když listy poadají, doporučuji postříkat, protože ty mrchy přežívají v pupenech.

Co se týče přezimování, zakoupil jsem loni jakýsi řízek jilmu, prý pokojového. Na podzim mu zežloutly listy a opadaly. Rostlina v pohodě přežila naši zimu. Letos se tváří úplně stejně.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Ulmus parvifolia a chemická ochrana

Příspěvekod Compel Lubomír » 07 lis 2011, 19:12

Janku, a kde si ho tedy zimoval: doma nebo venku?
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Ulmus parvifolia a chemická ochrana

Příspěvekod Jan Adámek » 08 lis 2011, 18:44

Achjo, jasně jsem to nenapsal. Omlouvám se. Jilmus přežil venku a letos to risknu zase.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01


Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron