Záchrana jilmu

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Jurino » 23 úno 2011, 18:52

Neboj on sa z toho dostane. Môj mi úplne zhodil list v novembri, lebo aj keď bol na parapete tak veľa svetla nebolo. Teraz je u nás už 3 týždeň krajšie a cez deň svieti slnko do okna. Okamžite na to reagoval rašením, takže teraz má čo 0,5 cm púčiky niekde už aj celé vetvičky. Sprav ako píše Milan. Presadiť a polievať úmerne olisteniu a svetlu, opatrne.
Juraj
Jurino
 
Příspěvky: 112
Registrován: 02 čer 2010, 16:13
Bydliště: SK, Veľké Rovné

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 23 úno 2011, 21:14

Obávám se, že tak veselé to u mě nebude. on totiž nejdřív celkem obrazil, ale když teď začaly zasychat listy, zkoušela jsem, jestli má zelené lýko - no a na větvích jsem ho skoro nenašla, alespoň ne na jejich koncích... Ale budu ráda, když přežije jakkoli - vady na kráse se časem spraví...
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Pepa Stromolezec » 24 úno 2011, 19:04

Přesazuj až budeš mít do čeho. Zatím můžeš prokypřit ten materiál špejlí. Nic nestříhej - suchary tam nech a až obrazí tak to cvakneš za novejma. Mě už jilm shodil listí třikrát a jede dál a to jsem celou zi u bojoval s plísní.Taky jsem si myslel,že pujde do kopru a jak ted začíná bejt sluníčko tak jede jak čert. Neboj se ho časem nahnojit nečim s vyšším obsahem dusíku (N) bude mít sice trošku lopuchy,ale rozjede to.
Radši víckrát méně,než jednou moc.....
Uživatelský avatar
Pepa Stromolezec
 
Příspěvky: 200
Registrován: 21 lis 2009, 17:07

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 25 úno 2011, 18:55

Tak dneska mi došel Terramol a už mám přesazeno. Ten jilm má hrozné kořeny, takové tlusté a dlouhé, obzvlášť jeden, ale nic jsem nestříhala, když je takhle zřízený. Když jsem to zalila, vyvalil se oblak kouře, lekla jsem se, že snad hasím vápno :) . Nacpala jsem do toho pokusně i pokojovou růžičku a přesadila svůj ginseng, který jsem dostala zároveň s jilmem, byl taky v kokosovém vláknu, ale kupodivu se mu tam evidentně líbilo - celý květináč byl úplně prorostlý tenoulinkými vlásečnicovými kořínky. Bylo naprosto nemožné je jakkoli rozvolnit nebo substrát vypláchnout pryč vodou, drželo to jako slepený. Nakonec jsem ho jakž takž vypreparovala, ale přišel při tom tak o dvě třetiny kořínků... no, snad to zvládne. Do zálivky jsem přidala slabý roztok peroxidu, jak jsem tady někde četla. Myslíte, že je možné ty rostliny takhle po přesazení zalít stimulátorem? Má to podporovat zakořeňování, růst a kvetení, jsou v tom huminové látky a popel a pH je 8,5 - 10,5.
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod lacike » 25 úno 2011, 20:07

Ak mas ten klasicky ulmus, co sa da kupit vsade, tak si urobila dobre, ze si nestrihala, nanho treba ist postupne (uz som prilisnym zostrihom v zaciatkoch nieco odpravil)
Fikus je burina, ale na viac ako polovicu korenov by som sa asi neodvazil..
A co sa tyka stimulatora, pri presadeni posypem korene praskovym stimulatorom, co sa mi osvedcilo, aby sa stromcek rychlejsie spamatal.

Inak, netreba aj terramol preosiat pred pouzitim?
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 26 úno 2011, 11:01

Myslím, že se prosívat nemusí, podle toho, co jsem se o něm dočetla, ale teď už to každopádně neudělám. Práškový mám pouze zakořeňovač, ale to mě nenapadlo, používám to na zakořeňování řízků - tak třeba příště, je fakt, že by to mohlo pomoct.
A ono to s tím fíkusem vážně jinak nešlo, zkoušela jsem to různě, ale on nemá žádné větší kořeny, jen ty tenoulinké vlásečnice (teda kromě těch dekorativních tlustých, co koukají z květináče) a z nich to kokosové vlákno bez poškození prostě nešlo dostat - ono se totiž nedrolí a ve vodě jen nabobtná. Ale byl myslím v dost dobré kondici, tak se snad vzpamatuje. A kdyby ne - nu což, není to zrovna můj typ a zatím mi k srdci až tak nepřirostl. Ten jilm by mě mrzel daleko víc... Co myslíte s tím stimulátorem? Dusík v tom není, tak by to snad nemuselo vadit?
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 01 bře 2011, 19:44

No, ginseng vypadá, že si toho zásahu ani nevšiml, bohužel o jilmu to říct nemůžu. Teď mu zřejmě zasychají i zbylé lístečky. Doufám, že je to jen šok z přesazení a ještě jednou to se mnou zkusí... No, kdyby náhodou ne, investuju asi do nového - docela se mi líbí a když ho nebudu mít od začátku zaschlý a zdevastovaný a navíc už budu mít trochu představu o správné péči, snad to půjde. Zatím ale stále ještě doufám. Držte nám oběma palce :?
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 30 dub 2011, 19:44

Bohužel, jilm nepřežil jarní prázdniny, kdy jsem ho chtě nechtě musela svěřit do péče babičky. :( Nutno říct, že s tím měla problém nejedna kytka (všechny květináče jsem polepila cedulkami s popisky péče a intenzity zalévání. Když jdem přijela, byl ginseng, na kterém zářil nápis NESMÍ STÁT VE VODĚ!!! [b]do třetiny květináče ponořen - on je v takovém tom vnějším ozdobném květináči. No a ostatní na tom byly podobně.)
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod lacike » 30 dub 2011, 19:49

Alja píše:Bohužel, jilm nepřežil jarní prázdniny, kdy jsem ho chtě nechtě musela svěřit do péče babičky. :( Nutno říct, že s tím měla problém nejedna kytka (všechny květináče jsem polepila cedulkami s popisky péče a intenzity zalévání. Když jdem přijela, byl ginseng, na kterém zářil nápis NESMÍ STÁT VE VODĚ!!! [b]do třetiny květináče ponořen - on je v takovém tom vnějším ozdobném květináči. No a ostatní na tom byly podobně.)


a mne sa doma kazdy cuduje, ze nie som ochotny nikomu nechat svoje stromceky na starost :-)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Jiří Rusinský » 01 kvě 2011, 12:12

Alja píše:Bohužel, jilm nepřežil jarní prázdniny, kdy jsem ho chtě nechtě musela svěřit do péče babičky. :( Nutno říct, že s tím měla problém nejedna kytka (všechny květináče jsem polepila cedulkami s popisky péče a intenzity zalévání. Když jdem přijela, byl ginseng, na kterém zářil nápis NESMÍ STÁT VE VODĚ!!! [b]do třetiny květináče ponořen - on je v takovém tom vnějším ozdobném květináči. No a ostatní na tom byly podobně.)


tak tohoto se bojím jako čert kříže.. odjet někam na pár dní a svěřit stromky někomu na pár dní do péče... sice jsem to ještě netestoval (začal jsem letos), ale bojím bojím :D
Když vím tak poradím, když nevím tak se zeptám (ještě dlouho bude platit spíš to druhé, začínám ;-) )
Jiří Rusinský
 
Příspěvky: 24
Registrován: 23 bře 2011, 23:08
Bydliště: Kousek od Hodonína

Předchozí

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron