Záchrana jilmu

Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 21 úno 2011, 17:46

Ahoj!
Potřebovala bych poradit...
Na Vánoce jsem dostala bonsaiku z čínského jilmu, taková ta pásová výroba... Ale než mi ji mamka dala, byli jsme pryč a ona ji dva týdny nezalila. Potom byla několikrát přenesena mrazem, zabalena a strčena pod stromeček... no asi si dovedete představit, jak vypadala, když jsem ji rozbalila. Samozřejmě jsem ji hned nechala nacucat vodou, ale lístky už byly stejně dávno suhé a postupně opadaly. Našla jsem si o jilmech, co se dalo, a nevzdávala se - už to vypadalo nadějně, po několika týdnech začala znova obrážet - jenže teď jí všechny ty nové jístky schnou. Bojím se, že jsem ji přelila. Je v jakémsi substrátu, který je možná i celý jen samé kokosové vlákno... Akadamu nemám a nemůžu ji nikde sehnat, objednávat z internetu jen litr akadamy je pro mě trochu drahý špás. Doma mám jen normální substrát, kokosové vlákno a perlit... Poradí někdo? Nevím, jestli má cenu ji do toho přesazovat a teď už je zase skoro úplně bez listů, myslím, že hodně větví, i těch větších, je mrtvých. Sviluškou to podle mě není, prohlížela jsem ji a několikrát denně mlžím fixírkou...
Díky za každý nápad...
Alja
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod lacike » 21 úno 2011, 18:05

Presne takto som dostal stromcek pred styrmi mesiacmi aj ja :-)
Premrznuty, uschnuty. Krasne obrasil a potom zacali vsetky listky schnut a uz mu nebolo pomoci. Takze pricina by aj mna zaujimala..
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Milan Vohnout » 21 úno 2011, 18:22

Alja, takhle po slepu se špatně radí, chtělo by to foto. A říkáš, že nic jsi nenašla na internetu o Jilmu, tak koukni na mé stránky: www.shohin-bonsai-indoor.jex.cz něco je tu napsáno snad ti to pomůže. Jinak když nechceš do akadamy nebo nejsou penízky tak ji přesaď do kvalitního substrátu pro pokojové rostliny s drtí o zrnitosti 4 až 6mm v poměru 2:1 no když píšeš o perlitu, můžeš ho přidat, jestli jde o hrubší zrnitost, nic sním, nepokazíš spíš naopak. Dej to ale v poměru 2:1:1. Jen na vrchu ti bude odletovat při postříkáním postřikovačem a při zálivce ti ho bude voda odplavovat někam. Proto je lépe na vršek nedávat nebo ho odstranit.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Milan Vohnout » 21 úno 2011, 18:29

Příčinu jsi přece napsal sám. Jilm přešel mrazem a tím velice měl poškozené kořeny a pak jen postačí špatný nevzdušný substrát, kde při zalití ji pomalu doděláš zbytek zdravých kořenů, anebo naopak pořádně se nezalije.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 21 úno 2011, 18:35

Fotku dodám, jdu ji udělat, ale moc na ní asi neuvidíte. O jilmech je toho na internetu spousta, neříkala jsem, že jsem to nenašla - jen ta následná péče je asi v nepořádku. A akadama není zase tak drahá, poštovné je daleko dražší... trochu paradox, ale co se dá dělat. Jdu fotit.
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod lacike » 21 úno 2011, 18:42

Milan Vohnout píše:Příčinu jsi přece napsal sám. Jilm přešel mrazem a tím velice měl poškozené kořeny a pak jen postačí špatný nevzdušný substrát, kde při zalití ji pomalu doděláš zbytek zdravých kořenů, anebo naopak pořádně se nezalije.


Takze predpokladam, ze v momente ked uz nove vyhonky schli bolo zrejme neskoro (nieco ako pozerat sa na vybuch hviezdy niekde v daleko - vybuch sice vidime, ale uz je davno neskoro).

OK, cize nabuduce ked dostanem takyto sprchnuty strom, tak ho urcite nenecham zotavit sa v prepravnom substrate a okamzite presadzam ;-)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 21 úno 2011, 19:05

tak tady jsou fotky:
Přílohy
strom.gif
strom.gif (79.13 KiB) Zobrazeno 4227 krát
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 21 úno 2011, 19:06

..
Přílohy
strom-2.gif
strom-2.gif (81.58 KiB) Zobrazeno 4229 krát
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 21 úno 2011, 19:06

Detail schnoucích listů:
Přílohy
list.gif
list.gif (66.85 KiB) Zobrazeno 4217 krát
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Re: Záchrana jilmu

Příspěvekod Alja » 21 úno 2011, 19:07

...
Přílohy
list-2.gif
list-2.gif (76.29 KiB) Zobrazeno 4212 krát
Alja
 
Příspěvky: 76
Registrován: 17 úno 2011, 17:12
Bydliště: Klepačov, Blansko

Další

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron