Ulmus parvifolia

Ulmus parvifolia

Příspěvekod Martin Vajs » 30 říj 2010, 13:35

Dobrý den všem,
pořídil jsem si jako začátečník čínský jilm (Ulmus parvifolia) stáří stromku je cca 14 let. Jsem úplný začátečník a potřebuji od Vás pár rad. Informace "sosám" samozřejmě na internetu, ale rada někoho zkušeného není vždy k zahození. Bonsai jsem koupil, tak jak je vidět na fotografiích. sestříhal jsem koncové lístky, které se u tohoto druhu doporučují stříhat. Ta větev na fotce (ulmus-pohled zepředu) vlevo dole byla celá, ale svojí blbostí jsem o ni přišel. Máme totiž mladou fenku německého trpasličího pinče, ketrou jsem doma nechal sotva 10 minut samotnou (šel jsem do schráky pro denní tisk) a ona se do větve "pustila" va toto je vše co po ní zbylo. Zbytek větve jsem zastřihl a zamazal pastou na oštření po střihu. Chtěl bych se zeptat co sní mám dělat dál. Obroste? Bonsai jsem ještě nepřesazoval, jelikož byla koupena přímo od pěstitele bonsaií, ale až z druhé ruky. Myslíte, že ji mám přesadit? Nebo to nechat až na jaro? Co říkaté na tvar bonsaie? Ještě jsem začal trochu experimentovat a z lesa si přinesl dva mladé buky lesní, které mají už teď pěkný tvar....ale to až v dalším tématu. Samozřejmě, že jsem již celkem vybaven (od nůžek, po škrabák na kořeny, hnojiva, zeminu, akadamu.....tvarovací dráty, pastu na ošetření po střihu...atd.
Děkuji Vám za jakýkoliv názor a připomínky. Martin
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Martin Iša » 30 říj 2010, 19:07

Vítej jmenovče na foru. :jedna: Podle fotek ten substrát vypadá nevalně.Přesaď hned, postup tady máš a když ti nebude něco jasné, tak se ptej.Od toho je tu forum. ;) Zatím nic nestřihej, až se rostlina vzpamatuje s přesazení a začne kořenit.Možná přijde o nějaké listí, ale to bude jen reakce na přesazení.V budoucnu bude třeba potlačit vrcholové partie, tam je to přehuštěné a zahustit spodní větve.Asi bych ho ale při přesazení naklonil, možná se objeví na druhé straně nějaké nebari. ;) Ať se daří. :jedna:
Přílohy
Ulmus-pohled zepředu 2.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Ulmus parvifolia

Příspěvekod Martin Vajs » 30 říj 2010, 22:39

Martin Iša píše:Vítej jmenovče na foru. :jedna: Podle fotek ten substrát vypadá nevalně.Přesaď hned, postup tady máš a když ti nebude něco jasné, tak se ptej.Od toho je tu forum. ;) Zatím nic nestřihej, až se rostlina vzpamatuje s přesazení a začne kořenit.Možná přijde o nějaké listí, ale to bude jen reakce na přesazení.V budoucnu bude třeba potlačit vrcholové partie, tam je to přehuštěné a zahustit spodní větve.Asi bych ho ale při přesazení naklonil, možná se objeví na druhé straně nějaké nebari. ;) Ať se daří. :jedna:


Zdravím pane Išo, nevím zda-li si tu tykáte, ale učili mě být slušným, tak zatím vykám. Trochu jsem se po vaší odpovědi začetl a duševně se připravuji na přesazení....docela mám z toho bolení břicha....co když něco pokazím...akadamu mám, sice nevím zda-li nějakou lepší, ale mám. trochu mě zaráží, že jsem se zde dočetl, že mám bonsai přesadit čistě do akadamy.....a rozdělit ji (přesít na cca 3 frakce)....není potřeba žádný substrát nebo jsem to jen špatně pochopil? A ještě jeden dotaz.....tím náklonem myslíte, zasadit bonsai tak, aby byla v rovině, kterou jste označil na fotografii jako červenou linii? Radši se 2x zeptám než jednou něco zkazím.......
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Jarda Marek » 31 říj 2010, 07:25

Vítám Tě na fóru a jak vidíš tykáme si tu všichni. S tou akadamou si to pochopil zcela správně jen do čisté akadamy, a tím náklonem Martin nejspíš myslel aby se stromku zlepšily kořenové náběhy (nebari).
Držím palec a nezapomeň po práci vložit foto :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Martin Iša » 31 říj 2010, 09:41

Martine, tady jsme na tom všichni stejně, všichni jsme Greenhorni. :jedna: Proto si tu tykáme. ;) Pane už mi teda dlouho nikdo neřekl :) .Ale tu slušnost oceňuji. :jedna: Ale vraťme se ke stromkům. ;) viewtopic.php?f=98&t=1225 Tady máš vše podstatné a když ti nebude něco jasné, ptej se.Akadama je substrát přímo určený na bonsaje.Ale je "jalový", tak živiny je třeba stromku dodat hnojivem, zálivkou.S tím nakloněním to napsal Jarda správně.Mohlo by se vylepšit nebari a i celkově zlepšit pohled . ;) Osobně bych v budoucnu zahřížil levý vršek (1) a vrchol udělal z vedlejší větve. Z vnitřního oblouku odstranit větev, nebo možná pootočit aby byla vzadu. :think: Ale na všechno je čas, teď se musí rostlina po přesazení zregenerovat.Držím palce. :jedna:
Přílohy
Ulmus-pohled zepředu 2.JPG
Ulmus.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Martin Vajs » 31 říj 2010, 11:39

Ahoj Martine a Jardo ;) ,
děkuji Vám velice za další odpovědi, hlavně Tobě Martine co se týče těch perfektních návrhů. Chystám se bonsai příští týden přesadit, čekám na balík potřebných věcí. Na fotce je akadama, kterou použiji...je dobrá? Ještě mám pár otázek.....mohli byste mi uvést, jaké nůžky a kleště budu v příštích dnech, měsících potřebovat jako začátečník...našel jsem nějaké sady nářadí, ale nemohu se rozhodnout asi správně, co si vybrat. Můžete mi něco doporučit? Jakou sílu drátu mám mít připravenou k upevnění bonsaie k misce? Může to být měděný drát o síle 2-3 mm? Jaké hnojivo mám po přesazení použít? Stačí po přesazení aplikovat přípravek DUHA? Můžete mi doporučit nějaký zaručeně dobrý eobchod, kde nakupujete? Díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Jarda Marek » 31 říj 2010, 11:54

Akadama je určitě dobrá, stačí jen prosít a rozdělit na tři frakce, co jako začátečník budeš potřebovat je zde: viewtopic.php?f=29&t=26 jsou to kleště na jiny (stačí kombinačky) půl kulaté konkávy, nůžky delší na prostřih.
síla drátu 2-3 je dobrá ale nesmí být měděný, pokud bude v bužírce, tak ano. Po přesazení nehnoj :naughty: počkej až začne znovu rašit, 3-5 neděl, potom teprve hnoj. Přípravek duha není hnojivo a nepoužívám ho, je to na nic. No a nakupujeme kde se dá, ale asi nejvíce v bonsaicentrech a hodně neboli vůbec na netu, teda alespoň co se mě týká. Ať se daří :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Martin Vajs » 31 říj 2010, 12:42

O.K. Jardo....zcela, aspoň pro mě vyčerpávající odpověď.......děkuju......bonsai centrum v mé blízkosti je asi v Libochovicích...tuším :lol:....ty různé kleště, štípačky...atd. se dají ale koupit přes net, nebo si tak mám nechat poradit raději v nějakém bonsai centru? Jo jinak jezdím Jardo, dost často přes LTM a v mládí bylo toto super město naší základnou...hlavně celý týden, když se konal rockový festival North power jam.....takže, pokud by Ti to nevadilo a předem bychom se domluvily, zastavil bych se na kus řeči a čumendu. :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Jarda Marek » 31 říj 2010, 13:40

Písni mi na email a domluvíme se, není problém a můžem se stavit u Vaška v Libochovicích a tam si ty kleště můžeš koupit či osahat :P :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Ulmus parvifolia

Příspěvekod Martin Vajs » 08 lis 2010, 20:15

Takže Vás po delší odmlce (móc práce v Kolbenu ;) )...dneska jsem přesazoval můj jilm. Martine, nepodařilo se mi ho zcela naklonit, tak jsi mi to nakreslil do fotky. Ale bylo to moje první přesazení :think: a teď čas ukáže......jestli jsem to udělal správně. Držel jsem se rad a fotodokumentace ze zdejšího webu. Přidávám pár fotografií. Martin
Naposledy upravil Martin Vajs dne 08 lis 2010, 20:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron