Moje jilmy

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Pavel Šimsa » 18 kvě 2011, 09:49

Třeba v Praze u pana Herynka v Sokolské, nebo na Bělohorské je bonsai centrum, paní Kliemšové tuším. Jinak Libčany, Libochovice, sám mám obježděné všechny tyhle prodejny. Taky z Kladna.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Moje jilmy

Příspěvekod lacike » 18 kvě 2011, 18:50

Verdi píše:Dobrý den,

mohl by mi někdo doporučit prodejce pokojových ve Středočeském kraji (tak do 150km od Kladna na všechny směry)? Libčany? Rád bych začal znovu a udělal si o víkend výlet.

Děkuji


posun si to o jeden vikend a dojdi na Merklin, je to 128km :-) Urcite tam budu aj stanky, kde kupis bonsaje ;-)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Verdi » 20 kvě 2011, 16:32

Tak jsem kluky dneska vytáhl z misky a potvrdilo se nejhorší očekávání. Po zimním přesazení se s kořenovým systémem nic nestalo ba naopak, kdy většina kořenů byla chycená plísní (bílé a zelené kusy většinou na silnějších kořenech, kořeny ale nebyly uhnilé). Čím to je způsobené? Rostliny jsem se snažil opravdu nepřelévat a byly v akadamě. Chyba asi byla, že jsem osmocote přidal hned po přesazení... Nakonec jsem napadené kořeny odstranil a stromky zapíchl do stínu do záhonu :roll: pokud mají touhu žít, tak mají poslední šanci :!:
Verdi
 
Příspěvky: 36
Registrován: 20 říj 2010, 10:48

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Verdi » 15 kvě 2012, 08:20

Po delší době přeji dobrý den,
po počátečných neúspěších moje nadšení neopadlo, ale rozhodl jsem se, že svoje pěstitelství pro letošní rok odzkouším na menších-levnějších stromcích. Zakoupil jsem jilmy v akci v hypermarketu (149Kč za kus - v této kvalitě jsem kupoval z bonsaicentra za 500). (bonsai centrum nemám na dosah a stejně mám zkušenost, že stromky jsou prodávány v přepravním substrátu, takže stejně bych musel přesazovat a to jsem i dělat chtěl). Vybral jsem na oko vitalni rostliny, na kterých se chci učit co, kdy, jak, proč. Okamžitě proběhlo přesazení do čisté akadamy (docela jsem byl v šoku když jsem z přepravního substrátu vyndaval 20-30 kuliček osmocote pěkně umístěných pod bází kořene/v každé misce). Od přesazení uběhlo pouze pár dní, ale ťuk ťuk... všechno žije. Žádný opad se nekoná a vypadá to na nové rašení.

Prosím o radu, kdy bych měl začít letnit? Mohu je strčit ven nyní, když je u nás kolem 12 stupňů přes den a večer je dávat kvůli mrazíkům domu?
Verdi
 
Příspěvky: 36
Registrován: 20 říj 2010, 10:48

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Luděk Urbanič » 15 kvě 2012, 10:18

Psal jsem o tom nedávno v jiném vláknu, ale opakování je matka moudrosti :) .
Čínský jilm - Ulmus parvifolia není typická pokojovka jako třeba fikus - je to (možná snad jediný) "venkovní" druh, který se dá pěstovat za určitých podmínek doma.
Podle mých poznatků a zkušeností je mu ale rohodně lépe venku a to i v zimě. Je to druh pocházející z mírného pásu a jako takový potřebuje období vegetačního klidu - i vteplých oblastech, kde se pěstuje - třeba v Austrálii je poloopadavý. Kdežto v pokojových podmínkách ho nutíme stále růst - asi mu to nevadí, ale kdoví jak dlouho - nevím neviděl jsem ještě zdravý prosperující jilm pěstovaný patnáct let v panelákovém obýváku. To ale neznamená, že co jsem neviděl - neexistuje - třeba někdo takový má .

Takže abych to shrnul a poopravil dezinfomace obchodníků, kteří o tom vědí pouze to co si možná přečetli na cedulce pověšené na rostlině.

ČÍNSKÝ JILM NENÍ POKOJOVÝ DRUH, KTERÝ LETNÍME VENKU A CHOVÁME SE K NĚMU JAKO K TROPICKÝM ROSTLINÁM

ČÍNSKÝ JILM JE VENKOVNÍ DRUH, KTERÝ MŮŽEME ZIMOVAT V OBÝVÁKU.

Takže obavy, jestli přežije 12 stupňů nejsou na místě - horší je to s těmi mrazíky - pokud by byly pupeny čerstvě narašené -mohly by omrznout.

Zájemcům o čínské jilmy bych ale doporučoval získat je od někoho, kdo je množí u nás - s jistotou, že žije a bude žít.
V případě bonsai center a supermarketů kupujete zajíce v pytli - možná už mrtvé, nebo umírající stromy.

Abych něčím podpořil svoje slova - dám jednu fotku čínského jilmu, který nikdy nebyl doma a v pohodě přežil i letošní poměrně brutální zimu.
Nemám zatím od tohoto druhu žádnou "hotovou" bonsai - tak aspoň materiál na ni.

Výška a šířka : 60 cm, kmen nad nebari 5cm, stáří 8let - z toho 5let ve volné půdě, vypěstovaný z řízku.
Přílohy
IMG_4399.JPG
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Milena » 15 kvě 2012, 12:43

Luďku, mohu jen podpořit tvou info. Kamarádka mě před 2-3 lety šokovala, když ukázala svůj Ulmus parvifolia trvale pěstovaný několk let venku, ted zimovaný jako ostatní venkovní bonsaje. Určitě to nebyla zelkova, takže jsem musela poopravit své znalosti a věřím, že tento jilm snese naše zimy venku. Sice na Hané, ne v nějakých horách krušných, ale jen a pouze venku.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Verdi » 16 kvě 2012, 17:48

Děkuju Luďku za krásné vysvětlení. Budu se chovat podle tvých rad a doporučeních.

Rád bych se dál zeptal na další postup po přesazení. Je to týden co je stromek v akadamě, nekoná se opad ani žloutnutí listů, dokonce mírně začínají rašit nové listy nakonci větví. Kdy bych měl začít přihnojovat? Mám kristalon start (nechci ho nechám bez živin v akadamě)
Kdy začít se střihem a tvarováním. (tady bych začal až tak za měsíc, aby se kluk vzpamatoval z přesazení)
Verdi
 
Příspěvky: 36
Registrován: 20 říj 2010, 10:48

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Luděk Urbanič » 17 kvě 2012, 11:40

Nech ho určitě aspoň ten měsíc odpočinout.
Nemám zkušenosti s akadamou - ten můj na fotce je v křemelině a hnojím ho pravidelně "když si zrovna vzpomenu" :) a to je tak 3x, 4x za sezonu.

Stříhat ho můžeš prakticky pořád - mám z nich kus živého plotu a stříhám tak 5x - 6x za sezonu.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Verdi » 14 črc 2012, 09:44

Dobrý den pánové,

prosím o další radu :). Vypadá to, že se rostlinám daří, ale u Jilmů pozoruju v posledních dnech změnu barvy nových listů. Hnojím pravidelně krystalonem start takže bych nedostatek živin vyloučil. Nové listy mají výrazně světlejší barvu, následně začnou kropenatět (k opadu nedochází). Listy jsou na spodní straně mírně jakoby zaprášené a viděl jsem slovy: dva nějaké malé broučky (tak 1/3 mm). Co s tím?
Verdi
 
Příspěvky: 36
Registrován: 20 říj 2010, 10:48

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Luděk Urbanič » 14 črc 2012, 13:28

Postříkat čímkoliv proti savému a žravému hmyzu - čím dříve tím lépe.

Případně napadené ostříhat.

Taky by se hodilo detailní foto listů.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

PředchozíDalší

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků