Moje jilmy

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Jarek Servus » 14 črc 2012, 15:35

Postříkat určitě, nejpravděpodobněji jde o svilušky.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Moje jilmy

Příspěvekod vopat » 14 črc 2012, 21:43

Jarek má s těmi sviluškami pravdu. U jilmů je to nejčastější škůdce. I to je důvod, proč už je také po několika zimách doma pěstuju venku, jako venkovní stromky a zalévám je svrchu, nebo hodně rosím. Potom se ti ani nestane, že by na nich byli svilušky (nemají rády vlhko). Jestli chceš mít radost z pokojových stromků a chceš experimentovat, tak se poohlédni po fíkusech. Je jich spousta druhů vhodných na bonsaje, rostou téměř pořád, obráží i ze starého dřeva, dobře se tvarují a určitě se ti při dobré péči odvděčí.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Verdi » 15 črc 2012, 09:37

Moc děkuji pánové, postříkám a u vidím. Mám je venku, ale je fakt, že jsem poslední dobou nerosil, ale zase byly řádně zalévány minulými dešti. Vopat: asi je také zkusím. Dávám si teď dohromady okrasnou zahrádku, takže pro letošek zůstanu u Jilmů.
Verdi
 
Příspěvky: 36
Registrován: 20 říj 2010, 10:48

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Verdi » 05 říj 2012, 07:38

Dobrý den,

problém se sviluškami byl řádně vyřešen, ale docela jsem se divil, kolik jsem musel udělat postřiků, než ty čubky nechaly stromky :)

Mám trapný začátečnický dotaz... jak jilmy zimovat... Mám možnost je mít doma v pokojové teplotě, u okna a postavené na misce s vodou (asi bych je i přisvětloval) nebo mam volit odpočinkový režim, který je?
Verdi
 
Příspěvky: 36
Registrován: 20 říj 2010, 10:48

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Compel Lubomír » 05 říj 2012, 20:16

viewtopic.php?f=45&t=1730&start=30#p44460
Všechno je na tobě. Já bych je dal min. na místo s teplotou která nepřesáhne cca 8°C.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Verdi » 08 lis 2013, 08:52

Zdravím po delší době. Rozhodl jsem se, že bych letos zimoval venku, ale mám jeden problém. Jilm se zatím vůbec nechystá shazovat listy. Mám ho odlistit? V květnu jsem hnojil osmocotem a asi má dost živin na to, aby udržel olistění. Také je možná varianta, že ho dam do bytu. Loňskou zimu v pohodě přečkal doma při 20 stupních.
Verdi
 
Příspěvky: 36
Registrován: 20 říj 2010, 10:48

Re: Moje jilmy

Příspěvekod vopat » 10 lis 2013, 21:34

Ahoj,
jestli má stromek ještě v této době zelené listy, tak pochází z teplejších oblastí a naši zimu s největší pravděpodobností nepřežije (je choulostivý na kořeny). A jak sám píšeš, přezimoval vloni v pohodě v pokojové teplotě. Dej ho někam, kde není alespoň sálavé teplo od radiátoru.
Osobně zimuji venku jen ty jilmy, které na podzim začnou vybarvovat listí a shodí ho. Ty jsou z chladnějších oblastí a období klidu vyžadují. V teplém bytě sice také přezimují, ale z větší části opadají a vyhánějí nové výhony s velkými listy, které na jaře musíš ostříhat a vše pěstovat znovu.
Přeju úspěšné přezimování a bacha na svilušky :P
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Luděk Urbanič » 12 lis 2013, 14:37

Nevím jaký vliv má původ
Já mám na zahradě několik desítek těchto jilmů - od dvouletých řízků po 5m strom - a všechny velikosti mezi tím - ve volné půdě i v kontejnerech - všechny jsou geneticky totožné - namnožené z toho stromu a každý je v této době v úplně jiném stavu - některé jsou už tři týdny opadané a jiné naopak ještě celé zelé zelené.

Pokud je ale ten tvůj zvyklý na "doma" tak ho tam klidně nech zas.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Verdi » 12 lis 2013, 16:52

Tak teď mám dilema:) ven nebo dovnitř... no loni jsem zimoval doma a v přes zimu dvakrát opadal a dvakrát opět vyrašily nové listy...
Verdi
 
Příspěvky: 36
Registrován: 20 říj 2010, 10:48

Re: Moje jilmy

Příspěvekod Luděk Urbanič » 18 lis 2013, 17:55

Verdi píše:přes zimu dvakrát opadal a dvakrát opět vyrašily nové listy...


To asi není moc dobré - nech ho venku, ale pokud tam stráví první zimu, tak nejdřív radši někde v garáži,šopě, skleníku atd. nebo ho zahrabej do listí( slámy , chvojí atd..)- a další zimu už normálně jako jiné venkovní druhy.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

PředchozíDalší

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků