Čínský jilm

Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 20 čer 2019, 18:38

Zdravím a děkuji za přijetí. :) V první řadě bych vám všem chtěla poděkovat za tyhle skvělé stránky. Nejspíš jen díky nim můj jilm stále žije, ba co víc - vypadá, že se mu daří. :jedna:
Začnu trochu ze široka. Koupila jsem si "prefabrikovanou bonsaj" v bonsaj centru, hned jsem ji vyndala z původní misky, odstranila veškerý přepravní substrát, trochu zakrátila nejdelší kořeny a zasadila ji do čisté akadamy - to bylo asi v půlce května.
Pán v prodejně tvrdil, že je to pokojovka, tady jsem zjistila, že to úplně pokojovka není... tak jsem jilm vystěhovala na zasklenou lodžii. Teď už mi divoce obráží po celé rostlince nové listy, tak jsem ji přihnojila Kristalonem a dokoupila nějaké granulované hnojivo pro bonsaje, které jsem dala na povrch akadamy.
A teď k dotazu. Stromek je spíš takové košťátko s překříženými větvičkami, listy má daleko od kmene a tak dále... potřeboval by zastřihnout. Jen nevím, kdy by k tomu byla nejvhodnější doba? Všude se píše, že buď přesazovat nebo tvarovat, nikdy obojí. Jak brzy od přesazení se na stromek můžu vrhnout s nůžkama a trochu zredukovat tu nepřehlednout spleť větví? A ještě jeden dotaz... :D Kdesi jsem se dočetla, že větší zásahy (větší stříhání, drátování) je nejlepší dělat na podzim, když strom shodí listy. Co byste doporučili vy?
Budu vděčná za každou radu. :)
Adéla Štrejbarová
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16 čer 2019, 19:49

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Mimo » 21 čer 2019, 10:28

Ahoj Adelo,

s čínskymi brestmi mám už myslím si celkom dobré skúsenosti, tak skúsim poradiť.
Aj keď veľa ľudí je tu na fóre toho názoru, že sa veľmi ponáhľam.
Hold každý sme iní a každý nech si robí podľa seba :)

Dobre že si presadila, aj ja hneď presádzam do čistého zeolitu a nezáleží mi v akom ročnom období.
Prepravný substrát je smrť! :)
Stromčeky boli pestované dnu a prechod na pestovanie vonku doporučujem najprv v polotieni.
Čínske bresty NIE SÚ interiérové, ak ich budeš pestovať v inreriéri a bez dormácie v zime, po určitej dobe ti odíjdu.
Ale každý by chcel bonsai v obývačke na čestnom mieste, tak sa predávajú skoro všade ako interiérovky - biznis - a keď ti stromček odíjde a ty chceš nový, bude ďalší biznis!
No aj s tým prechodom do dormácie si treba dať pozor a po sezóne vonku ho nevystavovať zo začiatku veľmi silným mrazom, vraj na prechod do dormácie stačí aj keď je vonku 0 až 10°C.
Každopádne dokáže trošku silnejší mráz zničiť jemnejšie vetvenie na koncoch konárikov.
Nezabudni kontrolovať na roztočce, ktoré bresty milujú a na jar na predjarný postrek! A sem tak ho pre istotu strikni s KARATE ZEON.

K strihu - tu by pomohla fotka. Ak ti po presadení pekne brest rastie, strihať sa neboj. No v prvom rade sa uisti, že vieš prečo striháš - máš plán, nejaký dizajn.
Predajcovia ti zvyčajne poradia srihať na dva listy ked dorastie nový konárik do xy vzdialenosti, prípadne obstrihať siluetu.
No nepovedia ti že na takýchto "bonsajoch" sú vetvy väčšinou katastrofálne rozložené, bez konicity, a rastú v totálnom chaose.
Mali by ti povedať, že konáriky by mali vychádzať z kmeňa z vonkajšieho ohybu. dole na kmeni by mali byť hrubšie a smerom hore tenšie, mali by mať konicitu, tzn zužovať sa smerom od kmeňa von a každý konárik by mal rásť smerom von z koruny vo svojom vlastnom priestore.

Tu ti teraz uvediem príklad na mojom čerstvo zakúpenom a včera prestrihanom breste.
Kúpil som ho takto:

9871_z1.jpg


aj keď bol zjavne čerstvo presadený do (Agro CS) bonsajového substrátu a na vrch nasypaná akadama (hrozná praktika), korene som dôkladne vymyl a zasadil brest do čistého zeolitu.
Trošku som natočil pohľadovku, aby vrch kmeňa nebol taký rovný.
A potom som strihal.

IMG_4893uzm.jpg


Konáre boli na tomto dôkladne vybratom kuse celkom schopne rozložené a tak som len strihal na prvé vetvenie a tie dlhé rovné konáre skrátil.
Časom takto získajú konicitu aj vetvenie, spodné teraz nechám voľnejšie rásť a vrchol budem viac zastrihávať, aby som zachoval konáriky na ňom tenké a tým sa bude aj viac vetviť.
Každý konárik by sa mal rozvetvovať na dve nové vetvy.

Dúfam že ti táto názorná ukážka pomôže, keby niečo, pýtaj sa. :)
Tu je môj plán s týmto stromčekom:

leaveless.jpg
leaveless.jpg (74.05 KiB) Zobrazeno 733 krát


No pohľadovka nebola zle vybratá, možno sa časom prikloním k nej, ešte sa rozhodnem, konáriky sú dobre rozložené a preto to nebude problém.

9871_z1u1.jpg
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 470
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 21 čer 2019, 20:47

Děkuju za odpověď. :)
Stromeček mám na zasklené lodžii, která je otočená na západ, ale roste nám před ní velká jedle, takže polostín by byl... zato s větším sluněním to vidím bledě. Nejspíš tam jilm bude bydlet celoročně, v zimě se tam teplota pohybuje lehce nad nulou, takže by se mu to mohlo líbit.
Postřik už jsem taky provedla, protože se mi do bylinek na lodžii pustily třásněnky, potvory... Takže jsem všechno postříkala přípravkem Vertimec (na třásněnky a svilušky) a doufám, že to zabere. Jilm zatím vypadá, že je v pohodě, což se nedá říct o petrželce. :x
Pokusím se vložit fotky, nějakou představu bych měla, jen si nejsem jistá, jestli je ta představa vůbec reálná. :)
Adéla Štrejbarová
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16 čer 2019, 19:49

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 21 čer 2019, 21:28

Tohle je foceno po přesažení, teď už není do koruny vidět vůbec, jak roste. Je to prďola, na výšku má asi 20 cm.
Stromeček je dvojkmínek a docela se mi to líbí. Každý kmínek je zakončený špalíkem, jak se to ustřihlo, který bude potřeba začistit. Na vrcholu hlavního kmínku vyrůstají z jednoho místa 3 vrcholy, které bude třeba zredukovat na jeden. Kmínky jsou poměrně rovné, ale chtěla bych zachovat oba a možná je trochu odklonit od sebe. Pokusila jsem se to namalovat, ale moc mi to nešlo. :D

Asi pohledovka:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A tady je můj pokus o cosi: :D
Obrázek
Adéla Štrejbarová
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16 čer 2019, 19:49

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Vladimír Touš » 22 čer 2019, 08:21

Vertimec působí pouze na "dospělce", ale ne na vajíčka, larvy/nymfy. Tzn, že postřik Vertimecem je nutné provádět opakovaně. Přípravek Nissorun se naopak používá zejména na larvální stádia. Já používám nejprve Vertimec a po několika dnech ( 3-5 ) to ještě přejedu Nissorunem. Nissorun by měl sice také potlačovat rozmnožování dospělců, ale ty potvůrky jsou tak malý, že to nemohu se svojí vetchozrakostí posoudit... 8-)

K tvarování vrcholu: je rozdíl mezi vrcholem jehličnanu a listnáče. Mimo naznačil na svém stromku vrchol typický pro listnáče. Vrchol na tvém obrázku patří na jehličnan. Teorie, je na Tobě, jak se rozhodneš.
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 221
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 22 čer 2019, 11:46

Vladimíre, že Vertimec funguje jen na dospělce vím, první postřik jsem dělala ve středu, takže zítra mám v plánu druhý. Nissorun neznám a určitě se po něm podívám, třásněnky jsou odolné potvory a na balkon mi lezou každý rok, ale letos je to tedy extrém.
K tomu tvarování vrcholu... aaahaaa. :D Se mi na tom mojem náčrtku pořád něco nezdálo a vrtalo mi hlavou, proč to vypadá jak modřín... Už je mi to jasný, samozřejmě bych chtěla, aby stromeček vypadal jako listnáč a už začínám tušit jak na to. Díky. :jedna:
Adéla Štrejbarová
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16 čer 2019, 19:49

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Pavel Šimsa » 09 črc 2019, 21:07

Ahoj, taky si dovolím přispět.
jak píše mimo o pravidlech stříhání, ok. Jen k tomu doplním svůj názor na konkrétní případ. Určitě bych si nechal obě hlavní větve, trochu vyholit odspodu, tam kde končí ty špalíky nechat jen dvě větve jako pokračování (popsáno). Přestože je to malý stromek, prefabrikát, .... tak z něj jde rozhodně udělat pěkná rostlinka. Snažil bych se tvarovat do takového deštníku (viz obrys), prostě "koště", vystříhat větve co se vrací do koruny, nechat jen ty co jsou ven, zkrátit je tak, aby tam nabyly dlouhé rovné úseky, ... (popsáno Mimo). Drobnou obměnou by mohlo být zvýraznění těch dvou větví v obrysu. každopádně i z bočního pohledu by to mělo mít podobný tvar.
Můžeš zkusit i patra jako Mimo, ale na to se mi zdá tenhle stromek moc malý.
Pokud jde o pěstování, dávám na plné slunce rovnou po zimování na chodbě (bez mrazu) některé lístky se spálí, ale vyrostou hned odolnější a menší, hustěji. Nemluvím o parnech 35, to schovám pod větší strom. Zimuju nad nulou. Už se tu někde psalo, že záleží odkud stromek je, z jaké oblasti a na tom závisí jeho případná mrazuvzdornost (vocaď pocaď).
Tak asi tolik, ať ti dělá radost
Přílohy
IMG1426aqgr_1.jpg
IMG1426aqgr_1.jpg (21.99 KiB) Zobrazeno 578 krát
IMG1427orby_1.jpg
IMG1427orby_1.jpg (18.96 KiB) Zobrazeno 578 krát
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 802
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Adéla Štrejbarová » 27 črc 2019, 10:54

Děkuju za rady. Asi před 14ti dny jsem se odhodlala a vzala na stromeček nůžky. Vystříhala jsem vše, co se křížilo a kde z jednoho místa rostlo více větví. Zakrátila jsem a ošetřila Cu pastou ty dva pahýly... Spodní větve jsem zatím neodstraňovala, počkám, co z toho vyleze, na ustřižení je vždycky času dost. :) Možná jsem mohla být ještě radikálnější a zakrátit všechny dlouhé větve, co mi na něm zůstaly (ano jsou tam rovné ošklivé úseky), jenže to by byla skoro kompletní defoliace a prostě jsem neměla to srdce. Sluníčko teď může lépe do koruny a jilm pěkně obráží i u kmene, takže zkulturnění rovných větví je v plánu na příště.
Co se tvaru týče... na patra je opravdu stromeček malý. Chtěla bych mu zapěstovat "přirozeně" vypadající korunku s průhledem na rozdvojení kmene, asi ne úplně deštník alá košťátko, ale spíš nahoru se zužující koš'tátko. :) Uvidím jak bude spolupracovat, zatím se snaží.
A ještě bych měla pár doplňujících otázek... Když mi na kmeni vyraší větvička hned u jiné větve, mám jí nechat chvíli růst a pak odstranit nebo odstranit rovnou? A ještě jak správně používat Cu pastu? Zatřela jsem s ní pahýlky větví a teď mi ta pasta popraskala, máme to nějak řešit nebo nechat být?
Obrázek
Adéla Štrejbarová
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16 čer 2019, 19:49

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Mimo » 29 črc 2019, 14:19

Ja by som na Vašom mieste bez milosti strihal až asi takto a začínal budovať korunu nad tým rozdvojením kmeňa:

u11.jpg
u11.jpg (144.07 KiB) Zobrazeno 400 krát


a potom siluetu koruny robil asi takto:

u12.jpg
u12.jpg (124.06 KiB) Zobrazeno 399 krát


ťažko takto cez forum tam by viac veci trebalo vysvetliť :)

Odporúčam na pochopenie veľa vecí môj čerstvo vydaný preklad knihy Bonsajové inšpirácie 1:

https://www.bonsajovekrajinky.sk/p/bons ... nie-do-cz/
Enjoy your life, there are no second chances...

Môj blog:
http://mimospenjingheaven.blogspot.com/
Môj eshop:
http://bonsajovekrajinky.sk/
Uživatelský avatar
Mimo
 
Příspěvky: 470
Registrován: 30 bře 2015, 20:26
Bydliště: Sady nad Torysou, Slovenská republika

Re: Čínský jilm

Příspěvekod Pavel Šimsa » 03 srp 2019, 20:40

Myslím, že bys mohla být i odvážnější. Například na té pravé straně bych šel na druhou odspodu a pěkně ji drátem přihnul zvlněnou nahoru, obdobně na levé, ale tam je hůř vidět. Každopádně je dobrá příležitost to ještě ostříhat a venku nechat obrazit. Takhle to vypadá, že jsi probrala větve - to je fajn - ale jsou dlouhé a zase ti budou dělat dlouhé rovné úseky (viz například vpravo úplně nahoře, navíc s kolmo nasazenou větvičkou úplně křičí. Navíc jsi někde nechala - vlevo asi uprostřed - větev co je taky nasazená trochu divně a roste kolmo nahoru.
Právě stavíš kostru a mělo být co možná nejlepší. Později, až bude hezčí obrost se ti bude špatně vracet.
Tolik za mě. Pavel
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 802
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Ulmus (Jilm Čínský)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků