Murraya paniculata

Murraya paniculata

Příspěvekod Pepča » 22 črc 2010, 09:16

Žádné téma by asi nemělo být prázdné a tak požádám experty pokojovkáře o radu : co s tím. Mám tuto rostlinu od konce jara a asi přežila přesazení a teď se rozmýšlím jak ji střihnout. Výška rostliny je 45 cm. Snad jsem ji vyfotil správně.
Přílohy
P7220001.jpg
P7220001.jpg (137.72 KiB) Zobrazeno 6006 krát
P7220002.jpg
P7220002.jpg (137.84 KiB) Zobrazeno 5986 krát
P7220003.jpg
P7220003.jpg (142.84 KiB) Zobrazeno 6005 krát
P7220004.jpg
P7220004.jpg (140.51 KiB) Zobrazeno 6011 krát
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Murraya paniculata

Příspěvekod Milan Vohnout » 22 črc 2010, 20:47

Tak to jsem moc rád, že se konečně někdo ozval k muraye. Pepčo, jeto moc mladá rostlinka a já bych ji nechal volně růst, aby pěkně se sílila na kmenu, jinak co vím, že v misce moc nesílí rychle. Dále jinak se stříhá jako každá rostlina za druhým až čtvrtým párem listů. Kmen a větve je lepší tvarovat co nejdříve sice je rozumě pružné ale ne zas moc. Poničená kůra od drátů, trvá moc dlouho, než se to ztratí. Má krásně bílé a hodně vonné květy, plody jsou později červené na to je moc pěkný pohled, protože kmen je špinavě bílí až skoro lehce nažloutlí. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Murraya paniculata

Příspěvekod Pepča » 22 črc 2010, 21:25

Milane, dík za radu. Není to první rostlina kterou mám, ale ty předchozí jsem dokázal zahubit. Jedna mi i kvetla a vzpomínám, že pěkně voněla.
Myslel jsem, jestli by nebylo vhodné ty mladé výhony zkrátit, aby právě více síly šlo do kmenu.V návodu na pěstování od zahradnictví kde jsem ji objednal píší, řez se většinou neprovádí, jen výchovný jako u citrusů. Do misky ji dávat nechci, na to je jistě moc mladá. Tak ji budu zatím jenom vychovávat, snad to přežije.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Murraya paniculata

Příspěvekod Ondra Němec » 28 črc 2010, 13:18

Murraya, kteroužto mám velmi rád mě přivedla k registraci na tomto "konkurenčním" fóru. Tímto tedy zdravím všechny greeny. K Murraye-aby ti nechcípla, nesmíš ji nechat přeschnout, ale nesnese ani stát ve vodě. Pár jsem jich zahubil, takže vím, o čem mluvím. U takto mladé rostliny je kruciální jakýmkoliv způsobem rozpohybovat kmen, nakroutit ji, co snese, třeba okolo nějaké tyčky, to je jedno. Důležité je, aby křivky byl prostorově rozložené a nepravidelné-žádná pravidelná S zleva doprava, ale i dozadu, dopředu, větší, menší. Nejde o to, dát rostlině konečný tvar, ale vytvořit na kmeni zajímavé ohyby, ze kterých si v budoucnu vybereš základ pro další pěstování. Murrayu později neohneš a do ostrého úhlu už vůbec ne. Pokud toto neuděláš v mládí , bude později pozdě bycha honiti a tvůj strom bude vypadat jako tisíce dalších nudných klacků s větvemi na konci. Jistě, jsou v Asii hezké bonsaje z Murrayi s rovným, pravidelným kmenem, ale takových my nemůžeme dosáhnout vzhledem ke klimatickým podmínkám a době růstu, kdy rostlina intenzivně rostě pár měsíců v roce. Navíc ty asijské se předpěstovávají na poli pod širým nebem a pěkných pár let a kmen je většinou dosti masivní-toho my nemůžeme nikdy dosáhnout. Proto je dle mne vhodnější se zaměřit na dramaticky pokroucený kmen, který odvede svou zajímavostí pozornost od své nedostatečné tloušťky.
Ondra Němec
 
Příspěvky: 21
Registrován: 28 črc 2010, 12:42

Re: Murraya paniculata

Příspěvekod Milan Vohnout » 28 črc 2010, 18:04

Ahoj Ondro, vítám tě u nás na fóru, co píšeš, máš pravdu. Já murrayu jednou vlastnil a postupně mi odešla, neuměl jsem se o ni dobře postarat, odstupem času si myslím, že jsem ji zahubil špatným substrátem, který moc držel vodu a nahoře pro změnu byl suchý. Ondro, a nebylo by i foto nějaké murrayi, rád na ně koukám, jsou pro mě poměrně zajímavé rostliny.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Murraya paniculata

Příspěvekod Ondra Němec » 29 črc 2010, 07:36

Ahoj Milane, bohužel tvou touhu po pěkné Murraye nemohu uspokojit, o svoje jsem přišel , ale chystám se nakoupit pár semenáčků a řádně je zmuchlat, tak snad až pak se objeví zde. Pěknou Murrayu ze semínka vlastnili manželé Merglovi, jedni ze zakladatelů bonsajistiky v Čechách, kteří si potrpěli na pěstování od semene a i tak dokázali vytvořit překrásné pokojové bonsaje. Bohužel jejich rostliny nejsou nikde moc vidět, výstav se vzhledem k pro ně značným organizačním problémům, nezúčastňují.
Ondra Němec
 
Příspěvky: 21
Registrován: 28 črc 2010, 12:42

Re: Murraya paniculata

Příspěvekod Martin Iša » 29 črc 2010, 09:47

Ondro, taky tě tu vítám. :jedna: Ta jejich Murraya byla pěkně vyfocená v jedno starším čísle Bonsai, co si pamatuju.Zkusím pohledat a jestli se mi to podaří nascenovat, dám to sem.
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Murraya paniculata

Příspěvekod Ondra Němec » 29 črc 2010, 10:57

Přidávám fotky Murrayi pana Mergla - vypůjčil jsem si ji ze stránek pana Kliky, snad mi to odpustí.
Přílohy
murraya.jpg
murraya.jpg (67.23 KiB) Zobrazeno 5750 krát
Ondra Němec
 
Příspěvky: 21
Registrován: 28 črc 2010, 12:42

Re: Murraya paniculata

Příspěvekod Martin Iša » 29 črc 2010, 12:03

Tak tady je, ale pravděpodobně to bude jiná.No, a ještě detail květu a plodu. ;)
Přílohy
Murraya.JPG
Murraya.JPG (96.21 KiB) Zobrazeno 5737 krát
Květ.jpg
Květ.jpg (106.56 KiB) Zobrazeno 5728 krát
Plod.jpg
Plod.jpg (61.74 KiB) Zobrazeno 5727 krát
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Murraya paniculata

Příspěvekod Ondra Němec » 29 črc 2010, 12:39

Možná to dokonce je i ta stejná, některé Merglovic rostliny prošly časem docela razantními změnami a první fotka je o dost staší než ta druhá. V každém případě se mi líbí obě. Co vám ostatním? Všimněte si také pěkného, oku lahodícího zamechování báze. Někdo to rád nemá, mě se to takto líbí.
Ondra Němec
 
Příspěvky: 21
Registrován: 28 črc 2010, 12:42

Další

Zpět na Murraya (Muraya Tlustoslupka)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron