Ptačí zob a mšice

Ptačí zob a mšice

Příspěvekod nosi » 13 zář 2010, 16:23

Zdravim, koupil jsem si cca pred mesicem svoji prvni bonsai (ptaci zob) a docela me to chytlo. Bohuzel jsem zacal experimentovat a tak jsem ji docela "pristrihnul kridla". Ale asi jsem to prehnal - precetl jsem si par navodu jak na to, chtel jsem tomu dat tvar, ale nevedel jsem kdy prestat, strihal jak pominutej az mi vyslo toto:

Obrázek

To ale neni ten hlavni problem (ac se rust znacne zpomalil, nejake nove listky se objevuji a verim/doufam ze zase obroste). Dneska jsem totiz otrhal cca tri zlute listky, ktere meli zespodu male zlute mrsky - msice. Poradite mi nekdo, co na ne mam pouzit? Jsou jen na nekolika listech, vetsina jich je v pohode, ale nechci aby se dostaly dal...

To ale asi neni vse. Trapi me take nejaky maly belostny jakoby-prasek - je na zemine, korenech (ne na kmenu), je ho sice opravdu jen malo a je videt jen zblizka, nicmene kdyby nekdo vedel co to je a nebo na co to nabiha, dejte vedet. Treba to ani nic neni...

Bonsai je v kancelari, vetsinu casu je v polostinu (na tom nic menit nechci, domu ji brat nebudu), kdyz tu jsem, ma dost svetla. Zalevam jednou denne, do jedne konvicky (za mesic jsou tak tri) pridam vicko hnojiva, takze i to by melo byt v poradku. Vlhko neodhadnu a vetrame tu jen obcas ventilackou. Kazdy patek ji ponorim do misy s vodou, at si pres vikend co tu nejsem vodu nasaje - zpocatku nasavala, posledni vikend ale skoro nic.

Diky a berte me jako zacatecnika - necham si rad poradit ;-).
nosi
 
Příspěvky: 1
Registrován: 13 zář 2010, 15:29

Re: Ptačí zob a mšice

Příspěvekod Milan Vohnout » 13 zář 2010, 18:09

Nejdříve tě vítám na našem fóru, ona obroste, v tom nevidím problém, proti mšicím se dají koupit přípravky proti nim v každém zahrádkářském obchodu. Ten prášek co se objevuje tak to Ligustrum dělají, ale nevím proč. Myslím si, že to rostlině nějak neubližuje. Ligustrum mají velice rádi vodu, ale nesmějí se taky moc přelévat, nejsou to přece bahenní rostliny. Tak s vodou rozumně ale zemina je pro ni špatná, nedostává vzduch ke kořenům a ty by pak mohly uhnívat, nejlépe by to chtělo přesadit buď do čisté akadamy nebo do substrátu pro pokojové rostliny s akvaristickým pískem o zrnitosti 3 až 6mm a to vše v poměru 2:1.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Ptačí zob a mšice

Příspěvekod mirec » 03 úno 2011, 19:25

pardon vopred že to pcham tu ale pride mi blbe nato robiť novu temu takže :)
kedže ja mam iba 3male odrezky vtačieho zobu a vačšinou aspon na nete vidim že sa to použiva ako živy plot ale pritom je to interierovy bonsaj tak moja otazka, možem tie odrezky zasadiť priamo vonku? a ponechať ich tam aj v zime? ide mi len o to aby vyrastli, zhrubli a tak :) alebo ich tak von pestuju iba v tropickych častiach?
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Ptačí zob a mšice

Příspěvekod Jurino » 03 úno 2011, 20:37

pre Mirec:
No, to záleží na tom, z akého vtáčieho zobu sú tie odrezky. Sú vtáčie zoby, ktoré sú vonkajšie a používajú sa na živé ploty, sú ale aj izbové. Predpokladám, že odrezky sú z interiérového, takže ten von nie nakoľko nie je mrazuodolný, pochádza z teplejších oblastí ako Slovensko. Interiérový je na obrázkoch od Nosi-ho. Vonkajší je teraz bez olistenia.
pre Nosi:
Pre vtáči zob je naozaj dôležitá voda. Ako píše Milan, treba presadiť do vzdušnejšieho substrátu (ja mám napr.: akadama:zeolit, 1:1) a pozorne zalievať a dopriať čo najviac svetla. Pri polievaní pozor, nenechávaj tak dlho v mise. Max. 15 min. kým ide zo substrátu vzduch, inak ho utopíš. Ja som si minulý rok zadovážil staršiu rastlinu, asi 15 ročnú a po presadení začal naozaj bláznivo rásť. Nepáčili sa mi dlhé holé konáriky a preto som ho na radu "greenhornov" ostrihal ešte viac ako Ty a dnes je krásny. Nech sa darí.

Juraj
Juraj
Jurino
 
Příspěvky: 112
Registrován: 02 čer 2010, 16:13
Bydliště: SK, Veľké Rovné


Zpět na Ligustrum (Stále zelený ptačí zob)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron