Čaj fuki opadává

Čaj fuki opadává

Příspěvekod araneus » 26 srp 2011, 07:26

Dobrý den,

potřebuji prosím akutně poradit s mojí bonsají. Na Vánoce jsem dostala čaj fuki, klasika - Bauhaus, transportní médium, skoro žádné listy atd. Přesadila jsem do akadamy a čaj během pár dní kompletně obrostl a začal kvést jako divý. Neustále vyháněl šlahouny, pořád jsem ho musela zastřihovat. Žádnou extra zvláštní péči jsem mu nevěnovala, zálivku jsem moc neřešila, akorát oproti fikusu, který taky mám, jsem nenechávala před zálivkou půdu tak proschnout a zřejmě mu to vyhovovalo. Toto mu vydrželo do července. Na začátku července jsme jeli na tábor a zalíval ho kamarád cca co 3 dny. To znamená, že zálivka nebyla úplně ideální, možná občas došlo k přemokření, ale rozhodně nic hrozného. Toto trvalo 14 dní. Pak už jsem se zas o bonsai starala já. Jinak se nic zvláštního nepřihodila. Bohužel cca v polovině července bonsai začala opadávat a neměla moc přírůstků. Začala jsem se víc soustředit na zálivku - nechávala jsem půdu více prosychat před každou zálivkou - asi jako fikus. Na chvíli to vypadalo, že bude dobře - fikus začal zase hodně obrůstat, ale pořád opadával. Nicméně přírůstky převyšovaly opad. No ale teď asi poslední týden se zase zhoršil. Opadá tak 10-15 lístků denně a přiroste jen pár. Dávám mu tak 5 dní než bude úplně holý.
Je na východním okně. Světla má myslím dost (rozhodně v zimě a na jaře, kdy je světla málo mu to vyhovovalo) a nepraží na něj, když je největší vedro. Hnojím co 14 dní.
Zkoušela jsem různě upravit zálivku, nechat proschnout, nebo zalívat ještě, když je půda vlhká, ale nic nepomáhá.
Parazity jsem nenašla.
To opadávání vypadá tak, že list začne světlat, zežloutne a upadne. Opadávání je symetrické v rámci celého stromku.
Sousední fikus je v pohodě a roste jak o život.

Pokud má někdo nějaký nápad, prosím poraďte. Už si fakt nevím rady a nerada bych zahubila další bonsai.
araneus
 
Příspěvky: 12
Registrován: 11 úno 2010, 08:47

Re: Čaj fuki opadává

Příspěvekod vopat » 26 srp 2011, 08:52

Ahoj, není jiná rada, než rostlinu opatrně vyklopit z květináče a podívat se na kořeny. Když není něco v pořádku v koruně, tak jsou na vině nefunkční kořeny (pokud nejsou škůdci). Při déletrvajícím přelévání dojde k zahnívání kořenů, ale to asi znáš. Podívej na ně, jestli nejsou zahnilé, nebo na nich nejsou nějaké "breberky" a asi ti nezbyde nic jiného, než znovu přesadit. Problém mohl také vzniknout tím, že už je ucpaný odtokový otvor a voda nemůže tak dobře odtékat. Dej dospodu dobrou drenáž, ostříhej kořeny, zasaď do propustného substrátu a drž mu :jedna: , on to přežije.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Čaj fuki opadává

Příspěvekod araneus » 27 srp 2011, 12:14

Moc díky za radu.
Teď jsem ale zjistila něco závažnějšího. Opadává totiž i ten fikus. Akorát, že jsem to nezaregistrovala. Fikus mám už tak 2,5 roku. Poprvé jsem ho přesazovala asi před 4 týdny (do té doby bez problémů vegetoval v transportním médiu - nechtěla jsem ho přesazovat, protože se nezdálo, že by mu to vadilo a je to opravdu moc pěkná i když mladá bonsai a bála jsem se, abych ho přesazením nezahubila). Nikdy s ním nebyly žádné problémy. Pomalu obrůstal a občas jsem ho zastřihla. Prakticky z něj za celou dobu neopadl ani lísteček.
Teď po přesazení strašně silně obrazil a v záplaně těch nových listů jsem přehlédla, že některé staré zežloutly a opadaly. To žloutnutí a opad vypadá úplně stejně jako u čaje fuki.
Dneska jsem ho stříhala a vyděsilo mě, že o spoustu listů stačilo zavadit a upadly - zřejmě se chystaly žloutnout.
Horkem to být nemůže - loni bylo mnohem tepleji a fikus byl v pořádku. Taky se nám o něj loni přes prázdniny staral kamarád, zálivka nebyla ideální a nic se nestalo. Takže letošní kamarádovou péčí by to taky být nemělo.
Hniloba kořenů by to taky být neměla - je čerstvě přesazený.
Parazity jsem nenašla.
Na kořeny u čaje fuki se každopádně podívám, ale fikus bych nerada vyndávala takhle čerstvě přesazený.
Měl by ještě někdo nějaký nápad?
Předem děkuji.
araneus
 
Příspěvky: 12
Registrován: 11 úno 2010, 08:47

Re: Čaj fuki opadává

Příspěvekod Compel Lubomír » 27 srp 2011, 23:31

Zřejmně je to u fikusu pouze reakce na přesazení. Nedělal bych z toho nějaké vážné závěry.I když se říká že pokojovky lze přesazovat kdykoli, začátek jara je určitě pro rostlinku méně stresující. Jakou koli jinou dobu přesazení bych volil pouze jako záchranné řešení. Což je zřejmně případ carmony. Chtělo by to v začátcích určitě zvýšit vlhkost vzduchu. To neřeším mlžením koruny ale vytvořím si mini foliáček, popřípadě na rostlinku navléknu větší igelit. sáček. Zrovna tak s úspěchem kořením řízkovance.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Čaj fuki opadává

Příspěvekod Luděk Rohovský » 28 srp 2011, 18:59

A to okno míváš otevřené? Pokud ano, může být na vině průvan.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Čaj fuki opadává

Příspěvekod araneus » 28 srp 2011, 22:22

To Compel Lubomír: foliáček dnes instalován na obě bonsaje :-) Díky za radu. Na kořeny carmony mrknu zítra.

To Luděk Rohovský: No, je fakt, že v poslední době jsme v noci větrali. Sice balkónovýma dveřma, ale ty jsou hned vedle okna. To mě nenapadlo. V noci zima nebyla...Pokud to je průvanem, za jak dlouho se to spraví? Mám udělat něco víc než ten průvan odstranit?
araneus
 
Příspěvky: 12
Registrován: 11 úno 2010, 08:47

Re: Čaj fuki opadává

Příspěvekod Luděk Rohovský » 31 srp 2011, 13:56

V létě je problémem i teplý vzduch, funguje to vlastně jako fén, přes strom ti rychle proudí teplý vzduch a to mu holt neprospívá. Za jak dlouho se to sprví těžko říct, moje Carmona průvan nerozdýchala vůbec. Zkus jí zvýšit vlhkost vzduchu a snad se dá zpraví.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Čaj fuki opadává

Příspěvekod VasekKoci » 31 srp 2011, 15:02

Ja měl před dvěma roky taky problém že začala opadávat. Přelytá nebyla, ani netrpěla suchem, světla měla dostatek ... měl jsem ji umístěnou na parapetu u okna v bytě. Tak jsem jednoduše udělal u parapetu poličku. A pod ní jsem dal misku se sterkem a jednou za den zaléval vodou a zvýšil jsem tím vlhkost vzduchu. Do měsíce už byla jako dřív, snad i mnohem víc přírustků a květů měla než dříve.
VasekKoci
 
Příspěvky: 39
Registrován: 24 čer 2011, 22:42
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Čaj fuki opadává

Příspěvekod araneus » 23 říj 2011, 18:28

Ráda bych navázala na předchozí diskusi.
Čaj se zdá být dočasně zachráněn, asi to bylo průvanem. Pořád teda z něj něco opadne, ale už to není taková hrůza.
Nicméně úplně zdravě taky rozhodně nevypadá. Včera jsem byla v Hornbachu a šla jsem kolem regálu s bonsajemi a uvědomila jsem si ten rozdíl mezi mým čajem a těmi čaji, co tam byly vystavené. Zdá se mi, že ten můj má strašně světle zelené listy a ty charakteristické tečky na listech nejsou skoro patrné.
Napadá prosím někoho, čím to může být?
Sousední fikus už taky přestal opadávat a má normální tmavou barvu.
araneus
 
Příspěvky: 12
Registrován: 11 úno 2010, 08:47

Re: Čaj fuki opadává

Příspěvekod vopat » 23 říj 2011, 20:27

Světle zelené listy - vypadá to na málo výživy (dusíku). Hnojíš ??? V této době už se to s hnojením nesmí moc přehánět, protože rostliny mají málo světla a budou se vytahovat, ale alespoň základní živiny mít musí. Dej sem nějakou fotku a uvidí se.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Carmona (Čaj fuki)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník