Opadávání pepře

Opadávání pepře

Příspěvekod melixy » 28 led 2011, 10:43

Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o radu, proč mi opadává čínský pepř. Mám ho asi 5 let (dostala jsem ho jako semenáčka), asi po roce jsem ho přesadila do substrátu pro bonsaje (vím, že doporučujete pouze akadamu, ale v té době jsem to nevěděla a navíc mi v něm docela dobře roste - sílí mu kmínek, přes léto je krásně celý zelený), od té doby jsem ho nepřesazovala. Určitě mi neuschl. Každý rok na podzim celý opadá tak, že nezbyde ani jediný lísteček, a na oknci zimy zase obrazí. Může to být průvanem? Prosím poraďte co můžu dělat?
Marie
melixy
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 led 2011, 18:22

Re: Opadávání pepře

Příspěvekod lacike » 28 led 2011, 11:22

Ahoj,

skus poslat aj nejake fotky, detail listov (ci nie su zvednute, zlte), fotku s detailom substratu, mozno miesto, kde ho mas.

Neviem ako ostatnym, mne Zantoxylum vyhana nove listy cely rok (v zime sice pomalsie, ale vyhana), urcite neopadava ako zvykne napr. brest/zelkova..
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Opadávání pepře

Příspěvekod melixy » 29 led 2011, 09:44

Ahoj,
no listy teď právě nemá, ale pomalu začíná obrážet. Vím, že listy mívá krásně zelené, před opadáním až dost tmavé s nádechem až do vínova. Mám ho přímo na jižním okně (všude jinde se strašně táhl za světlem). Fotku substrátu přidám až po víkendu. Okna nám doma docela protahují, ale kdybych ho posunula, aby na něj nefoukalo, tak by byl zase nad radiátorem. Mate mě jen, že celé léto je krásný a na zimu každý rok opadá - skoro, jako by to mělo souvislost.
melixy
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 led 2011, 18:22

Re: Opadávání pepře

Příspěvekod Ladislav Kotál » 29 led 2011, 09:52

Myslím, že jeto opravdu tím průvanem u oken. Co třeba do okna nalepit těsnící molitanovou pásku? Nebo celý strom postavit na parapetu na nějaký stolek, aby byl výš alespoň o 30-40 centimetrů. Tam by asi už nebyl průvan od rámů.Zkus to zapálenou svíčkou a pohybem plamene, vyber nejlepší místo a uvidíš :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Opadávání pepře

Příspěvekod lacike » 29 led 2011, 14:50

Co sa tyka radiatora, tak jednoducha finta je zohnat velku podmisku (pretrcajucu cez parapetu), nasypat hrubsi strk a zalievat vodou (ale tak aby medzi odtokom z misky a hladinou vody bolo miesto, inak by bol stromcek v podmoku). Podmiska cast tepla/vzduchu zastavi a zvysok posluzi na odparenie vody, cim sa vytvori vlhke prostredie a teply vzduch nesposobi vysusovanie rastliny.

U mna to zabralo, aj ked nemam stromceky nad radiatorom, no viac krat som cital, ze to zabera rovnako dobre. Kedze v byte mam strasne teplo a hlavne sucho, zalievat som musel kazde 1-2 dni (a pocas mojej nepritomnosti cez vianoce na to doplatil jeden pekny Buxus :( ). Ako som spravil podmisky, tak mozem po piatkovej zalievke byt kludne cez vikend prec bez strachu, co doma najdem este zive :roll:
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Opadávání pepře

Příspěvekod Jarek Servus » 31 led 2011, 09:11

Ladislav Kotál píše:Myslím, že jeto opravdu tím průvanem u oken. Co třeba do okna nalepit těsnící molitanovou pásku? Nebo celý strom postavit na parapetu na nějaký stolek, aby byl výš alespoň o 30-40 centimetrů. Tam by asi už nebyl průvan od rámů.Zkus to zapálenou svíčkou a pohybem plamene, vyber nejlepší místo a uvidíš :jedna:

Jeom pozor na záclony! :think: Jako kluk jsem kdysi tohle zkoušel podle návodu v "Živé přírodě", nedal pozor a už hořely. :o
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Opadávání pepře

Příspěvekod melixy » 05 úno 2011, 11:52

Pro jistotu připojuji ještě tu fotku substrátu, abych věděla, jestli ho mám přesadit ;) A moc děkuji za odpovědi, snad se bude pepři dařit díky Vám lépe. :jedna:
Přílohy
P1310085ksodafasdofkad.JPG
P1310085ksodafasdofkad.JPG (109.25 KiB) Zobrazeno 4664 krát
melixy
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 led 2011, 18:22

Re: Opadávání pepře

Příspěvekod Jarda Marek » 05 úno 2011, 16:39

Tento substrát je opravdu nevhodný :think: , není vzdušný a nepoznáš kdy můžeš zalévat, protože myslíš-li si že potřebuje zalít, je v kořenovém balu určitě mokrý a tváří se suchý jen na povrch, tudíš ten stromek topíš. Jsem pro přesazení :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Opadávání pepře

Příspěvekod Qvíč » 05 úno 2011, 19:48

Jj, kvůli takovýmu substrátu mi chcípla první Sagarécie ... :?
Uživatelský avatar
Qvíč
 
Příspěvky: 114
Registrován: 08 led 2011, 18:21
Bydliště: Sušice

Re: Opadávání pepře

Příspěvekod melixy » 06 úno 2011, 12:05

Díky za odpoveď, co nejdříve přesadím ;)
melixy
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 led 2011, 18:22

Další

Zpět na Caragona (Čínský pepř)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník