Buxus na zkoušku

Buxus na zkoušku

Příspěvekod kostrunek » 25 dub 2013, 18:40

Tak po dlouhé době zdravím komunitu bonsaistů.
Po ročním pěstování fíkusů jsem pořídil buxusek, menší, levný ale přesto myslím že k zapěstování celkem vhodný a je z něj možné vypěstovat pěkný exemplář. Hlavně jde o to abych se na něm naučil co a jak chce a co si můžu dovolit. Prosím o vaše zhodnocení a poprosil bych jestli někdo máte z tímto druhem zkušenosti s tvarováním. Jde mi o to že bych z něj chtěl udělat "půlkruh" a k tomu bych potřeboval snížit spodní větve. Ale nevím jak na to, drátování není prý vhodné kvůli poškození dekorativní kůře.

Děkuji za rady
Přílohy
DSC_0840.jpg
DSC_0841.jpg
DSC_0842.jpg
DSC_0843.jpg
DSC_0844.jpg
kostrunek
 
Příspěvky: 39
Registrován: 29 úno 2012, 18:43
Bydliště: Ostrožská Nová Ves

Re: Buxus na zkoušku

Příspěvekod 001čolek » 25 dub 2013, 20:55

Dosti špatná fotka,ale měl by to být Buxus Harlandi (ten druhý název jsem možná nenapsal úplně dobře,ale nechce se mi to hledat :roll: ). Je s ním docela svízel,drátování opravdu nemá moc rád a tak se dá tvarovat spíš jen střihem a stahováním a rozpíráním (třeba špejlema) větví. Jeden jsem "úspěšně" utrápil před 2 roky :oops: . Nemá rád mnoho zálivky a celkem ochotně obráží na větvích i z kmene. Trochu ho prostřihni kvůli světlu a víc s ním určitě letos nedělej,maximálně sem tam střihni nové nechtěné přírůstky.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Buxus na zkoušku

Příspěvekod 001čolek » 25 dub 2013, 21:06

....ještě malé p.s. Podle fotek bych řekl,že má trochu nahnilou patu kmene ??? Pokud ano,tak si dej pozor na plísen' a houby , kolega co jich pár pěstuje s tím měl pár týdnů docela hoňku nežli se toho zbavil.Ta kůra je docela porovitá a dobře drží vlhko. Jo a ještě jsem si vzpomenul ... kdyby ti začal jít do květu,tak ty květy opatrně vystřihávej , nebude mít tolik práce s výživou . Když kvete,tak jich má většinou požehnaně. Přesazoval jsi ho???
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Buxus na zkoušku

Příspěvekod kostrunek » 28 dub 2013, 08:51

Ta pata kmene je tak zabarvená od kokosové hlíny v které byl v obchodě zasazený. Přesadil jsem ho hned jak jsem si ho dovezl do čisté akadamy. Kvéct kvete a v příručce co mám na bonsaie jsem četl že odstranit 2/3 květů tak jsem je pinzetou oškubal a nechal asi jen 10 květů v celé koruně.
Co se týče zálivky, tak by to mělo být zhruba tak jak to dělám s fíkusy. Zalít, nechat proschnout akadamu a zase zalít a vylít přebytek z podmisky. Zalil jsem ho ve čtvrtek a už dnes je akadama vevnitř skoro suchá.
Co se týče tvarování jsem vyčetl že větvičky obalit např. jutou a drátem je jen napínat tahem do požadovaného tvaru. S těma špejlema si to nějak nedokážu představit jak to myslíš.
Uvidíme, je to na zkoušku, líbí se mi u nich právě ta kůra, i když je pravda že tento ji má trochu poškozenou, ale údajně by se měla časem obnovit.
Co se týká plísní a podobných nemocí nebo škůdců pravidelně 2x ročně bonsaie ošetřuju postřikem. Teď jak vyleze sluníčko tedy duben/květen a na konci září.
kostrunek
 
Příspěvky: 39
Registrován: 29 úno 2012, 18:43
Bydliště: Ostrožská Nová Ves


Zpět na Buxus (Zimostráz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků