muj prvni buxus

muj prvni buxus

Příspěvekod tiesto2177 » 11 zář 2010, 20:36

zdravim na foru.mam prozbu do mi poradi z buxusem haradlii.listi se mi ohibaj a nektere uvadaj a pak usichaj.mam ji u okna a u radiatora.a taky kdy poznam kdy ji mam zalita arkada je sucha ale zemina je urcite vlchka a mam ji velke misce tak trva dil nes proschne.tak kdy a jak ji zalevat podmokem nebo kropenim?dekuji za radu budu vdecny :jedna:
Naposledy upravil tiesto2177 dne 12 zář 2010, 16:48, celkově upraveno 1
tiesto2177
 
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2010, 07:20

Re: muj prvni boxus

Příspěvekod Pepa Stromolezec » 12 zář 2010, 16:35

Tak nevim jestli se smát nebo brečet :blednu:
Boxus bude nejspíš nějakej sport s tím ti tady těžko někdo poradí.Potom bych se zaměřil na češtinu. :roll:
Ostatní jistě prominou,ale to se fakt nedá.
Radši víckrát méně,než jednou moc.....
Uživatelský avatar
Pepa Stromolezec
 
Příspěvky: 200
Registrován: 21 lis 2009, 17:07

Re: muj prvni buxus

Příspěvekod Milan Vohnout » 13 zář 2010, 17:43

Takhle to nejde odpovědět jednoznačně, bylo by to jen na tipovačku a to rád moc nedělám. Chtělo by to foto. Rostlina může být přelita nebo naopak má málo vody, určitě má pro naše podmínky špatný substrát, na povrchu je akadama ale dole je substrát. Nejlépe by bylo hned přesadit do čisté akadamy, pro pokojovky opravdu nejlepší zemina.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: muj prvni buxus

Příspěvekod tiesto2177 » 19 zář 2010, 01:12

dobri den.napiste mi jake podminky jsou.pisete ze teploza ma bit maximalne18stupnu radsi chlanejsi misnost mam ji v panelaku.je mozne kdys je v teple misnosti 23stupnu ze ji zacinaj usichat listy.pritom jsem ji presadil a zalita je.arkada vespot misky a napovrchu a supstrat pro bonsaje dekuji za radu mira
tiesto2177
 
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2010, 07:20

Re: muj prvni buxus

Příspěvekod Pepa Stromolezec » 19 zář 2010, 14:33

Míro!!!
Než sem něco vložíš tak si to po sobě nejdřív přečti,to je hrůza,píšeš jak tatar (bez urážky) :o a je to vizitka i nás ostatních!!!
A teď k věci:
1. Akadama - (ne Arkada) jsou to takový ty hliněný kuličky.
Používej čistou (nemyslím tím,aby si jí umyl jarem) bez substrátu,bez hlíny atd...
To znamená,že tu kytku zasadíš jen do těch kuliček :idea: .
2. Teplota - přestaň tolik topit. Začíná být zima a rostliny potřebujou vodu i ze vzduchu a pokud takhle topíš (navíc v paneláku) tak se nediv ,že ti kytky usychaj i když je zalejváš jak blázen....navíc potom zase hnijou kořeny.Taky pozor na průvan, v pokoji máš 23 st. a když větráš a máš misku na parapetu u okna tak tam fičí vzduch,kterej má těch stupňů třeba jen 5 to potom nastydnou kořeny a kytka jse zase do kopru.
Všechno je to tady nejmíň milionkrát napsáno tak si to tu pořádně pročti a.....aspoň si procvičíš češtinu.
Radši víckrát méně,než jednou moc.....
Uživatelský avatar
Pepa Stromolezec
 
Příspěvky: 200
Registrován: 21 lis 2009, 17:07

Re: muj prvni buxus

Příspěvekod Milan Vohnout » 20 zář 2010, 17:51

Taky bych řekl, že má dost tepla ale málo už světla a hlavně nízkou vzdušnou vlhkost. Skus pravidelně rosit tak dvakrát až třikrát do týdne sice nevím, jestli jí to pomůže ale i může. Nebo ji přesuň co nejdál od radiátoru, neměla by stát pod ním, nebo dej tác s keramzitem a dej tam trochu vody a na to postav rostlinu s podmiskou. Ještě jsem ale psal, že by bylo nejlépe do čisté akadamy jinak to není moc dobré pro pokojovky akadamu míchat s něčím lepkavým jako je zemina. No už to nepřesazuj!!! Byl by to další šok, ona by to měla, zvládnou po určitou dobu, ale příště do čisté akadamy nebo ji smíchej s něčím pevným jako je třeba štěrk pro akvaristy o zrnitosti od 3 do 6mm, stelivo pro kočky někde se to tu probíralo a tak dál. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: muj prvni buxus

Příspěvekod tiesto2177 » 20 zář 2010, 18:47

dobri den dekuji za odpoved.jinak jsem ji presunul do chladnejsi mistnosti a k voknu.co se tyce vzdusnosti tak jsem ji dal do podmisky akadamu a namocil jsem ji.docetl jsem se tady ze muzu ale nesmi se dotykat misky kde ma otvor.jaky je vas nazor muzu mit akadamu v podmisce?kdys nema rada moc teplo jak to je v lete kdys jsou paraky.priste ji teda presadim do holi akadami-dekuji za radu preju krasny den mira :jedna:
tiesto2177
 
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2010, 07:20

Re: muj prvni buxus

Příspěvekod tiesto2177 » 20 zář 2010, 19:15

jeste mam jednu otasku kdy poznam ze ji mam zalit akadama muze bit sucha ale substrat nemusi bit proschla.podmokem asi ne.v lipcanech mi radili as proschne akadama tak ji poradne prolit ze pri ji zalevaj neustale.jenze oni pjestujou bonsaje ve skleniku ty maj jine podminky nes jadekuji zaradu mira :jedna:
tiesto2177
 
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2010, 07:20

Re: muj prvni buxus

Příspěvekod Milan Vohnout » 20 zář 2010, 21:37

Míro, v první řadě mi nevykej, to se sem nepatří, akadamu nedávej pod misku, ona se zbytečně rozpadne tlakem misky, dej tam třebas nějaký štěrk, třeba z potoku nebo ze stavby určitě najdeš. Akadama se zalévá, když je suchá na povrchu, ale záleží, jak je velká a hluboká miska. Pro tebe bude nejlepší, když si seženeš obyčejnou špejli a tu zapíchni cca 5cm od kmene co nejhlouběji a nech ji tam asi 30 minut, pak ji vyndej a jestli je vlhká nezalévat ale, pokud je suchá zalít a tak to opakuj pravidelně a naučíš se zalévat. Já vím jak začínající bonsajisti u pokojovek mají problémy se zálivkou. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: muj prvni buxus

Příspěvekod vopat » 20 zář 2010, 22:35

Ahoj Míro, ty rady poskytované v Libčanech byly dobře míněné, ale týkaly se rostlin, které jsou zasazené v samotné akadamě. Ty potom můžeš samozřejmě prolévat každý den, přebytečná voda z nich odteče a kořeny mají přitom pořád dost vzduchu potřebného pro růst. U těchto rostlin platí to, co ti říkali - když je akadama na povrchu suchá, tak zalít. Jiná situace je u rostliny, která je zasazená v jiném substrátu a akadama je jen na povrchu. V tomto případě to pravidlo neplatí :naughty: . Akadama totiž z jiného substrátu vlhkost nepřijímá tak ochotně, na povrchu je suchá, ale substrát pod ní je vždy vlhký. Dobrou pomůckou je, kromě již zmíněné špejle, i ponoření prstu do akadamy a vyzkoušení substrátu pod ní. Pokud cítíš studené a vlhké, potom ještě nezelévej. Pokud je substrát na pohmat suchý a není chladnější, tak už je proschlý a můžeš zalévat. Uvidíš, že po čase už to nebudeš muset zkoušet pokaždé a poznáš to i bez špejle a prstu. Ještě zmíním jednu věc - zkus rostlinku opatrně vyklopit z misky a podívej se na kořeny v okolí odtokových otvorů. Pokud je na dně u otvorů mnoho kořenů, brání odtoku vody z misky a substrát vydrží dlouho mokrý a kořeny mohou zahnívat (nejsou bílé, ale shnilé až zčernalé). Potom je dobré alespoň část kořenů v okolí otvorů ve dně vyříznout - nožem, nůžkami a tento prostor zaplnit nějakým propustným materiálem (akadama, štěrk, keramzit, terramol...). Ať se daří a opravdu si to tu pročítej, dozvíš se spoustu důležitých věcí a nebudeš muset psát už probírané otázky a čekat na odpovědi. Pokud ale něco nenajdeš, tak se samozřejmě ptej. Od toho tady forum máme a učíme se z něj všichni.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Buxus (Zimostráz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník