pilka

Re: pilka

Příspěvekod Jarda Marek » 09 bře 2010, 20:35

Láďo lanko nemusíš ani křížit, protože třením o sebe by šlo asi brzo do háje, ale řeže rychle i bez překřížení a myslím že v pohodě. U Vaška vyzkoušíš a uvidíš ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: pilka

Příspěvekod Petr C » 11 bře 2010, 12:51

tak ta plátková pilka z obrázku se dá na netu vyhledat jako "kapesní řetězová pilka Rusia".
Když jsem si tak prohlížel, jak vlastně vypadá řetěz do řetězové pily, tak uvažuju, že se hodí ten řetěz z řetězovky jako prostředek pro podříznutí-podhrabání balu vč.přerušení tenčích kořínků a pro vlastní řezání silnějších kořenů bude spíš vhodná ta plátková řetězová pilka.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: pilka

Příspěvekod Pavel Š. » 11 bře 2010, 13:46

dan píše:řetěz z motorovky do hlíny ne ne ne. :o jsou to vpodstatě malé hoblíky co to dřevo po kouskách hoblují. při nárazu kamene z horní strany na čepel hoblovacího zubu se ostří posune pod mez omezovacího článku a hoblování se na tomto zubu zastaví. pokud by článek byl záměrně snížený - jakože se s tím počítá, tak se ti to bude do dřeva zase zakusovat tak že s tím nehneš. docela sem se v lese dost řetězů nabrousil, právě po kontaktu s kamenem. doporučil bych tu druhou variantu s tzv. sekacími články (rozřezaná pilka), ta by to podle mě mohla snést. ale ostří i z byť sebelepšího materiálu pod hmotou křemene povolí... taky uvažuji o té klasické pile. zdá se mi pro tyto učely asi nejlepší. ale řez bych přinejlepším polil vodou, už jen kvůli tomu, aby se mi sběr yamadori neprodražoval o novou pilku na kořeny. taky uvažuji o lehce upravených pákových štípačkách na tyhle účely...

Dane, je to přesně jak píšeš, zub u motorové pily neřeže, ale hobluje a stačí škrtnout pilou do země nebo o kamínek a okamžitě je pila tupá. Já teda většinou používám tu klasickou skládací pilku, kůlák nebo nějaký silný kořen odhrabu, očistím rukou, popřípadě ještě rozprašovačem ostříkám, aby tam bylo co nejmíň bordelu, který tupí pilku. A ten nápad s pákovými nůžkami se mi jeví taky dost dobrý. :jedna:
;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: pilka

Příspěvekod dan » 11 bře 2010, 16:02

právě že uvažuji o tom, že bych si pro tyhle účely pořídil nějaké staré pákové nůžky třeba z bazaru a ty řezné čepele buďto upravil zbroušením na brusce (nebo vykoval nové) k jedné straně (jsou vlastně standartně broušené do kříže) tak aby řez byl co nejhladší, prostě jako přímé kleště na kořeny. je mi ale jasné, že se tyto čepele svírají jako nůžky, tedy neparalelně a proto záleží hlavně na ostrosti oné jednostranné fazety. řez by potom mohl být docela slušný - samozřejmě předpokládám kontrolu řezu, jeho ošetření a případné začištění po rozebrání balu. šlo mi hlavně o rychlost přerušení kořenů a tím zkrácení doby přenosu (utrpení) stromku.
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: pilka

Příspěvekod Jarek Servus » 11 bře 2010, 17:00

.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 18 bře 2010, 15:51, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: pilka

Příspěvekod Petr C » 13 bře 2010, 19:32

No nevím, mně se nezdají pákovky jako nějaká výhra, stejně musím pracně podhrabávat bal, abych se k těm jednotlivým kořenům dostal. Prostě mi to žádnou práci neušetří proti dosavadnímu způsobu dobývání -snad jen proti řezání klasickou pilkou. Ale tu jsem zase mohl strčit i do úzké mezery. Ale pro rozevřené nůžky to chce mnohem větší prostor -tedy zase velká pracnost. To se mi zdá mnohem vhodnější bal podříznout-podhrabat tím řetězem a řetězovou pilkou přeřezat kořeny a pod vyzdvižení rány (už snadno přístupné) zapravit "načisto".
Jinak ten řetěz jsem neuvažoval pro přeřezávání silných kořenů ale jen pro podřezání hlíny balu -tedy vůbec nevadí, když se ztupí o kámen -slouží jen k podhrabání a to může dobře dělat i úplně tupý. Proti běžnému podkopávání se tak bal s větší pravděpodobností zachová kompaktní i s neporušeným jemným vlášením.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: pilka

Příspěvekod Mirek Halatin » 17 bře 2010, 21:19

pákovky jsou super nástroj a značně zkrychlí výkop stromů a člověk po něm není takový "uřezaný". je pravda že pod rostlinu se moc snadno nedostanete, ale i tak (nemluvé o lankové pilce) se tam člověk špatně dostává. Chce si to vyzkoušet.
Ad. Jarda Marek: fiskarskové pákovky dělají pěkné čisté řezy pokud s nimi nekroutíš. Nemusíš se bát že by to drtilo dřevo. Mám vyzkoušeno ;)
Ad. Jarek Servus: copak je zóna molekulárního otřesu???
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: pilka

Příspěvekod Jarda Marek » 18 bře 2010, 05:01

Míro lehce upravené pákové štípačky, které se musí vybrousit, jsem pochopil pákovky na kov předělané, proto jsem to psal :oops: omlouvám se
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: pilka

Příspěvekod Jarek Servus » 18 bře 2010, 08:07

.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 31 bře 2010, 10:13, celkově upraveno 4
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: pilka

Příspěvekod Mirek Halatin » 18 bře 2010, 12:46

Nechci být za rejpala, ale příjde mi to poněkud zcestné (ovšem pokud víte o nějakém kvalifikovaném textu na toto téma u rostlin, rád se přiučím). Vždyť při samotném výkopu dochází k daleko předaleko závratnějším otřesům a pohybům, se kterými se rostlina tak jako tak musí vyrovnat pokud chce přežít (osekávání drobnějších kořenů, transport, zapravování substrátu při sázení, atd.)
Myslím, že se nedá přirovnávat proces probíhající v těle savce s procesem na ráně kořene s lignifikovanými buňkami, jinou stavbou a daleko silnějším skeletem. Ale možná se mýlím a až se říznu příště do palce tak mi odletí od ruky pár hoblin.

Otřesy u rostlin, ano. Mají své opodstatnění, ale dle mého určitě ne na molekulární úrovni (tam již fungují jiné pohyby), ale na úrovni rhizinů, které se např. u letitých stromů, které jsou vystavovány otřesům a vibracím uvolňují a odtrhávají od substrátu, což ve výsledku může znamenat částečné chřadnutí stromu. Tohle ovšem nemůžeme přirovnávat v absolutně rozdílným podmínkám při pěstování v nádobách.

Podle mě je mnoho jiných faktorů relevantnějších pro téma pěstování dřevin.
Promiňte za rozepsání, ale zdá se mi (se vší úctou k vám všem i tomuto fóru) že se tady začínají ztrácet základní a důležité informace pod nánosem různých prakticky nedůležitých infomací (nechci říkat balast) a absolutní začátečník se pak místo zálivky a správného substrátu zabývá tím jestli se mi rostlina na poličce moc netřepe. Možná, že vás to některé urazí, což není vůbec mým cílem, ale přišlo by mi škoda kdyby se docela fajn fórum stalo jen další odkládárnou nepotřebného.
Mějte se hezky a ještě jednou promiňte,
Mirek
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

PředchozíDalší

Zpět na inspirace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron