Jak sem začínal a co vy?

Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Milan Vohnout » 07 úno 2009, 16:47

Každý kdysi nějak začal, a proto mě vedlo, abych trochu napomohl začínajícím bonsajistů. Sama se bere otázka, jaké nářadí potřebuji. Úplně první nářadí se zakládá z malé pinzety na sběr spadlých listů a atd., dále z malých nůžek na odstřihnutí přerostlých výhonů a s nimi i udržíme předpokládaný tvar rostliny. Nejvhodnější jsou nůžky na stříhání nehtů, jen musejí být ostré. Větší nůžky na odstřihnutí částečně zdřevnatělých větviček. Jen by měli zase být ostré a z tvrdého materiálu. Ostré nářadí neponičí tolik pletivo rostliny než tupé, které rozmělní a pak hůře zarůstají rány. Když se člověk do tohohle pěkného koníčka doslova zažere tak najednou zjistí, že potřebuje lepší nářadí. Na druhém obrázku z leva - kónické (šikmé) kleště, jimiž lze jde ustřihnout větve úplně až u kmene, nůžky na prostřih tenčích větví i stříhání slabších kořenů tak i na stříhání výhonků, dlouhé nůžky pro prostřih a dostaneme se i do vnitřku rostliny, čelní kleště pro odstranění větve, díky zaoblenému profilu se ustřihne větev až do kmene a tím následuje rychlé zavalení rány, ránu ošetříme štěpařským voskem nebo cu-pastou a nahoře zase pinzeta pro sbírání spadlých listů a atd.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 07 úno 2009, 17:39

Výčet nářadí v začátcích jsem měl stejný, potom jsem ještě přidal kleště na jiny,kleště na drát,nůžky na větvičky i dráty ,šikmé malé kleště na větvičky,šikmé kulové kleště na silné větve(kombinují schopnost šikmých a kulových), a jako třešničku na dortu, brousek na nářadí,jedna strana titanová destička,druhá jemný brousek.
Přílohy
1.jpg
1.jpg (131.99 KiB) Zobrazeno 6073 krát
2.jpg
2.jpg (121.74 KiB) Zobrazeno 6059 krát
3.jpg
3.jpg (145.55 KiB) Zobrazeno 6072 krát
4.jpg
4.jpg (134.28 KiB) Zobrazeno 6058 krát
5.jpg
5.jpg (125.82 KiB) Zobrazeno 6071 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Robert Černý » 07 úno 2009, 20:52

Zdravím, v současné době vlastním šikmé konkávní kleště, dlouhé, krátké nůžky a těším se na brzké narozeniny (čelní kleště) :lol: jinak k tomu mám ještě spousta všelijakých udělátek a náhražek za pořádné bonsajové nářadí, kterými se raději nebudu chlubit :oops: ale svůj účel docela splní. Asi se mnou budete souhlasit, že je to docela otázka peněz, proto se musí vercajk pořizovat postupně.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Jarda Marek » 07 úno 2009, 21:07

Naprosto jako Robert to řešíme asi všichni. Šikmé kulové mi ještě schází a na drát používám elektrikářské. Jinak sem si pořídil hlinikový kufr s přihrádkami pro přehled. Foto bbylo zveřejněno i na b-d.
Přílohy
004.jpg
004.jpg (91.41 KiB) Zobrazeno 6052 krát
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 07 úno 2009, 21:40

Jardo,člověče, ty tam máš věcí, jako by jsi něco dělal se stromy ! :D Ale vážně, až budeš stříhat dráty navinuté na stromech, budeš se vážně shánět po čelních kleštích na drát. Ty totiž jediné nepoškodí větve a kmen.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Milan Vohnout » 07 úno 2009, 22:15

Roberte, naprosto máš pravdu, jeto otázka peněz, já jsem šel nato tak, že když byly narozeniny nebo vánoce tak jsem všechny požádal, aby se složili na určitou věc. Dále i sám mákl na nějaké brigádě a pak jsem si koupil určité kousky.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Jarda Marek » 07 úno 2009, 22:36

No Láďo tys to snad i pochopil a já myslel, že to nikdo nepozná byl sem odhalen :oops: :lol: :P .
Jinak s těma štípačkama máš naprostou pravdu taky už se těším na duben to mám svátek a mělo by to být vyřešeno :lol: alespoň doufám :cry: no a ty sikovky těmi se dobře tvarují silné dráty za drát mají větší páku než kleště na jin no pomáhám si jak se dá. ;)

Jen tak mimochodem hoď mi prosím na email odkut a za kolik je ten brousek. Je to opravdu třešinka.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 úno 2009, 11:49

Ještě si myslím že je nezbytně nutný hák na kořeny (rosčesávání) při přesazování a sada kartáčků na čištění kůry.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Milan Vohnout » 08 úno 2009, 13:43

Láďo velice dobrá připomínka, asi ještě dneska pošlu foto veškerého nářadí.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Jak sem začínal a co vy?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 úno 2009, 13:45

To ti závidím, mě by se sem nevešlo :P :P :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na inspirace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků