Frézky a ostatní na opracování mrtvého dřeva

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Pavel K. » 04 led 2011, 11:30

Ahoj Fero, ja sice skusenejsi niesom, ale na hrube obrabanie sa mi zdaju najlepsie frezky na drevo DR 640, DR652... (popripade ostatne z tejto rady). Na jemnejsiu pracu frezky na makke materialy, tuna je treba zvolit podla tvaru (ja pouzivam 114, 125). Mozno niekto iny poradi lepsie.
Pavel Kalivoda
Pavel K.
 
Příspěvky: 56
Registrován: 29 čer 2010, 17:07
Bydliště: Peruc

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 led 2011, 21:05

Dneska jsem zrovna s dremelkou pracoval na jednom smrku, tak mě napadlo odfotit, co používám: už opravdu dlouho jsem nefrézoval s ničím jiným než s těmito třemi frézkami (viz foto). Pro větší komfort jsme si pořídili origoš rychloupínací sklíčidlo (foto 1), takže nemusíme řešit výměnu vložek v případě jiných průměrů stopek. Foto 2 a 3 - dvojbřitá frézka vybroušená z vyhazovače lisu, zvládá jak dutiny, tak jemné opracovávání, když se na ni tolik netlačí. Čas od času je ji potřeba nabrousit, to je ale rychlovky. Foto 4 a 5 - obroušený ocelový kartáček z fota 6, na dolaďování detailů, odstraňování kůry, když se přitlačí, tak vytváří i pěknou strukturu/rozbíjí špičky jinů apod. Hodně praktická záležitost.Takto obroušený vydrží kartáček opravdu dlouho, určitě ho proto po obroušení nevyhazujte. Foto 6 - ocelový kartáček na dočišťování.
Omluvte neumyté ruce :D ...
Možná by se ta diskuze o frézkách hodila přesunout do vlastního tématu...
Přílohy
frezky01.JPG
frezky02.JPG
frezky03.JPG
frezky04.JPG
frezky05.JPG
Naposledy upravil Lukáš Sirotný dne 04 led 2011, 21:07, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Drienka na zamyslenie

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 04 led 2011, 21:07

...
Přílohy
frezky06.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Frézky a ostatní na opracování mrtvého dřeva

Příspěvekod Pavel K. » 07 led 2011, 11:49

Trocha som patral na nete a nasiel tuto specialnu frezku urcenu pre dremel a ine mikrobrusky(http://www.beaverbonsaitools.com/en/fresas/fresa1.html), je to nieco podobne ako ukazoval Lukas. Ja nemam vo svojom okoli ziadneho sikovneho znameho co by mi zmajstroval to co ma Lukas a toto sa mi vidi ako zaujimava vecicka. Poznate to niekto? Inak pre sikovneho kovoobrabaca by asi nemusel byt az tak velky problem vyrobit podobny nastroj.
Pavel Kalivoda
Pavel K.
 
Příspěvky: 56
Registrován: 29 čer 2010, 17:07
Bydliště: Peruc

Re: Frézky a ostatní na opracování mrtvého dřeva

Příspěvekod Luděk Urbanič » 07 led 2011, 13:33

To je fakt z vyhazovače? Že se dělají z lepšího matroše, to jsem věděl ale že by se aspoň blížily nástrojovce (nástrojové oceli) to jsem netušil.
Ještě bys mohl popsat "technologii" výroby - jestli jsi to brousil od oka v ruce, nebo na děličce na nějakém "kameníčku" , jestli to je kalené apod.
Taky by mně zajímalo do jakého průměru ještě dvoubřitá frézka "nekope".

Jinak dík za tip hned dneska si v práci s nějakým zlomeným vyhazovačem pohraju.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Frézky a ostatní na opracování mrtvého dřeva

Příspěvekod Martin Iša » 07 led 2011, 14:08

Doporučoval bych některé z těchto.Po menší úpravě jsou supr. :jedna: http://www.zbozi.cz/items?q=fr%C3%A9zky ... new&page=2
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Frézky a ostatní na opracování mrtvého dřeva

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 07 led 2011, 19:27

Tyhle věci má u nás na starosti taťka - frézku vybrušoval od oka, vyhazovač je prý z tak kvalitního materiálu, že není třeba zakalení. S frézkou pracuju už určitě 2 - 3 roky a nebyl s ní problém, občas jí je akorát potřeba nabrousit, to je ale rychlovka. Dvoubřitá frézka nekope snad žádná, co jsem měl možnost ozkoušet, tohle je problém u jednobřitu.
Jinak z většího vyhazovače, průměr stopky 5 nebo 6 mm máme i větší dvoubřit do velké frézy - tu ale až tolik nepoužívám, Dremelka je mnohem univerzálnější.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Frézky a ostatní na opracování mrtvého dřeva

Příspěvekod Luděk Urbanič » 08 led 2011, 21:51

Jak jsem napsal, tak jsem udělal ještě včera jsem jednu frézku z vyhazovače vybrousil - moc jsem se s tím na poprvé nemazal, přesto když jsem ji dnes zkoušel mně výsledek mile překvapil. Origoš nástroje určitě mají lepší vlastnosti , ale tato mi bohatě postačí na to k čemu ji budu využívat - na odstraňování a začišťování suků a suchých čípků po odstraněných větvích a sesazených vrcholech, a vůbec začišťování ran na místech těžko dostupných pro dláto .
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Předchozí

Zpět na inspirace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron