Nástroj na kopání

Re: Nástroj na kopání

Příspěvekod dan » 16 dub 2010, 19:00

Není se za co omlouvat. taky jsem si hnedle představil, jak se ten stromek otřásá. :o ta čepel se mi zdála dobrá, protože při kopání mám možnost rozrušovat zeminu do kříže, zasekávat (začišťovat) stěnu balu, apod. Bal odvážený z lesa by měl mít v ideálním případě tvar válce.... Samozřejmě že v nehomogenních substrátech (hrabanka, listovka) ta sekera použít nejde, to by to potom nastala ona škaredá situace :lol:
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Hák na kořeny

Příspěvekod Petr C » 05 kvě 2010, 21:29

Já jsem sice sám moc nářadí nevytvořil, ale po kratším váhání musím všem začátečníkům (předpokládám, že každý zkušenější bonsajista už ho má) doporučit hák na kořeny. Jeho pořízení se mi zdálo zbytečné, spíš jen jako taková frajeřinka pro fajnovky. Ale letos jsem přesazoval většinu svých stromků do lepšího substrátu a musel jsem to brát důkladně, ale i rychleji. A hák se mi osvědčil jako naprosto suprová věc. S každým balem si poradí snadno, umožní i dokonalé vyplavení starých jílů a nekvalitních zemin. Dokonce jsem s ním celkem bez problémů vyčistil a rozčesal kořenový bal většího tisu, který byl deset let zasazený snad v cihlářské hlíně. Předloni jsem rozplétání jeho balu po 3 hodinách vzdal a letos jsem ho měl za půlhodinku dokonale čistý. Rozhodně každému kdo váhal jako já vřele doporučuji!
PS: je to ale taky docela nebezpečná věc, tak dávat pozor. Sám jsem si málem rozpáral ruku. naštěstí to jen trochu odnesl palec.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Nástroj na kopání

Příspěvekod Pavel Š. » 06 kvě 2010, 09:38

Tak bez háku si přesazování nedovedu vůbec představit. :shock: Někdy ho používám i při obhlídce jamadori na odhrabání vrchní vrstvy země kolem nebari. A jak jsi Petře ten bal bez háku rozčesával?
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Nástroj na kopání

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 06 kvě 2010, 10:08

Hák nemám používám zahnutý šroubovák.Můj názor je že nejlepší je bal vyplavit vodou.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Nástroj na kopání

Příspěvekod Pavel Š. » 06 kvě 2010, 11:14

No, zahnutý šroubovák = hák. :P Ta voda je určitě ke kořenům šetrnější, ale pokud jsou kořeny u dlouho nepřesazovaných rostlin propletené a několikrát omotané kolem dna, tak to bez háku stejně většinou nejde.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Nástroj na kopání

Příspěvekod Jarek Servus » 06 kvě 2010, 14:44

Souhlasím s Petrem a Pavlem, hlavně u stromků kupovaných v zahradnictví bývají kořeny šíleně propletené a zabetonované. Bydlím na vesnici, nejsem připojen na vodovod, takže kořeny peru většinou až po rozčesání, abych ušetřil vodu a domácí vodárnu. Jednou jsem ztratil hák, a tak jsem si ho vybrousil a ohnul ze starého šroubováku. Hák jsem posléze našel a ten vlastnoručně zhotovený teď používá manželka při pletí skalky mezi kameny.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Nástroj na kopání

Příspěvekod Petr C » 07 kvě 2010, 13:27

No dřív jsem rozplétal ručně a jídelní hůlkou a za důkladného vymývání. Šlo to pomalu, nešikovně, ale šlo. Do nedávna jsem měl v miskách jen pár stromků, tak to tak nevadilo, ale teď je postupně dobývám ze zahrady do kontejnerů (nebo jsem i koupil otýpku malých buků na lesík atp.) a to je úplně o něčem jiném.
Dneska se skoro stydím, že jsem ten hák nepořídil dávno a teď tady na něj pěju ódy. Dal jsem to sem právě kvůli podobně váhajícím začátečníkům, aby lidově řečeno "neblbli" a neváhali a pořídili si ho.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Nástroj na kopání

Příspěvekod dan » 07 kvě 2010, 14:17

"Hákovitý" nástroj je potřeba. Osobně bych ale zvažoval koupit si komerční výrobek, i když ta cena není taková. Na rozčesávání používám vodu, stařičkou vidličku a obyčejnou kramli - ta má výhodu rezervního háku i na druhé straně :lol:
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Re: Nástroj na kopání

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 07 kvě 2010, 21:08

Ha, a my hák obecně k přesazování nepoužíváme (jen velmi, velmi zřídka) a že se každý rok něčeho napřesazujeme :D ! Dřevěné hůlky a kolíky a to od průměru těch jídelních až po klidně průměr 4-5 cm a různých délek jsou ke kořenům šetrnější a vůbec se nám s nimi lépe pracuje. Sice jich každý rok plno poztrácíme nebo vyhodíme spolu s vyhrabaným substrátem, pořizovací náklady jsou ale opravdu minimální.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Nástroj na kopání

Příspěvekod Petr C » 08 kvě 2010, 10:31

Ty hůlky jsou opravdu šetrnější, ale dobré a dostačující jsou jen do kvalitních lehkých drobivých substrátů a také do kvalitně zapěstovaných kořenů. Pokud dobýváš stromek z nějakého mizerného zahradního plstnatého nadělení nebo cihlářské hlíny, navíc propletené stočenými kořeny, tak hůlka nemá moc šancí.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

PředchozíDalší

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron