Stahovák

Re: Stahovák

Příspěvekod Jarda Marek » 29 led 2010, 16:07

Jarku vezmi ho na greenhorn-víkend do Kolína ať se všichni poučíme :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Stahovák

Příspěvekod Jarek Servus » 29 led 2010, 21:55

Napadla mě teď tahle blbost. Pracovní část nedrží pořádně v rukojeti, když se tím celým švihne rukou podrží za rukojeť tk konec vyletí. Můžeme uspořádat závody v trefování terče, ty by mohl dodat Robert.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Stahovák

Příspěvekod Luděk Rohovský » 09 lis 2015, 15:33

Chlapi, kdo by dokázal vyrobit ten stahovák co je na první stránce? Já zkoušel něco podobného shánět po všech těch OBI, Hornbaších a pod, ale měli mě spíš za blázna.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Stahovák

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 11 lis 2015, 19:28

Aniž bych chtěl navádět, nebo mluvit za něj :) , tak nám dělal ohýbáky Pavel Leňko - podobný, ale ne úplně stejný design. Tento ohýbák má 2 nedostatky (zrovna nedávno jsem ho měl v ruce): ohýbací "háky" jsou příliš krátké a s velkým zakřivením (pro ohyby větších průměrů větví skoro nelze použít) a dolní klička do tvaru "L" je pro přitahování dost nemotorná, mnohem lepší páka je při kličce tvaru "T". Píšu na základě ohýbání většího množství stromů a otestování několika typů ohýbáků, když se mi podaří, tak můžu vložit fotku námi používaného.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Stahovák

Příspěvekod Luděk Rohovský » 12 lis 2015, 14:48

Jestli tě můžu poprosit o tu fotku.

Díky
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Stahovák

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 13 lis 2015, 10:05

Na první fotce jde vidět ohýbák od Pavla Leňka - všimněte si, že má háčky i na vnější straně, které se dají použít na roztahování, čelisti jsou delší a s menším obloukem. Klička je i u tohoto typu dost blbá :) (na druhé fotce jde vidět druhý ohýbák s lepší kličkou), opravdu člověk ocení tu lepší páku, hlavně při festovním dotahování...
Přílohy
DSC_0355.JPG
DSC_0358.JPG
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Stahovák

Příspěvekod Luděk Rohovský » 20 lis 2015, 10:58

Mám jeden dotaz k používání stahováku. Můžu provádět stahování - samozřejmě šetrné, pár otoček jednou za 14 dní - i přes zimu. Samozřejmě takovou tu normální zimu, jako je poslední dva roky :-). Nemyslím při -20.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Stahovák

Příspěvekod Vladimír Touš » 21 lis 2015, 20:13

OBECNĚ. Stromky, se kterými v zimě pracuji včetně ohybů, ponechávám v prostorách bez mrazu - po celou zimu. Větve jsou takřka bez mízy a lehčeji se ohýbají.
Stromy venku nechávám v klidu. Lehké ohyby u těchto stromků asi nebudou vadit - viz ohnuté větve pod sněhem - ale větve jsou dle mých zkušeností vlivem zimy křehčí a hrozí větší nebezpečí zlomu. Navíc případné zlomy/trhliny v kambiu jsou vystaveny mrazu a to je problém. Navíc, každý druh a i každý stromek může reagovat jinak.

Konkrétně - můžeš poslat fotku stromku s jednoduchým nákresem/ popisem toho, co plánuješ?
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

Re: Stahovák

Příspěvekod Luděk Rohovský » 23 lis 2015, 20:19

No chtěl jsem ohnout sylvestrisku. Fotku bohužel nemám. S tím ponecháním v chladné místnosti je u mně celkem problém, protože jediná možnost je sklep, ale tam je jen takové to mrňavé okénko pod stopem a nejsem si jist, zda by tam neměla borovice málo světla.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Stahovák

Příspěvekod Vladimír Touš » 25 lis 2015, 10:22

Místnost by měla být odvětrávaná a v teplotách od 0°C do +/- 5°C. ( Já mám kolem 8°C a stromky jsou v únoru už rozběhnutý - péče je pak dost časově a fyzicky náročná ). Menší množství světla není při nízkých teplotách největší problém - viz jehličnany pod sněhem - problém je kombinace vyšších teplot, vlhkého vzduchu v málo větraných prostorách, kde hrozí rozběhnutí chorob. ( Preventivní postřik )

Venkovní stromky teď nastupují do fáze nejhlubší dormance a omezují životní pochody na minimum. To se týká i případných "oprav" pletiv poškozených vnějším činitelem ( nalomení větve atd ). Narušená místa mohou být dále poškozena mrazem nebo napadena houbami. Na postupné ohýbání, které plánuješ, bude schopen stromek reagovat od února ( USDA 6 a vyšší ).
Vláďa
Vladimír Touš
 
Příspěvky: 284
Registrován: 16 zář 2015, 08:41
Bydliště: Praha-západ

PředchozíDalší

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron