Řezbářské nože a dláta ....

Řezbářské nože a dláta ....

Příspěvekod 001čolek » 29 lis 2012, 21:03

Ahoj
Delší dobu už v této sekci nic nového nepřibylo,tak přihodím nové nože a dláta na kterých momentálně pracuju a jak budu dokončovat další,budu je semka přidávat. V podstatě mi je docela líto "vyhodit" 500-1500 kč za nějaký pseudořezbářský nůž,myslím,že právě toto nářadí by si měl každý (samozřejmě kdo se na to cítí a má kde) upravovat dle svých možností a hlavně své ruky a taky podle zamýšlených prací. U těchto kousků jsem použil staré nože z hoblovky, řežu to fričkou a brousím na stojací brusce a dolad'uju brusným kotoučem zase fričkou. Problém je samozřejmě přehřívání materiálu,proto je to tímhle způsobem práce zdlouhavá :cry: ...víc chladím nežli brousím a řežu :roll: . Závěrečné ostření do "skalpelového" břitu už potom růčo fůčo na hrubém a následně jemném brusu na dláta ... nepoužívám petrolej,ale stolní olej. Obzvlášt' při broušení na hrubším kameni je to výrazně lepší. Ručky vyrábím z toho,co mi zrovna přijde pod ruku... v tomto případě se jedná o mahagon,jasan a javor. Závěrečná povrchová úprava dřeva je napuštění olejem ... na fotkách je hotová jen ta mahagonová.. to je šikmý nůž na řezy proti sobě,broušený jednostranně a pro praváka. No,jak jsem napsal..až dokončím další dva-tři tak opět přihodím foto..zatím to budou nože,na dláta dojde později,tam budu muset ručky udělat trochu jinak,aby se na ně dalo klepat paličkou a budou jen z jasanu,nebo buku.Já to v dílně využiju na ledasco,ale na jiny a pod. to bude taky velmi vhodné.

IMG_1196.jpg
IMG_1196.jpg (77.01 KiB) Zobrazeno 1850 krát


IMG_1197.jpg
IMG_1197.jpg (83.39 KiB) Zobrazeno 1838 krát


IMG_1198.jpg
IMG_1198.jpg (86.48 KiB) Zobrazeno 1845 krát

IMG_1191.jpg
IMG_1191.jpg (76.2 KiB) Zobrazeno 1848 krát
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků