Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod Jarda Marek » 16 úno 2010, 06:42

Dávám odkaz na kvality nožířských ocelí,

http://www.obchod-lovec.cz/e-shop/blog/ ... y-nuz.html

no myslím pokud se kvality týče je tam toho dost a dobře vysvětlené. ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod Martin Iša » 16 úno 2010, 09:26

To Danius:Samozřejmě máš pravdu, co se týká kvality klíčů.Ale i kvalitní klíče jsou tepelně zpracovány ohledně namáhání.To znamená,že čelist je zakalená "na pevnost", popřípadě povrch čelistí je cementován proti otěru.Pilníky jsou samozřejmě kalené celé a vrchní vrstva je cementovaná.Protože kdyby nebyly kalené, snadno je ohneš.Takto je kolikrát i přerazíš.V žádném případě tě tady nechci nějak schazovat, určitě ti to dalo dost práce.Jen ti chci a ostatním poradit, aby se vyvarovali zbytečných chyb.Protože se tady jedná o opracování mrtvého dřeva, měla by tomu odpovídat i kvalita nástrojů.Ta nám ulehčí přeci práci. ;) Všeobecně lepší řezné vlastnosti má ocel uhlíková než nerezová.Tvrdost neznamená kvalitu?Tomu nerozumím.Nástroj musí být ostrý, a taky nějakou dobu vydržet, než se otupí.Naše nástroje se vlastně moc neliší od řezbářských dlát.Nástrojová ocel 19 312, 19 191....a zakalená jen řezná část na nějakých 60 -63 Hrc.Kdežto nože se kalí na 57-59Hrc.Nechci tu dělat nějakého chytráka, ale vždycky tvrdím, pokud chci něco dělat, musím mít kvalitní cajk.A pokud si Daniusi s cajkem spokojený, vyhovuje ti, tak to je jen dobře. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod Jiří Svačina » 16 úno 2010, 11:22

Vysvětlení už je napsáno , tak jen doplnění, vlastně máte všichni pravdu, ty staré stranové klíče /lehoučké ale pevné / byly dříve vyráběny z velmi kvalitních chrom - niklových slitin /výkovky/. Některé ty staré kovové "předměty" jsou z kvalitních ocelí, dobře kujné a i velmi pevné ...Pilníky , strojní pilky atd. ale nedoporučuji používat, je tam cementována a indukčně kalena jen povrchová vrstva zubů, když ji odbrousíte jste na měkkém jádru...U dobrých nožů a řezbářských dlát je jejich tepelné zpracování vždy kompromisem , musí dobře držet ostří - být tvrdé, ale zůstat pružné - houževnaté - nesmí praskat /vylamovat se ostří/...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod danius » 16 úno 2010, 22:27

Martin Iša píše:To Danius:Samozřejmě máš pravdu, co se týká kvality klíčů.Ale i kvalitní klíče jsou tepelně zpracovány ohledně namáhání.To znamená,že čelist je zakalená "na pevnost", popřípadě povrch čelistí je cementován proti otěru.Pilníky jsou samozřejmě kalené celé a vrchní vrstva je cementovaná.Protože kdyby nebyly kalené, snadno je ohneš.Takto je kolikrát i přerazíš.V žádném případě tě tady nechci nějak schazovat, určitě ti to dalo dost práce.Jen ti chci a ostatním poradit, aby se vyvarovali zbytečných chyb.Protože se tady jedná o opracování mrtvého dřeva, měla by tomu odpovídat i kvalita nástrojů.Ta nám ulehčí přeci práci. ;) Všeobecně lepší řezné vlastnosti má ocel uhlíková než nerezová.Tvrdost neznamená kvalitu?Tomu nerozumím.Nástroj musí být ostrý, a taky nějakou dobu vydržet, než se otupí.Naše nástroje se vlastně moc neliší od řezbářských dlát.Nástrojová ocel 19 312, 19 191....a zakalená jen řezná část na nějakých 60 -63 Hrc.Kdežto nože se kalí na 57-59Hrc.Nechci tu dělat nějakého chytráka, ale vždycky tvrdím, pokud chci něco dělat, musím mít kvalitní cajk.A pokud si Daniusi s cajkem spokojený, vyhovuje ti, tak to je jen dobře. :jedna:

Díky za vysvětlení i když nerozumím těm číslům a zkratkám, :mrgreen: asi tomu opravdu rozumíš.Jsem tesař takže spíše tíhnu ke dřevu jako k materiálu.Dneska hned po ránu jsem udělal zkoušku na suchém dřevě a ještě k tomu na suku.Dal jsem tomu docela zabrat a na ostří nebylo znát vůbec nic.Samozřejmě jedna zkouška neznamená nic ale myslím si,že to opravdu bláto nebude.Dokonce bych řekl,že to lepší drží ostří než dláto např.od NAREXU(používám je v práci tak vím o čem mluvím)Levný zrovna teda nejsou na to že to jsou obyč dláta.Jo a samozřejmě že dám vědět jak jsou na tom ty moje výtvory z klíčů po delším užívání.Zatím čau Dan
Jak se říká,vyzkoušet se má všechno,tak to zkouším.
Danius
Uživatelský avatar
danius
 
Příspěvky: 125
Registrován: 06 led 2010, 23:36
Bydliště: Sýkořice okr.Rakovník

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod Martin Vajs » 08 lis 2010, 20:33

Myslíte, že tímto se dá též tvarovat, nebo jinak pracovat na mrtvém dřevě?
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod Ladislav Kotál » 08 lis 2010, 20:38

Frézky se zanáší, kameny pálí :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod Martin Iša » 08 lis 2010, 20:57

Přesně tak, jsou to nástroje určené na kov. ;) Pokud by měly rovný sek, dá se z toho vybrousit dvoubřitá a to už funguje. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod Lojza Sedlák » 09 lis 2010, 13:43

Co říkáte na tyto frézky od dremelu.http://www.narex-makita-bosch.cz/prislu ... 2_384.html
Já jsem si 3 koupil a frézují jedna radost a to jak živé dřevo aniž by se zanášely tak staré.Jasně že na nějaké hrubé práce to není,ale na takové to vytváření menších dutinek atd.si myslím,že jsou dostačující.Ten špalíček má průměr 4,5 cm.
Přílohy
DSCF1506.jpg
DSCF1506.jpg (61.32 KiB) Zobrazeno 2902 krát
DSCF1507.jpg
DSCF1507.jpg (85.63 KiB) Zobrazeno 2909 krát
DSCF1509.jpg
DSCF1509.jpg (93.62 KiB) Zobrazeno 2917 krát
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod Jarek Servus » 09 lis 2010, 17:14

Mám něco podobného od Bosche, ale na mrvé dřevo je to k ničem, jak píše Laďa, zanáší se a pálí. Jedině dvoubřité co jsem k frézce sehnal se dají použít.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Nože na tvorbu mrtvého dřeva.

Příspěvekod Lojza Sedlák » 09 lis 2010, 18:27

Možná to tak nakonec bude.Zatím jsem nic moc nedělal jen pár pokusů na borovicovém pařízku,na odřezku toho mého jalovce,na tomto habrovém špalíčku a na kousku prkénka z nějakého tvrdého dřeva a na ničem se ani jedna nezanesla a hlavně nepálilá.Použil jsem 30000 otáček na menší mě napadlo to zkusit.I tak to beru spíš na hoby použití na menších stromcích.Na pořádný kmen to určitě nebude.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Předchozí

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron