Mazaný

Mazaný

Příspěvekod Lada Fabián » 08 říj 2009, 16:53

Posílám foto pro drobné výrobce bonsai misek.Tato miska byla vyrobena v ČSSR kolem roku 1980 na západě čech.Je ze šamotu a mrazuvzdorná.Sice není moc estetická,ale účelná.A na to se dnes dosti zapomíná!! :think: Royměry misky 25x18x9 cm
Jen bych rád ukázal jak už tenkrát výrobce myslel a nebo měl takové znalosti. :jedna: :clap: Na foto jsou zakroužkovány díry pro kotvící dráty kořenového balu,aby se rostlina v misce nevyklala.Píši to hlavně kvůli tomu,že poslední dobou jsem viděl mnoho misek a ty mají pouze jen jenden odtokový otvor.V takových miskách rostlinu kotvíme velmi špatně!
Přílohy
miska.JPG
miska.JPG (51.6 KiB) Zobrazeno 2797 krát
miska pohl.JPG
miska pohl.JPG (52.09 KiB) Zobrazeno 2815 krát
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Mazaný

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 09 říj 2009, 13:29

Ty díry pro dráty.Promiň ale vypadají jako dodatečně vyvrtané.
Já jsem si pořídil dia vrták.A před čtrnácti dny o víkendu jsem všechny neobsazené misky které nevyhovovaly (to je skoro všechny) provrtal.V tomto směru nejlepší miska kterou mám je od člověka který bonsaje sám pěstuje.Má všechny otvory jak pro odtok vody i pro dobré upevnění stromku.(není to polotovar)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Mazaný

Příspěvekod Lada Fabián » 09 říj 2009, 17:32

Honzo,opravdu nejsou dodatečně vrtané.posílam detajl.foto. :)
Přílohy
P1060467.JPG
detajl 1
P1060467.JPG (34.77 KiB) Zobrazeno 2695 krát
P1060468.JPG
detajl 2
P1060468.JPG (37.5 KiB) Zobrazeno 2702 krát
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Mazaný

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 09 říj 2009, 17:37

Jo dobře mě to tak připadalo z fotky.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Mazaný

Příspěvekod Jiří Svačina » 13 říj 2009, 10:36

Na tom vrtání není nic špatného, kdysi jsme takto upravovali krmítka pro králíky - na misky s odtokovými otvory...jen se nesmí spěchat aby to nepraskalo a skutečně kvalitní misky občas odolávají i vrtákům na kámen...ale...
Co se týče misek jen s 1-2 odtok dírou ..jsou to občas starší pěkné misky a je škoda riskovat prasknutí , a i škoda je nepoužít. Japonci - Číňani to řeší tak, že v misce sestaví kříž nebo u krajinek dokonce rošt z bambusových klacíků který pevně přitáhnou ke dnu přes ten středový otvor - otvory, a na něj naváží upevňovací dráty, zasypou hrubším drenážním substrátem a normálně upevňují rostliny a sází...Zkoušel jsem to vícekrát a není to špatné i u mělkých misek to jde použít , kořeny to časem prorostou - propletou...A u nás není kvalitní tvrdý bambus tak jsem několikrát na rošt použil i nerez dráty / očištěné svařovací elektrody/...Tato technika jde použít i na těžko vrtatelných plochých kamenech ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Mazaný

Příspěvekod Lada Fabián » 13 říj 2009, 16:57

Jirko,dobrý nápad! :clap: :lol: Mě to přijde moc pracný.Jo mít starou japonskou mísu to by bylo jiné.To bych se snažil.Jen jsem chtěl drobné výrobce trknout,aby občas použily hlavu! :lol: a ty jejich pěkné kousky byly plně funkční.Prosím nic ve zlém!Díky jim máme rosliny v orig.miskach. :clap: :clap:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Mazaný

Příspěvekod Míla Zítek » 05 čer 2010, 15:39

Já na takové rošty používám staré lyžařské hůlky, jednoduše rozřežu mezi kolínky a pak nadělám třísky, jen pozor na ty skutecně mrňavé, blbě se to hojí... No a ze širších si po zašpičatění šmirglem dělám hrabací kolíky - i po roce zapomenutí venku na zahradě a znovunalezení fungují velmi dobře. Míla
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59


Zpět na inspirace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník