Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Petr Syrový » 03 črc 2009, 19:29

Tedy alespoň pro mne......snad tomu budete rozumět :?
http://marioyamadori.blogspot.com/2009_ ... chive.html
Postup výroby je taky zajímavý
http://marioyamadori.blogspot.com/2008/ ... osuda.html
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 črc 2009, 19:35

Je to bezesporu dobré využití starých novin :clap: :clap: :clap: Jako pěstební nádoby pěkný :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Martin Drábek » 06 črc 2009, 18:03

Zdravím,

přesně takhle jsou vyrobené tyhle misky.. připadalo mi to jako dobrý nápad a nebaví mě ty klasický plastovky.

Chvíli jsem nevěděl co s formou, ale potom jsem si koupil tu největší plastovku rozměl nějakých 40x20x a tuším 10 hloubka.
Stačí udělat směs jak píšou Jugoši, 50% papírová drť (nechat tak 2 dny máčet ve vodě a opravdu jen ty "novinový" letáky) a 50% cement.. chce to opravdu řádně vymazat olejem (nebo krémem atd.) jinak se ty nožky chytnou i k tomu plastu a urvou a po 2 dnech (nebo raději více) opatrně vytáhnout a nechat dosušit. Použil jsem lazuju na dřevo jak radí v jejich návodu i dovnitř aby miska nesákla vlhkost od substrátu. Je to rychlí a levný a celkem vzhledný i když to je jen tréningovka.

Jak píše J. Svačina v tématu Azalka stromeček, nemá moc důvěru k těmto materiálům.. mám trochu podobný názor a nevím co udělá lazura po roce, na jaře to určitě zkontroluji a uvidíme.. ale jugošům to asi funguje... :think:

Martin
Přílohy
IMG_5408.jpg
IMG_5408.jpg (67.36 KiB) Zobrazeno 5626 krát
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Jiří Svačina » 06 črc 2009, 21:32

To provedení je pěkné :clap: , a berte mé povídání jako obecnou úvahu, ne ktititu této práce. Ale jak jsem napsal už u azalky vlastnosti barvy a snášenlivost betonu či barvy s kořeny neznám... Ono jde o to co si od misky pro bonsaje slibujeme. Toto je asi snad jen relativně levná pěstební nádoba, /musíte do srovnatelné ceny zahrnout životnost a i svou práci/... ale rostliny v ní asi stráví řadu let. Už jsem napsal v předchozím , že určitou výhodou je, že je těžká a nebude se převracet, ale to je asi tak vše. U keramiky je povrch režný, nebo nějaká glazura na kterou se dá /řadu let / koukat, dále ale na rozdíl od betonu ne příliš silná stěna - tedy větší vnitřní obsah pro půdu, drenážní a poutací otvory pro upevnění rostlin budu asi v betonu také...ale neglazovaná vnitřní stěna slinutých -navysoko pálených keramických misek je ke kořenům zcela neutrální, a i když málo nasákavá, přesto umožňuje "přisátí kořenů" a vedení vlhkosti - vody - po stěnách misky. To glazovaná ani jiným způsoben ošetřená stěna misky rostlině neumožní a nevím jak se k výše uvedenému materiálu kořeny rostlin budou chovat. Neupravený povrch betonových misek dříve v česku vyráběných dobře snášejí borovice a i další tolerantnější rostliny... Z pohledu zahradníka bych ale pro většinu slabších - mladých rostlin volil nižší a širší, tenkostěnný plastový kontejner který koupíte za pár korun , a vzhledem k velikosti rostliny, s přiměřeným - ale co největším objemem půdy - substrátu prodyšného, ale i výživného aby rostliny pár prvních let /tj. 3-5-10/ u vás co možná bujně rostly, a dalo se s nimi i dobře manipulovat. Konečný rozměr misky je /později / už menší - ale je to něco jako krásný rám na dlouho, dlouho vytvářeném ale dokončeném obraze . Rostlina v něm dobře žije, ale nijak moc již nesílí a příliš bujně nepřirůstá ...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Martin Drábek » 06 črc 2009, 22:17

Souhlasím s Vámi,

jedná se pouze o pěstební nádoby a nedovedu si představit, že se jedná o finální misku pro hotovou bonsaj.
K výrobě těchto misek mě dovedl fakt, že se jedná o velice levnou záležitost a vizuelně přijatelnou oproti plastovým květináčům. Práce vynaložená na výrobu je spíše radost, tak jako třeba tvarovat bonsaj ;) . (i když čas je potřeba a je ho málo)

Co se týče rozměrů, předlohou je právě tenkostěnný plastový "bonsaj" kontejner a tedy poměr nížka vs.šířka je stejný.

Jsem sám zvědavý, jak se misky poperou se zimou...

Martin
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Jaroslav Vaník » 24 lis 2009, 17:54

Čau Martine,Tvůj příspěvek mě posunul k výrobě těchto misek.Uvažoval jsem o tom už dřív ale nějak se k tomu nemohl dokopat.Výroba v pohodě,bohužel nátěr mi po opakovaném namočení nechce držet :?: Použil jsem barvu na dřevo xyladecor.
Jaroslav Vaník
 
Příspěvky: 6
Registrován: 21 úno 2009, 19:54
Bydliště: okres Kutná Hora

Re: Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Martin Drábek » 29 lis 2009, 19:07

Čau Jaroslave, použil jsem tuším taky xyladecor a je pravda, že barevnou vrstvu jsem dal 2x a poté ještě jednou bezbarvým nátěrem na dřevo, tedy 3 vrstvy...

Mám jednu misku venku naplněnou substrátem bez stromu a nechávám ji na dešti atd. a výsledek sem po zimě určitě hodím.. problém s nátěrem jsem neměl a i po půl roce na děšti nátěr bez problémů drží, možná to drží pohromadě ten finální bezbarvý nátěr?? :think: :?:
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Ivet » 29 lis 2009, 20:19

Martine, po rozmixovani novinovej zmesi si nechal odtiect prebytocnu vodu, alebo si hned primiesal cement? Uvazujem ze to tiez vyskusam, vyzera to ako celkom zaujimave travenie zimnych vecerov... ako si presne postupoval pri vyrobe tejto masy a ako rychlo ju treba spracovat, kym zacne byt nepouzitelna? Dik vopred za odpoved... :jedna:
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Jaroslav Vaník » 30 lis 2009, 21:11

Martine,natíral jsem 2x-3x podle vzhledu ale pouze tím xyladecorem.Za sucha bez problému,potom jsem dal ven a po 14 dnech po dešti kontroloval a barva
se dá nehtem narušit :naughty: Jaký přesně jsi použil ten vrchní lak ?
Jaroslav Vaník
 
Příspěvky: 6
Registrován: 21 úno 2009, 19:54
Bydliště: okres Kutná Hora

Re: Zajímavé misky z bývalé Jugoslávie

Příspěvekod Martin Drábek » 02 pro 2009, 21:15

Jardo, tuším že první misku jsem měl natřenou jen 2x lazurou na dřevo, nevím jestli přesně xyladecor a problém nebyl, drželo to..
Když budu chtít, tak to samozřejmě sundám tak jako jinou barvu z jiných povrchů..

Zkuste si projít stránky jugošů (sice si pohledáte ale stojí to za to), někde to tam 100% je.. pokud je tedy ještě neznáte, jsou to super stránky a dělal jsem to podle jejich návodu..

http://marioyamadori.blogspot.com/

Martin
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Další

Zpět na inspirace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron