Plynová pec na keramiku

Plynová pec na keramiku

Příspěvekod 001čolek » 22 čer 2012, 09:13

Včera jsem telefonoval s Tomíkem (z lesa :P ) ohledně jeho plynové pece na keramiku a poprosil jsem ho o rady,které mi ochotně poskytl a ještě poskytne (díky Tome). Keramické práce jsem obdivoval již jako malý kluk a rád bych se o výrobu vlastních misek pokusil i já. Koukal jsem na různých e-shopech na různé pece (povětšinou elektrika) a cenově si to nebudu moci dovolit,taky bych měl asi problém s příkonem :think: v baráku.Rozhodl jsem se tedy jít pomalu vlastní cestou,tzn o výrobu keramické pece na plyn.láhev. Je mi jasné,že i tak to bude větší investice ale pořád bych se měl teoreticky dostat s financema někam na polovinu,asi i méně. Poprosil bych i vás ostatní,kteří máte nějaké (i menší) znalosti o plynových pecích jestli by jste byli od té dobroty a trochu mi pomohli s teorií a naplánováním postupu výroby. Přivítám i nějaké odkazy na netu,které by mi tuto problematiku víc osvětlily. V každém případě jen pár základních info o mém záměru : kostra pece silnostěnný jekl (mám dostatek),vyzdívka z šamotových cihel (mám k dispozici),se dveřma ,odtahem,měřením teploty a celkovou konstrukcí už tápu :think: :think: ,takže to bude velká "inženýřina" :roll: .

Pokud se tedy najde nějaká další dobrá duše která mi k tomu má více co poradit,budu velice rád.
Zdeněk / Čolek
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Plynová pec na keramiku

Příspěvekod Petr Brejška » 22 čer 2012, 18:07

čolku zkus se podívat na" Keramické centrum Doupě",Rohože Fibratex,technické isolace sibral.Myslím,že tady na foru někdo popisoval stavbu svojí pece ale namohu to najít můžeš se o to pokusit.Přeju ti ůspěch v počínání. :clap:
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Plynová pec na keramiku

Příspěvekod 001čolek » 22 čer 2012, 20:51

Petře díky. p.s. už mám adeptku (borovici) do té skořepiny od tebe .... přesazovat se bude ale až na jaře,tedy když strom v poho přečká zimu :roll: .
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Plynová pec na keramiku

Příspěvekod lacike » 05 srp 2012, 20:49

No, osobne by som najskor skusil utlapat nejake misky a poprosit niekoho z okolia o vypal, ci by ma to bavilo. Ale ak si uz vo faze, si pevne rozhodnuty, ze ta to bavi, tak do toho, misiek nikdy nie je dost ;)
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Plynová pec na keramiku

Příspěvekod Jiří Svačina » 06 srp 2012, 09:31

Přátelé z Doupěte, pkud vím, mají menší plynové pece na výpaly Raku keramiky - tj. výpaly menších předmětů a na teploty kolem 1000°C. Bonsai misky - větší předměty a na vyšší teploty pálí ve větší peci na dříví...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Plynová pec na keramiku

Příspěvekod Míra Z » 07 srp 2012, 00:28

Čolku,mít vlastní pec je určitě super,ale nechceš se zatím kouknout na nějaké keramické centra kde se dá za poplatek pálit?
Zatím mi to takhle vyhovuje,třeba za 50 let se to naučím a pstavím si pec na dřevo...
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Plynová pec na keramiku

Příspěvekod 001čolek » 07 srp 2012, 14:07

Ještě trochu tápu...dají se sehnat pece již jeté tak kolem 30 tisíc (na plyn) s teplotou výpalu kolem 1100-1250 stupn'ů. No uvidím "čo s tým" :roll: . Nerad bych se unáhlil,ale zase rád bych se tomu věnoval víc a soběstačně.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Plynová pec na keramiku

Příspěvekod tomikzlesa » 08 srp 2012, 10:59

Nevim jak s velikosti, ale 30tis je slusna palka i kdyby to bylo s vybavenim na vypal.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Plynová pec na keramiku

Příspěvekod Pavel Weingärtner » 29 srp 2012, 21:54

No...pánové....o mých začátcích už jsem tady trochu psal. Každopádně doporučuju už výše zmíněnou radu -
zkusit nejdřív sehnat nějakého přívětivého keramika v okolí ( upozorňuju, že jich moc není ) nebo školu, kroužek
a td. a nechat si první výtvory vypálit tam. Většinou bude problém s teplotou, protože kvůli tomu, že obrací
každou korunu školy nerady pálí na víc, jak 1100 stupňů, ale pro začátek to stačí. Taky jsem si tímhle prošel,
ale nerad otravuju nebo se někoho doprošuju, takže nakonec jsem koupil novou pec, resp. postavenou pec na míru
na dřevo a předělal na plyn. I ona je ještě ve vývoji, ale hlavně co se měření týká. Tady u toho odkazu můžeš vidět,
jak vypadá a pro legraci i zkoušku hořáků. Jinak když si spočítáš, kolik budeš potřebovat cihel a kolik jedna stojí,
moc pod 30 000,- se nedostaneš, pak ještě počítej cca 5 -10 000 měření, hořáky, láhve....no..uvidíš. A jak píšeš
o cihlách, že je máš, pokud jsou to klasický šamotky, ty těžký, tak do toho bych nešel ani náhodou.

viewtopic.php?f=25&t=1703&start=70

Pavel W.
Uživatelský avatar
Pavel Weingärtner
 
Příspěvky: 297
Registrován: 20 zář 2009, 19:57
Bydliště: Nýřany

Re: Plynová pec na keramiku

Příspěvekod tomikzlesa » 30 srp 2012, 16:36

Pavle jen ohledně toho měření.
Dá se sehnat kvalitní čidlo kolem 1000,-, to ale odchází, podle toho jak pálíš. Já osobně mám hodně kvalitní platinové za 2500,-- údajně mě přežije a je to práce odborníka. Sice měří mV, ale převodní tabulka na °C není problém. Valtmetr stojí 300,-.
Záloha na lahev je 500,-- potřeba jsou určitě min. dvě na výměnu a hadice s ventilama k bombě sou další cca 3000,--. Pak pláty, sloupky a přesně jak píšeš, pak už to jenom roste :D . Můj přístup je ale takovej že pokud něco opravdu chci tak si to koupím, nebo udělám. Když neudělám ani jedno z toho tak sem to vlastně nechtěl :lol:

Pokud je člověk šikovnej....ta poslední z popelnice :jedna: http://firing.wz.cz/plynpece.htm
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Další

Zpět na inspirace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron