Misky 2010-2012

Re: Misky 2010

Příspěvekod Carla » 07 led 2010, 16:04

No krása, jste mooooc šikovní ;)
Carla
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 pro 2009, 12:57
Bydliště: Bruntál

Re: Misky 2010

Příspěvekod Pavel Weingärtner » 10 led 2010, 21:40

Bravo, pánové........vypadá to, že v Plzni o misky nouze nebude!

Pavel W.
Uživatelský avatar
Pavel Weingärtner
 
Příspěvky: 297
Registrován: 20 zář 2009, 19:57
Bydliště: Nýřany

Re: Misky 2010

Příspěvekod Petr C » 14 led 2010, 16:50

Všiml jsem si, že Robert utrousil poznámku o nové peci! Můžete někdo (nejlíp samozřejmě hrdý majitel Láďa Kotál) trošku něco o nové peci přiblížit?
Mě osobně nadchla myšlenka domácí pece na P-B láhve -zdá se mi to pro amatérské keramiky jako nejjednodušší řešení -tedy až na hořák. Můžete někdo něco bližšího říct i k hořáku, je to nějaká adaptace nebo nějaká domácí výroba? Předpokládám ovšem, že jde zase o pec na P-B -nebo se mýlím?
Ještě k těm předvědeným miskám -u misky č.2 je moc zajímavý povrch. Jak se něco takového dá udělat? Mě napadlo jedině válcování plátu na nějakých zmuchlaných pruzích látky, ale to asi nebude ono.
Díky za uspokojení mojí zvědavosti.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Misky 2010

Příspěvekod tomikzlesa » 14 led 2010, 17:38

Tem povrch je dělaný ručně, na klasickou misku sme pak palcem přitiskli a rozmázli kousky hlíny a párkrát pohladili cidlinou. Sám sem byl překvapenej jak je taková blbustka nakonec pěkná :jedna:
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Misky 2010

Příspěvekod Petr C » 15 led 2010, 10:07

Aha,
takže vlastně obráceně! Ne ubíráním nebo vymačkáváním hlíny, ale nalepováním. Je to výborný nápad a výsledek ještě lepší! :jedna:
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Misky 2010

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 led 2010, 11:22

Jen k tomu musím dodat Petře, že ta hlína se napatlává hned, po vytvoření finálního tvaru polotovaru, protože po zaschnutí střepu by se nespojila a v peci by popraskala a odskákala. :naughty:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky 2010

Příspěvekod Petr C » 15 led 2010, 13:19

Tím "hned" je myšleno skutečně hned při výrobě vlastní misky nebo až po jejím zavadnutí -po "instalaci" nožiček? Zdá se mi to vhodnější po zavadnutí -miska už je pevnější, ale přesto s k ní dá cokoliv přilepit. Nebo praxe říká lepit-roztírat raději hned?
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Misky 2010

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 led 2010, 13:38

Petře, dělám to takhle: jeden den celou misku, ponechávám ji na sádrokartonu, nepřikrývám, teplota cca 15-20 stupňů, druhý den dodělám povrch (tak jak píše Tomík),dorovnám tvar,otočím s pomocí druhé desky sádrokartonu, nalepím šlikrem nožičky, rozmístím malé hliněné kousky po celém dně , ty jsou stejně vysoké jako nožičky,znovu otočím pomocí druhé sádrokartonové desky,přes desku přimáčknu celý obvod-nožičky.Zvenku srovnám povrch, odsazení nebo přesah nožiček a nechám být. Malé kousky hlíny na dně slouží k tomu, aby se nepropadlo dno a jsou ponechány i při výpalu v peci. Po výpalu jdou lehce odklepnout kladívkem a nenarušují povrch dna.
Pokud je to miska malá a hlína tužší, dělám finální povrch okamžitě při výrobě.
Ber to prosím jako moje postupy, které mě vyhovují, i když věřím, že profíci keramici se šklebí a kroutí hlavou. Ale jsem jen samouk a po pár letech zkoušení jsem došel k tomuto postupu, protože mi nikdo nechtěl poradit :mrgreen: (asi abych ho náhodou neohrozil při výrobě) :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky 2010

Příspěvekod Petr C » 17 led 2010, 22:27

Takže povrch až druhý den po zavadnutí. Nojo, tu zkoupost při škemrání o rady jsem si taky užil na vedlejším fóru. O to víc jsem vděčný za tohle fórum a za Vaše ochotné rady a postřehy.
Myslím, že máte výsledky velice solidní, že se rozhodně není za co stydět. Stydím se spíš já, když si představím svoje tvoření z volné ruky v keramickém kroužku pro mládež (taky jsem tam dvakrát starší "mládežník" než ty "děcka") kde chytám nějaké ty rozumy a střípky praxe a porovnám to s Vašim dílem. :clap:
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Misky 2010

Příspěvekod Ladislav Kotál » 17 led 2010, 23:18

Petře nezoufej, já když chodil do keramickýho kroužku, tak jsem byl skoro 4x starší, než ti nejstarší dětičky. :lol: :lol: :lol: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků