Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 lis 2009, 22:21

Výroba kulaté keramické misky


Před několika lety, kdy se mi nahromadilo již větší množství stromků, které byly předpěstovány v bedýnkách, umývadlech a různých krabicích, jsem se rozhodl, že potřebují přesadit do nějakých misek, které by splňovaly alespoň minimum estetiky. Při shánění misek jsem narazil buď na vysoké ceny kvalitních misek, nebo na glazované misky, sice cenově přijatelné, ale do venkovního prostoru nevyhovující. To podpořilo mé rozhodnutí, pokusit se misky vytvořit sám, vypálit je v peci a používat takové, které se budou hodit k jednotlivým stromům.
Od vize nebylo daleko k činům. Začal jsem navštěvovat keramický kroužek, kde jsem získal základy práce s hlínou. Postavil jsem přenosnou pec, izolaci jsem provedl Sibralem, který odolává vysokým teplotám, s propan-butanovým hořákem na principu Bunsenova laboratorního kahanu. Pec je sice menších rozměrů, vejdou se do ní asi čtyři misky velikosti A4, ale pro mé účely dostatečná. S vervou jsem se pustil do prvních pokusů s vypalováním hlíny, glazováním a experimentováním s barvítky, engobami a druhy hlíny. Informace, které by usnadnily moji cestu jsem hledal v knihách, na internetu, ale informace byly jen kusé a nic neříkající. Proto jsem postupoval cestou pokus- omyl, vše jsem si zapisoval, dělal vzorky a pomalu postupoval vpřed. V současné době jsem již zvládl surovou výrobu misek dle mých představ a několik glazur a barev, které jsem schopen kdykoli zopakovat. V žádném případě nechci a nebudu konkurovat keramikům – profesionálům, protože to není ani fyzicky a výtvarně možné. Výroba misek je pro mě pouze odreagování od běžného života a vyplnění dlouhých zimních večerů tvůrčí prácí. Proto se výrobě věnuji jen v zimním období, kdy není možné se věnovat stromkům a zahradě.
Na následujících obrázcích bych vám chtěl představit výrobu kulaté misky bez použití hrnčířského kruhu, (na kterém jsem se vlastní „šikovností“nenaučil, i když by mě to lákalo), průměru 22 centimetrů, s částečnou glazurou, vypálenou na teplotu 1170 stupňů C, kdy je použitý typ hlíny slinutý a mrazuvzdorný. Použitá hlína pochází z Lubné u Rakovníka, pod obchodním názvem BUŘT 3/300, s přimíchaným ostřivem, glazura zelenohnědá, také z Lubné.
Vlastní výroba spočívá ve vyválcování plátu tloušťky 8 mm, pomocí válečku a dvou latěk požadované síly na starém ručníku, (aby se plát nepřilepil k podkladu) a jeho vyříznutí do potřebného tvaru (v tomto případě kruh).Tento pak umístíme na pevnou podložku, v tomto případě kus sádrokartonu. Jeho používání se mi osvědčilo, protože dobře odsává vodu ze dna.
Stejným způsobem mezi laťkami vyválcujeme pruh - postranici.
Na dně i postranici proškrábneme vidličkou drážky, které budou sloužit k lepšímu slepení postranice ke dnu, pomocí šlikru. Šlikr je rozmíchaná hlína s vodou, do řídké kašičky. Ten pak naneseme pomocí štětce po obvodu a hraně a oba díly postavíme na sebe. Kolmý spoj postranice rovněž namažeme šlikrem a přitlačíme k sobě prsty.
Potom po obvodu pomocí rovné šablony (zde je použit plech- truhlářská cidlina), objedeme celý obvod misky, aby se částečně srovnala.
Spoj vnitřku dna a postranice pojistíme namačkáním válečku z hlíny, podmazané šlikrem.
Celý spoj vyhladíme pomocí šablony, vyrobené k tomuto účelu z umělé hmoty.
Poté opět srovnáme obvod mísy a pomocí namočeného molitanu vyhladíme vnitřek mísy.
Vyrobíme si z umělé hmoty šablonku na vnější tvar misky, a její pomocí dáme pootáčením misce požadovaný tvar, včetně případných ozdob.
Vytvarovaný povrch misky vyhladíme opět namočeným molitanem.
Misku přikryjeme hadrem a necháme do druhého dne bez zásahů.
Druhý den misku, která je již částečně pevná a drží tvar otočíme, vyválcujeme si proužky hlíny na nožičky a ty pomocí vidličky a rovněž i dno misky naškrábeme. Naneseme šlikr, položíme nožičky, misku otočíme a přes druhou desku položenou na hranu misky opatrně přimáčkneme. Potom misku opět otočíme.
Pomocí šablonky z umělé hmoty objedeme povrch misky a začistíme pohledovou část .
Misku otočíme a doladíme tvar nožek pomocí nože, nebo špachtličky.
Znovu dočistíme povrch misky vlhkou molitanovou houbičkou a je hotovo.
Nyní následuje podle mého nejdůležitější fáze- schnutí výrobku. Misky nechávám po celou dobu přikryté starými ručníky, pravidelně každý den otáčím až do úplného vyschnutí výrobku, což v mých podmínkách sklepa trvá cca 14 dní.
Pak následuje přežah výrobku v peci na teplotu cca 800 stupňů, vyjmutí výrobku po vychladnutí pece, nanesení glazury stříkáním a opětovný výpal v tomto případě na teplotu 1170 stupňů celsia. Výpal sám trvá asi 6-8 hodin. Při něm je nutno dodržovat teplotní křivku výpalu a zejména v začátku nechvátat se zvyšováním teploty, aby výrobek vypustil poslední zbytky vázané vody.
Jak se celá výroba povedla, vidíte na posledním obrázku.
Poslední snímek ukazuje nářadí a nástroje, které byly použity k výrobě .
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg
29.jpg
30.jpg
31.jpg
32.jpg
33.jpg
34.jpg
35.jpg
36.jpg
37.jpg
38.jpg
Naposledy upravil Ladislav Kotál dne 09 lis 2009, 22:29, celkově upraveno 1
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod Zdeněk78 » 09 lis 2009, 22:29

Pěkná práce :o :jedna: je vidět,že máš obě ruce pravý :lol: :lol: .
Jsem bílý heterosexuální netrestaný plátce daní a cítím se diskriminovaný.
Uživatelský avatar
Zdeněk78
 
Příspěvky: 62
Registrován: 31 říj 2009, 18:56
Bydliště: Liberec

Re: Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod Martin Iša » 09 lis 2009, 22:33

:o :shock: :o :shock: Musím si dojít pro prášíček. ;) Láďo skvělé řemeslo. :clap: :clap: :clap: :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod Jarda Marek » 09 lis 2009, 22:35

Martínku mě taky jeden..... :P
Láďo zasloužíš pochvalu před nastoupenou jednotkou :clap: :jedna: :clap:
co k tomu říct :?:
:clap: :clap: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 lis 2009, 22:37

Martine,Tomíku, to je pro vás, aby jste nepřišli nepřipravený :lol: :lol: :lol: To bych vás musel lísknout přes pazuchy. :jedna: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod Martin Iša » 09 lis 2009, 22:49

:clap: To bude radosti na starým bělidle :lol: Kurňa, abych začal študovat co? :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 lis 2009, 23:04

Co se v mládí naučíš, ve stáru jako když pojdeš (kecám: najdeš) :lol: :lol: :lol:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod tomikzlesa » 09 lis 2009, 23:46

Ládo neříkal si že si hodný ? :D už ted ti nezávidím ty nervy co s náma budeš mít, ale nejvíc se teším až si na tu hlínu šáhnu...

Teď vážně, máš to vychytaný a věta zlatý český ručičky u tebe platí trojnásob !
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod Lada Fabián » 10 lis 2009, 00:07

:clap: :clap: :clap: :o :o Ládo paráda,super! :jedna: Skoro to samé jsem zahlédl na netu z Japonska.Akorát tam to plácali podle forem a do forem.Ale tady jsou vidět zlaté ruce. :clap: :clap:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Výroba keramické misky bez hrnčířského kruhu

Příspěvekod Míra Z » 10 lis 2009, 00:14

Ládo to je super!!! :jedna: Škoda že ta pec je tak nákladná záležitost :roll:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Další

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron