první pokus

první pokus

Příspěvekod Skipoun » 16 led 2014, 16:06

Tak jsem si zkusil uplácat taky nějaké.Uplně prvně práce s hlínou.Jirka
Přílohy
Fotografie0298+.jpg
Fotografie0298+.jpg (32.68 KiB) Zobrazeno 3889 krát
Jirka R.
Uživatelský avatar
Skipoun
 
Příspěvky: 44
Registrován: 04 zář 2011, 19:51
Bydliště: Cheb

Re: první pokus

Příspěvekod Skipoun » 18 led 2014, 10:30

a ještě jedna před vypálením.Jirka
Přílohy
Fotografie0285++.jpg
před výpalem.jpg
Jirka R.
Uživatelský avatar
Skipoun
 
Příspěvky: 44
Registrován: 04 zář 2011, 19:51
Bydliště: Cheb

Re: první pokus

Příspěvekod Jiří Svačina » 18 led 2014, 13:55

Na první pokusy to vypadá dobře...zdravím...škoda že všichni co to teď zkoušíte jste tak daleko... :jedna: .

a jen malá technická...pro odtok vody je u misek do cca 35 cm průměru zpravidla dostatečný jeden větší odtokový otvor. Další otvory pro dráty - upevnění rostliny stačí udělat děrovačkou /třeba vrtáček, nebo jde levně koupit v keram. nářadí/... o průměeu cca 3-4 mm nejlépe dělat dva otvory asi 1 cm od sebe - a zravidla je pro to vázání při sázení výhodné pokud jsou umístěny těsně u stěny misky ...odpadne tak složitější příprava na upoutání rostliny, případně zkřížené dráty pod dnem misky ....

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: první pokus

Příspěvekod Skipoun » 18 led 2014, 20:42

Už to vidím.Další zkusím s dírama pro drát menší průměr.Už na to mám přípravek.Zítra vyzkouším nějaké menší pro doplňkovky.Vaše misky pane Svačina jsou mi inspirací.Ještě nevím jak udělat matnou glazuru ale snad časem.... Je fakt že jsme každý z jiného kouta :) Jirka
Jirka R.
Uživatelský avatar
Skipoun
 
Příspěvky: 44
Registrován: 04 zář 2011, 19:51
Bydliště: Cheb

Re: první pokus

Příspěvekod Míra Z » 19 led 2014, 01:23

Jednou mi Láďa Kotál říkal-udělat misku,to umí každej ale udělat dobrou glazuru...
S glazurama sem se taky hezky potrápil ;)
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: první pokus

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 led 2014, 11:55

Ano i s Láděm jsme o glazurách mluvili ... vyprávěl mi jak se chovají v jeho "rychleji pálící plynové peci"... je to na delší nesouvislé povídání, a také záleží na tom jak "hluboko se do toho chcete zabořit" ....o glazování a glazurách jsou desítky knih..../většina ne česky/...některé tu mám...ale bez toho aby jste viděli naživo alespoň některé výsledky - ukázky toho jak co vychází a mění se třeba prostředím v peci... asi ani nemá smysl to více rozvádět ...
ten požadovaný výsledek ovlivňuje spousta proměnných... materiál - složení hlíny ze které misku vyrobíte , pro jakou teplotu výpalu je použitelná, ale i v jaké peci budete pálit /elektr. plyn. dříví /- to vše ovlivňuje to co je možné použít na konečnou úpravu povrchu - jak to nakonec bude vypadat...
V prodeji je i celá řada hotových sypkých i tekutých glazur, i matných , ale pro klasické bonsai misky se většina z nich moc nehodí /alespoň pro mě/ ....ale jdou dobře použít na mističky pro doplňkovy.. ....Také je možné si pořídit levnější základní suroviny a vše vážit a míchat doma....můžete použít i šlemovky - rozplavené hlíny, k tomu přidat popel - popelové glazury, nebo k tomu ještě přidat barvící oxidy, na podklad engoby...slipy, ....další příměsi....a zkoušet ...v každém výpalu mám vzorky - zkoušky pro ten následující....
Většina průmyslových výrobců složení svých glazur tají - ...ale naštěstí jsou i u nás malé dílny které k této problematice mají blízko, některé pořádají pro hoby keramiky kurzy, moc doporučuji pro začátek takto získat alespoň základní ifo. Není to zas taková věda, ale nechci tu dělat nikomu reklamu, .......... pokud vás to více zajímá napište na můj mejl... a pokoukejte po síti, spousta informací o keramice je zde snadno dostupných ...

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: první pokus

Příspěvekod Skipoun » 20 led 2014, 16:58

Vůbec jsem netušil pane Svačina , že to bude až taková alchimie...Myslel jsem , že na vypálenou misku nanesu glazuru a znovu s ní do pece , ale přesvědčil jsem se , že i druh hlíny má velký vliv jak na tvar tak na možnosti té hlíny.Budu zkoušet dál , ale asi zůstanu u těch menších(doplňkovek).Větší se mi bortí.Mám možnost jen starší elektrické pece co si s teplotama hlavu nedělá tak zůstane asi jen u experimentů a zabití času přes zimu.Jirka
Jirka R.
Uživatelský avatar
Skipoun
 
Příspěvky: 44
Registrován: 04 zář 2011, 19:51
Bydliště: Cheb

Re: první pokus

Příspěvekod Martin Havránek » 24 led 2014, 19:03

Já žasnu nad tím jak si děláte sami karamické misky :) to je užasné taky bych to někdy rad zkusil není tu někdo z okoli Pardubic kdo by mi to když tak vypálil? nebo lepe trochu ukázal jak dělat keramické misky :)
Martin Havránek
 
Příspěvky: 46
Registrován: 16 zář 2013, 06:09

Re: první pokus

Příspěvekod Skipoun » 26 led 2014, 21:50

Já jsem v keramice úplný amatér a jen jsem využil příležitost a řeším tím dlouhé zimní čekání.Mám další misky před výpalem.Jirka
Přílohy
před výpalem.jpg
před výpalem2.jpg
Jirka R.
Uživatelský avatar
Skipoun
 
Příspěvky: 44
Registrován: 04 zář 2011, 19:51
Bydliště: Cheb

Re: první pokus

Příspěvekod Peter Petrik » 27 led 2014, 19:47

To: Martin Harvánek. Martin tu máš návod od Ládi Kotála, je fakt super, len to chce cvik, cvik, cvik, cvik, cvik........... . Držím palce :jedna:

Láďo tam hore ti VEĽKÉ DÍKY :clap:

viewtopic.php?f=25&t=700
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Další

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron