Misky, pálené v plynové peci

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Martin Kolacia » 10 kvě 2009, 12:25

15000 je super cena .... ve spojení s dobrým bonsajistou ...výhra

mrzí mě , že v bosaicetrech není větší výber misek ........ je celkem smutné , že se lidi tady zajímají jak si to uplácat a jak vypálit doma ..... jako koníček ano , ale skoro každého bonsajistu trápí , že si nemůže koupit misku za hezkou cenu ?
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 kvě 2009, 20:06

Slibuji, až budu letos stavět novou pec, nafotím a ukážu i s postupem. Martine, k měření používám digitální pyrometr se sondou přímo v peci, odkaz na pec na dřevo jsem dal proto, že je to vlastně podobné s mojí,jen s tím rozdílem, že hořák je plynový- na PB,více méně vlastní konstrukce,proto ho nechci publikovat,aby byla dodržena nějaká požární bezpečnost . Je možno použít orig. kupovaný hořák na PB používaný k pokládce asfaltových krytin, jen to chce odzkoušet v praxi a vychytat mouchy. Já jsem ty mouchy chytal a chytám ještě po několika letech- a to je teprve to správný vzrúšo :!: :lol: :lol: .Železo je použito jako nosná konstrukce pece z venkovní strany,protože uvnitř se rozpálí do bílého žáru a bortí se. :naughty:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Roman » 10 kvě 2009, 20:12

Martin Kolacia píše:15000 je super cena .... ve spojení s dobrým bonsajistou ...výhra

mrzí mě , že v bosaicetrech není větší výber misek ........ je celkem smutné , že se lidi tady zajímají jak si to uplácat a jak vypálit doma ..... jako koníček ano , ale skoro každého bonsajistu trápí , že si nemůže koupit misku za hezkou cenu ?


Martine co to znamena hezka cena? cena materialu? alebo ta vatikanska valuta ,,pan boh zaplat ? ved nam na tie nase potensaje bude stacit aj tie uplacane doma a ak by sa aspom spolovice podobali na tie co robi p.Kotal tak nie je o com . a ked budem strom ako od Kimuru tak predam aj auto a tu misu z tokoname si kupim.
ako pestebne nadoby by mi stacili aj misky co robia mlady bonsajisti chorvatska z cementu a papiera ktore vyzeraju celkom v pohode

http://marioyamadori.blogspot.com/search?updated-max=2009-01-12T09%3A58%3A00%2B01%3A00&max-results=7

a na blogu ibf sa roztocila dost velka diskusia o tom a su aj mrazuvzdorne

http://www.internationalbonsaiforum.com/index.php?topic=58.0

samozrejme to nieje keramika ale ako som uz povedal ked budem mat strom na urovni tak tu misku keramicku kupim nech stoji co stoji.
Roman
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2009, 09:44

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 kvě 2009, 20:18

[quote="Martin Kolacia"]15000 je super cena .... ve spojení s dobrým bonsajistou ...výhra

mrzí mě , že v bosaicetrech není větší výber misek ........ je celkem smutné , že se lidi tady zajímají jak si to uplácat a jak vypálit doma ..... jako koníček ano , ale skoro každého bonsajistu trápí , že si nemůže koupit misku za hezkou cenu ?[/quote

Martine , možná je lepší nakupovat od keramiků, tím nemyslím sebe,protože jsem amatér, než v některých bonsai centrech, a pak je otázka- co je to dobrá cena :?: ,Lidi, kteří se tím živí,taky musí jíst, platit nájmy, ...... A když pronikneš trochu hlouběji do problému, zjistíš,že se neustále zvyšují ceny za vstupní suroviny,energie,je nutno počítat velikost pece-počet misek,propad prasklých, deformovaných misek,ceny glazur......... A pak co je to dobrá cena :?: 100.- nebo 1000.- za misku :?: :naughty: :think: .Nebo se smířit s miskami,které po první sezoně prasknou,odloupe se glazura....... ale jsou za pár korun a převážně nejsou vůbec hezké. :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Jiří Svačina » 11 kvě 2009, 09:19

Je řada možností jak a co vyrábět a s jakými náklady. Některé misky na trhu podle dostupných informací jsou páleny jen na teploty kolem 1000°C. Není to nic špatného a je to keramika vhodná pro pokojové rostliny - ale je dobré o to vědět...
Teplota výpalu - kvalita vysoko pálených misek, z materiálů pro venkovní použití, souvisí i s materiály a náročností kladených na pec . A bohužel také platí, že čím vyšší je požadovaná teplota výpalu, tím kvalitnější materiály je třeba použít a vyšší je opotřebení pece . Minerální rohože Sibral jsou vynikající izolace, ale dlouho nevydrží - je třeba je časem měnit. Nová cihla pro vysoké teploty však stojí cca 72,-Kč kus !!!... Chtěl jsem jen upozornit, že cena přímých nákladů na misku - hlína, glazura a práce je jen zlomek nákladů s výrobou keramiky spojených. A do nich patří nejen vlastní pec, ale i potřebné prostory pro výrobu a sušení, a třeba i doprava a zpracování hlíny, u dřevopecí nákup, zpracování, uskladnění-sušení zásoby dříví atd.
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Jarda Marek » 11 kvě 2009, 20:17

Nebudu mluvit k miskám, proto se omlouvám dopředu.
Můj děda vždycky říkal, "když chceš nějaký chlup získat, tak musíš nějaký chlup pustit" chci tím říct, že jaký-koli koníček je finančně náročný a už na začátku se s tím musím smířit. Rostliny se dají pěstovat v čemkoli (nebudu-li je někomu ukazovat), ale na prezentaci by měla být v tom nejlepším co pro ni mám, aby kompozice byla dokonalá ať to stojí co to stojí, ona si to od nás zaslouží :jedna: .
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Martin Iša » 11 kvě 2009, 20:32

'Amen. :jedna: :clap:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Macek » 30 čer 2009, 11:48

V zahradnictvích obecně se nakupují především co nejlevnější misky, To ovšem neznamená, že každá miska z číny, či jinde z východu je špatná. Ovšem je pravda, že ty bezvadný stojej tolik, co naše kapsa většinou není schopna tu cenu akceptovat. V bonsaiových centrech se už dost často objevují kvalitní misky od českých keramiků. Nejsnadnější způsob nákupu je ovšem od keramiků samotných. Někteří se dokonce výrobě bonsaiových komponentů věnují specifičtěji. Misky, které mohu vřele doporučit, nejen po stránce technologické, ale i výrazové, jsou od Mirky Randové, ale i dalších keramiků na www.artkeramika.cz
Macek
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 čer 2009, 17:25

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Macek » 30 čer 2009, 11:52

Martin Kolacia píše:15000 je super cena .... ve spojení s dobrým bonsajistou ...výhra

mrzí mě , že v bosaicetrech není větší výber misek ........ je celkem smutné , že se lidi tady zajímají jak si to uplácat a jak vypálit doma ..... jako koníček ano , ale skoro každého bonsajistu trápí , že si nemůže koupit misku za hezkou cenu ?

až teď jsem si všiml jak reagovat hned na konkrétní reakci, no každej se časem učí :-( Proto odpověď je až na konci všech článků i s odkazem na web, kde jsou misky k mání. Macek
Macek
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 čer 2009, 17:25

Re: Misky, pálené v plynové peci

Příspěvekod Macek » 30 čer 2009, 12:02

Roman píše:nieco jednoduche som hladal na nete co si myslite o takejto mini piecke
http://home.earthlink.net/~crookedtreepots/id15.html
myslite ze by to fungovalo neviem aky je rozdiel medzi vypalovanim bonsai misiek a raku kermiky .no viem ze raku sa zerave buchne do pilin koli glazure ale vyplaovanie je asi rovnake nie?

Nejjednodušší a také nejbezpečnější výpal keramiky se provádí v peci elektrické. Malá se dá pořídit už kolem 20000 a dá se pálit často, neboť nepotřebuje žádnou obsluhu, stačí jen stisknout tlačítko. I v elektrickém oxidačním výpalu se dá na vysoké teploty dosáhnout zajímavých povrchů a kvalitních výsledků. Všechny ostatní výpaly vyžadují zapáleného paliče a mnohem více invencí. Pořídit se dají pece no třeba tu: http://www.artkeramika.cz/index.php?node=9

Jinak pec z obrázku se při použití silnější izolace dá teké vypálit na vysokou teplotu, ovšem s většími ztrátami, než pec klasická. Běžně se pro Raku používá takto zhotovená pec z barelu, třebas od oleje, nebo děravá popelnice. Je potřeba počítat, že každý °C nad 1100°C je dražší a dražší, ale obecně kvalitnější a kvalitnější.
PS: Jsou materiály, které dokáží slinout i pod 3% už na nižší teploty, kolem 1100°C
Macek
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 čer 2009, 17:25

PředchozíDalší

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků