Dřevěná miska

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Robert Černý » 25 srp 2011, 11:16

Určitě zajímavý, ALE nějak si nemohu pomoci, nějak mi to prostě nesedí. Bonsai by měla být v keramické misce. I v kamenné, v pěstební plastové, ale dřevěná? :think: Zde jsou dle mého na místě určitá pravidla o bonsajích .......
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Ladislav Kotál » 25 srp 2011, 11:46

Je to kvalitní práce, hezké dřevo, ale podle mě pro sázení nepoužitelné, protože to popraská vlivem vlhkosti. A z estetického hlediska k bonsaji mě to taky nesedí. :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Lojza Sedlák » 25 srp 2011, 13:03

Jenom doplním,že při výrobě dřevěných okapů se jako impregnace vnitřní strany používala vroucí smůla.Toto mělo zabránit hnilobě a praskání.Jak by to ale fungovalo u misky kde bude stále zemina a nepůjde k dřevu vzduch to nevím.
Osobně na misku to beru jako škoda práce,kdy velice hezká věc nebude mít dlouhého trvání a pokud k tomu přidám to že podle zkušenějších se to pro bonsaje nehodí,tak bych od toho upustil.Ale to je pouze můj názor.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Jarek Servus » 25 srp 2011, 16:16

Máte asi pravdu, spíš to potom připomíná misky plastové a trvanlivost bude problém. Takže klasické tvary asi moc ne, škoda práce, ale něco zvláštního neotřelého třeba jako skořepiny nebo kmeny či skály ze kterých rostou kaskády, ze proč nezkusit, jak to bude vypadat. S opodobnými to zkouší občas i Kimura.Takagi taky kdysi zkoušel i misky ze zlata (on si to ovšem mohl dovolit.) :mrgreen: :evil:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Josef Krátký » 25 srp 2011, 21:24

Určitě dle Vašich zkušeností nemá cenu mít v misce bonsaj nepřetržitě, jistě by to vedlo ke zničení. Dovolím si však trochu oponovat na některé argumenty, berte je prosím jako můj názor na věc, rozhodně nemám nikomu nic za zlé, naopak, chybami a kritikou ostatních se člověk nejvíce učí. Miska je vysoustružena z vyzrálého dubu, což je sama o sobě jedna z tvarově nestálejších a nejodolnějších dřevin u nás. Slepením více vrstev k sobě by pevnost a stálost misky ještě zvýšila, ale estetická stránka by značně trpěla. Na povrchovou úpravu jsem použil olej s voskem, jenž se mi nejvíce osvědčil u venkovního nábytku. Nedávno jsem renovoval nejméně 80 let staré dřevěné sudy a kromě mechanických závad a zažrané rzi z obručí bylo dřevo bez známek hniloby či jiného napadení škůdci. Vnitřek byl vylit voskem jenž dokonale držel vodu, vlivem vlhkosti dřevo mění svůj objem, avšak v tomto případě ani stopy po praskání. Zdali dřevěná miska ladí s pravidly bonsajistiky nemám právo posuzovat, avšak vhodně zvolená kombinace nemusí být na škodu, naopak o pokus něčeho nového. Práce na této misce byla rychlá rozhodně ji nepovažuji za zbytečně strávený čas, tvar jsem volil podle oka, samozřejmě s pomocí více času a chuti lze povolit uzdu fantazii :D Příště pro změnu vyzkouším nějaký ten stolek..
Josef Krátký
 
Příspěvky: 16
Registrován: 03 srp 2011, 21:21
Bydliště: Jaroměř

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Compel Lubomír » 26 srp 2011, 21:38

Tak pokud umíš se dřevem, tak stolek to bude jiná parketa, ten rozhodně užiješ pod misku. se těším na výsledek.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Josef Krátký » 26 srp 2011, 22:13

Máte nějaké návrhy na originální tvar stolku?
Josef Krátký
 
Příspěvky: 16
Registrován: 03 srp 2011, 21:21
Bydliště: Jaroměř

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Roman Hlavinka » 26 srp 2011, 22:57

pokud umíš a jak vidět,tak asi umíš dělat se dřevem,byl bych pro ty stolky a podložky.A příští rok v Kolíně se máme na co těšit :jedna:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Compel Lubomír » 26 srp 2011, 23:05

Josef,jeden čas jsem taky hledal inspiraci a jediný co je tak v bonsai shopech nebo přímo pod vyfocenejma stromama. Nejlépe přes Googla obrázky
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Dřevěná miska

Příspěvekod Pepča » 27 srp 2011, 20:43

Pokud by jsi chtěl nějakou inspiraci na stolky: www.isabelia.cz. Tam si odklikni jejich e-shop a najdeš kategorii-stolky pod bonsaje. Tam jistě najdeš co hledáš. Také můžeš zkusit www.bonsaicentrum.cz, to je kousek od tebe v Libčanech u Hradce Králového.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Předchozí

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron