Vašek Hadrava- misky

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Dalibor Hátle » 19 lis 2011, 22:02

Čolku mužeš prosím tě nějak popsat, jak se dělá ta povrchovka s popraskaným lakem? To by mohlo být fakt dobré :jedna:
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Dalibor Hátle » 19 lis 2011, 22:11

Zkusil jsem něco o tom vygooglovat ... je tam popis na použití krakelovacího laku. Mám ale pocit, že se jedná o úpravy do interiéru. Nevím jestli by to vydrželo venkovní podmínky :think: . Nebo to jde ještě jinak?
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 19 lis 2011, 22:45

No,krakelovací lak/nátěr se dá dělat několika způsoby,dokonce se i prodává ve speciálkách už míchaný (nevím jak ten funguje,nedělal jsem s tím). Já používám zhruba tento postup a/ musíš si vybrat barvu,kterou chceš aby v prasklinách prosvítala .... dejme tomu,třeba krémovou ..... vezmeš krémový Balakryl,nebo krémovou omyvatelnou fasádní barvu , nebo prakticky jakoukoli vodou ředitelnou krémovou a natřeš všechny plochy,kde chceš aby krémová v prasklinách prosvítala b/ vezmeš lak Chatol ...popřípadě Chatolak a natřeš na zaschlou krémovku tenkou vrstvou / nejlepší je to naválečkovat malým malířským molitanovým válečkem z důvodu stejné vrstvy/ a necháš zasychat do té doby,dokud Chatol částečně nezaschne .... na omak musí být pořád lehce lepivý,jakoby živý c/ vezmeš další vodouředitelnou barvu ...např. modrou a tou naválečkuješ,popřípadě stejnoměrně natřeš ne příliš silnou vrstvu a necháš schnout ... to je vlastně v podstatě celý fígl krakeláže. Vrchní-finální barva (v tomto příkladu modrá) schne oproti Chatolu daleko rychleji a tím jak usychá se na měkkém Chatolu trhá a začne prosvítat spodní,krémový nátěr. No,musím ale zdůraznit že to není až tak jednoduché,musí se to zkoušet a to vrstvení finálky a zasychání Chatolu je tak trochu věda,je to hodně o zkušenostech a taky velký vliv na celý proces má okolní teplota a vlhkost vzduchu.To si musí ošahat každý sám,popřípadě by si musel přijet na praktickou ukázku ke mě :P Venek by s tím neměl mít problém,většina těch barev je dělaná i do exteriéru,stačí vybrat vhodný typ. Na konec bych to ale stejně celé přetřel nějakým venkovním odolným matným lakem,předtím (před závěrečným přelakováním)ale v každém případě ještě patinuju,tzn. rozbrušuju houbičkama i hrubším smirkem,špiním fasádním Frontonem a mořidlama atd atd....
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 20 lis 2011, 00:38

Tu techniku krakelování jsi popsal perfektně, to určitě zkusím, akorát jsem zvědavý jestli budou v prodejně pozitivně reagovat na ten lak Chatol. No sehnat se dá všechno, jen to někdy chvilku trvá.
Separování olejem se příliš neboj, do hloubky se asi vlivem vlhkosti nedostane a povrch vždy přebrušuji brusným papírem a následně natírám Sokratem (penetrace) a zkoušel jsem pak i nátěr syntetikou a drží perfektně.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Dalibor Hátle » 20 lis 2011, 07:26

Colek super popis :clap: :jedna: . Bylo by fajn, kdyby jako finální nátěr šel použít dvousložkový lak.Ten je fakt odolný. Bude záležet na tom, co si nechá líbit spodní vrstva - aby to třeba neboptnalo. A nebránil bych se ani lesklému povrchu...vypadalo by to jako glazura na keramice :P .
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 20 lis 2011, 08:03

Malá ukázka praskaného nátěru je zde ..... http://atypwood.cz/krakelovane-kuchyne.html ..... to je web mého,dnes již nefungujícího s.r.o . Měli jsme v Praze na Želivárně vzorkovou prodejnu.
Chatol a Chatolak je celkem běžně prodávaný exteriérový lak ...ten Chatolak je ale řidčí,myslím že jsem musel nanášet najednou větší vrstvu aby to vytvořilo dobrý podklad pod finální nátěr. Asi by šel použít i jiný lak podobného složení,jako má ten Chatol.
Tohle konkrétně nemám odzkoušené,ale myslím,že jako finální povrchová úprava/lak by se dal použít Sokrates alkydová exteriérová barva/lazura ....dělají i bezbarvou a ředí se to vodou. Stříkal jsem s tím okna a venkovní dveře.
Pokud se někdo bude chtít vydat touhle cestou úpravy misek ,tak doporučuju : koupit exteriérové barvy matné od Balakrylu nebo Eternalu ... koupit žlutou,modrou ,červenou a bílou,nebo krémovku ..... z toho už se dá míchat spousta odstínů. Začátek se prodraží v těch vstupech a možná i v prvních ne moc dobře vyvedených patinách ...je to prostě o zkušenostech a praxi. Já měl kliku,že mě to ukázal na několikrát jeden moc šikovnej klučina,kterej se povrchovkama zabýval profesionálně.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Petr Brejška » 20 lis 2011, 09:37

Čolku vše bezvadně popsané srozumitelné. :clap: :jedna: Vadí mi pouze jedna podstatná věc a to je velká vzdálenost mezi námi. :( Neboť setkání a spolupráce by byla velmi užitečná.Jak už bylo zde na foru napsáno vše řešíme a konzultujeme s Vaškem Hadravou,hodil by ses do party. :lol:
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 20 lis 2011, 09:56

Díky,jsem rád že mohu alespon' trochu přispět do společného "mletí" zkušeností okolo bonsají a věcí souvisejících. V drtivé většině se tu člobrda jako já setkává s pomocnou a ochotnou radou od každého,koho zrovna osloví. Napadá mě,že pokud by byl zájem,mohl by se uskutečnit malý pokusný seminář na nějakém setkání hnedle na jaře příštího roku,kde bychom to mohli patlat společně .... třeba ve Staráku (St. Kolín) . Já zase přivítám pomoc při drátování a vlastně kolem všeho u stromků,neb jsem dokonalá "trubička zelená" a vše kolem pěstování s teprve učím od "A" a saju jak houba :lol: .
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 20 lis 2011, 10:17

(před závěrečným přelakováním)ale v každém případě ještě patinuju,tzn. rozbrušuju houbičkama i hrubším smirkem,špiním fasádním Frontonem a mořidlama atd atd....

Přispěl jsi výborně, jen bych tě chtěl ještě požádat jestli bys nemohl trochu rozvést to patinování, docela mě to zajímá a ty máš praktické zkušenosti.
Jestli ty moje pokusné misky přežijí ve zdraví zimu, tak mám velkou chuť zkusit udělat něco co se alespoň z dálky bude podobat výtvoru našich keramiků (nekamenujte mě, já říkám "z dálky"). Může to být zábava pro nás co nemáme zázemí vypalovací pece.
Na nějakém tom semináři se možná domluvíme, stálo by za to.
Pokud naše slabé síly stačí, tak zase poradíme s pěstováním.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 20 lis 2011, 10:49

ještě jsem vyšt'oural nějaké fotky (sorry za kvalitu) ,kde je krakeláž docela patrná ...
IMG_0502.jpg
IMG_0502.jpg (53.81 KiB) Zobrazeno 2552 krát

IMG_0503.jpg
IMG_0503.jpg (58.5 KiB) Zobrazeno 2564 krát

IMG_0505.jpg
IMG_0505.jpg (38.42 KiB) Zobrazeno 2564 krát


a vyfotil jsem i zmíněné produkty ..... :lol:
IMG_0506.jpg
IMG_0506.jpg (48.95 KiB) Zobrazeno 2560 krát

IMG_0507.jpg
IMG_0507.jpg (68.28 KiB) Zobrazeno 2561 krát


...... no a k tomu patinování .... je to zase jen věc osobního vkusu , já mám rád patinu střední až docela tvrdou , tzn. že na rozbrušování a "špinění" nešetřím ;) ,prostě to mám rád "staré". V podstatě se jedná o to,že se hotový krakelovaný produkt (miska,židle, stůl,komoda) rozbrousí na pár logických místech .... píšu logických proto,že např. u těch misek budou ochmatané horní hrany a rádiusy + vypoukliny tvarů a vpouklé rádiusy zase moc nebrousím,ale snažím se o vytvoření zdání usazené letité špíny a prachu,prostě tak,jak by to vytvořil čas,používání a prostředí samovolně. Rozbroušeniny špiním bud'to práškovým Frontonem,nebo vodovýma i lihovýma mořidlama.Taky není od věci celý krakelovaný povrch přetřít kašičkou vytvořenou z vody a černého Frontonu (prášková fasádní barva) ... ony se tím zašpiní ty okraje prasklin a různé drobné otvůrky,nechám to lehce zaschnout a potom to vlhkým hadrem omyju tak,abych to zase nevymyl všechno ... jeto prostě takové matlání,každý výrobce malovaného nábytku to dělá jinak,každý má své metody. Být to na dřevě,tak tady budu psát ještě odpoledne,na tom betonu až na tu krakeláž budu skoro stejně jako ty ... prostě budu dělat pokusy,co bude vypadat nejlíp.

Ještě bych se vrátil k té směsi ..... nevím,proč stavaři rozmlouvali ten přídavek mrazuvzdorného lepidla ... já to ale přesto prubnu už z toho důvodu,že z formy vytvořené Ebaltou to vyklepnu bez větších problémů,je téměř dokonale hladká a lepidlo,vátina a cement zase vytvoří jemnou kaši,tudíž by to mělo fungovat a finální produkt/miska bude pěkně hladká .... no aspon' tak si to zatím maluju :think: :lol:

Zdeněk/Čolek
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

PředchozíDalší

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků