Vašek Hadrava- misky

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 19 lis 2011, 13:45

Re Vašek : Když po sobě čtu svůj poslední příspěvek,tak mi ta zmínka o "učení vás všech" zní trochu nadutě :oops: ,ale myslel jsem to dobře,bez povyšování .... kdykoliv komukoli rád poskytnu radu ohledně výroby licích forem pro delší použití (těch složitějších,vícekusých/skládaných) ,tedy pokud to budu vědět. Když člověk dělá něco podobného profesionálně,tak to musí být znát a určité vychytávky a znalost možných problémů jsou samozřejmostí v každém oboru. Jinak myslím,že formy na vyklepnutí tady zvládá spousta nadšenců s přehledem (včetně tebe) a to nemají ani zdaleka to vybavení,kterým vládnu doma a v práci já.
Jo jo, s těma keramikama plně souhlasím,některé výtvory jsou opravdu vysoce nadprůměrné a v lepším průměru jich je tady naprostá většina :clap: :clap: :jedna: V Kutné Hoře na gymplu je keramická dílna s pecí,tak to osonduju,jestli by mi tam nějaké to moje domací matlání (které teprve plánuju) vyžahli v peci.
Ještě bych se rád zeptal ohledně těch betonovek : tu směs s papírem děláte proč?? je to potom lehčí?? Já bych chtěl jít cestou vátiny a mrazuvzdorného lepidla na dlažbu s příměsí cementu 4stovky ..... :think:
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Dalibor Hátle » 19 lis 2011, 15:28

Taky by mně zajímal důvod přidávání novin. Pevnost betonu se tím zmenší. A jestli to je kůli odlehčení, tak já bych tam naopak nejradši přidával železné šrouby, aby miska byla težší a stromek se v ní nepřevrátil , když zafouká vítr. :)
Naposledy upravil Dalibor Hátle dne 19 lis 2011, 17:45, celkově upraveno 1
Dalibor Hátle
 
Příspěvky: 81
Registrován: 20 kvě 2011, 18:22
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Petr Brejška » 19 lis 2011, 16:50

to 001colek:směs namočeného a rozmixovaného papíru s cementem je pro odlehčení.Nebo směs papíru s lepidlem.Taky jsem to míchal cement s lepidlem
ale stavaři mi to rozmluvili,že to neni dobré.Taky do této směsi při míchání přidávám polypropylenová vlákna pro větší pevnost.Ty nahrazují armaturu.
Vyrábí se v různých velikostech a shání se ve stavebninách.Ale to už se na tomto vlákně probíralo.Jinak máš perfektní formy.Já se pokouším dělat kopyta z polystyrenu ale formu ještě nevím z čeho.Ať se daří.
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 lis 2011, 18:03

Vašku, jako kopyto pro výrobu formy jsem používal(kdysi) keramickou hlínu, kterou jsem kydnul na podložku ze sádrokartonu a ořezal jsem ji a začistil na konečný tvar. Pak jsem ji osušil, napatlal WD sprejem (olej) a zalil do sádry. Je tady ta výhoda, že hlínu zase rozpatláš s vodou a můžeš dělat jinou. Je to levné, a účinné. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 19 lis 2011, 18:05

: tu směs s papírem děláte proč?? je to potom lehčí?? Já bych chtěl jít cestou vátiny a mrazuvzdorného lepidla na dlažbu s příměsí cementu 4stovky .....

Nerozumím tomu "vátiny" asi překlep.
Proč ten papír - myslím, že důvodů je více. Určitě je výsledný produkt lehčí než z klasického betonu, jako závadu to nevidím, není to zase až tak moc lehké a při naplnění substrátem je váha tak akorát.
To ale podle mě není hlavní důvod, cement sám o sobě příliš pevný není, teprve smícháním písku a kameniva s cementem vznikne beton, který dosahuje odpovídající pevnost. Klasická betonová směs ale nemá potřebnou plasticitu pro to, aby bylo možné využít negativní formu a do ní nanést na stěny směs která do vytvrzení udrží tvar (při dostatečně slabých stěnách). Papír v našem případě tvoří výztuž cementu a směs se dá dobře ručně zpracovat a konečný produkt získává podstatně větší odolnost proti rozlomení. Domnívám se, že ideální by bylo mít papír rozmixovaný na jednotlivá celulosová vlákna, ale to se bohužel příliš nedaří. To že se ve směsi objeví občas hrudky ze špatně rozmixovaného papíru způsobuje komplikace na hranách misky, kde při práci občas dojde k vydrolení kousku papírcementové směsi. Není to ale nepřekonatelné a při troše opatrnosti se tomu dá zabránit.
Dalším důvodem může být to, že konečný výrobek se dá běžně opracovat rašplí, pilníkem, smirkovým plátnem a snadno se dá třeba vrtat.
Pro zvýšení pevnosti se může přidat polypropylenové vlákno jak tady již zmiňoval Petr Brejška.
Klasická betonová směs se dá použít za předpokladu podstatně silnějších stěn a většinou je nutné mít vnitřní i vnější část formy.

Při tvorbě misek "do negativních forem" po zkušenostech nedoporučuji přidávat nebo používat mrazuvzdorné lepidlo, pevnost to nezlepší a vzniknou problémy s vyndaváním z formy (směs se více přilepí). Normální portlandský cement plně dostačuje.

Něco úplně jiného je, jestliže se vyrábí miska (nebo deska bez formy), Tady má určitě mrazuvzdorné lepidlo oprávnění, ale protože samo o sobě nemá dostečnou odolnost proti zlomení je nutné používat výztuž asi nejlépe z drátěného pletiva a zase doporučuji přidávat polypropylenové vlákno. Tohle má dobře odzkoušené tady u nás Petr Brejška a on je určitě povolanější než já se k této výrobě vyjadřovat.
S Petrem jsme postupy několikrát probírali a to co tady popisuji je výsledkem naší spolupráce.

Vím o tom, že jsou u nás k mání misky z "umělého pískovce", relativně slabostěné, dělané do negativních forem, ale přesný postup jejich výroby neznám a pokud někdo ví jak se dají udělat tak sem s tím.
To colek - nemusíš se omlouvat, pochopili jsme to tak, že tomu na rozdíl od nás rozumíš a navíc nám chceš i pomoci a co víc si přát.
Naposledy upravil Vahada dne 08 led 2012, 22:13, celkově upraveno 1
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 19 lis 2011, 18:09

Láďo ty jsi šikula, to je dobrý nápad.
Už se blíží ty blbé dny, kdy je skoro celý den tma a tak bude alespoň co dělat. Ono je sice většinou práce dost, ale bohužel často ta která mě nebaví. Přečkáme vánoce a pak to bude idální.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Martin Vajs » 19 lis 2011, 18:29

Tý jo teda čolku, zíráááám :jedna: :jedna: :jedna:
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Ladislav Kotál » 19 lis 2011, 18:29

Vašku, co se týká umělého pískovce, dostane se koupit ve spec. stavebninách a pak je to jen o rozmíchání a nalití do formy.Ale stejně je v těch větších kari síť na zpevnění :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 19 lis 2011, 18:39

Tak to se musím někde mrknout, zkusit se má všechno....
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 19 lis 2011, 21:34

Re Vašek : vátina : jemný písek z lesa (máme ho za humny tuny) používaný hlavně na štuky..... Aha,takže cesta mnou zamýšlená nakombinovat mrazuvzdorné lepidlo s 4stovkou cementem spíš ne :think: ..... No ale přesto to prubnu,hnedle jak vymyslím nějaký kvalitní separátor .... moc se mi nechce natírat vnitřek formy olejem (byt' jedlým) ,protože bych rád potom ty betonovky ještě povrchově upravoval a patinoval a to by při násaku mastnotou mohl být problém s přilnutím barev na povrch misky ...asi prubnu nános včelího vosku. Jinak pro ty,co to zajímá http://www.ebalta.cz/cz (to je možnost lití misek,ale drahá - viz ty moje prubefárové) ..... dále mám celkem bohatou zkušenost s krakelovaným nátěrem (popraskané laky) , tak mohu budoucím tvůrcům přispět radou též z tohoto ranku ..... v případě zájmu mohu poslat mailem fotky replik malovaného selského nábytku,kde jsme tuto metodu bohatě využívali a myslím,že by poraskaný nátěr vhodně nahrazoval na betonkách ty perfektně vyvedené kousky keramiky např. od Salweho a jiných zdejších mistrů. :jedna:
Čolek/Zdeněk
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

PředchozíDalší

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků