Vašek Hadrava- misky

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 18 pro 2011, 14:47

Re Lukáš : je fakt,že to na fotkách vypadá bídně (hlavně ta modrá ....a červená je bohužel takto divně zvýrazněná bleskem,jinak je spíš hnědočervená) ,přitom naostro to je koukatelný. Před chvílí jsem tu modrou ještě vybrousil a opatinoval,vypadá už mnohem líp,dokonce se mi začala trochu líbit :P . Už jsem o tom mluvil s Vaškem H. ony ty fotky jsou někdy dost zapeklité,já navíc neumím fotit . Jinak jsem nepochopil tvoji zmínku o vystavování,myslel jsem,že většina zdejší komunity má stromky na zahradách pro radost a vystavuje jen pár pěstitelsky vyspělých jedinců/bonsajistů ?? A ještě něco "finální miska musí být stejně keramická" Proč musí ??? Pokud se stromkem nepůjde pěstitel na nějaké výstavy a prohlídky se budou konat jen v kruhu kamárádů je myslím celkem fuk jestli je strom v míse za 250-300 kč nebo za 700-1000 kč. Ale nevím,třeba se na to koukám špatně . :think:
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Pavel Weingärtner » 18 pro 2011, 18:46

Taky si přisadím.....Protože sem tam se do nějaké formy na keramiku pustím taky,
doteď jsem obdivoval tvojí práci, co se forem týká, i když se asi nikdy nedám do výroby
betonovek pod rozměr, který lze vyrobit bez větších problémů z keramiky. Ještě první
výrobky ze začátku prosince se mi líbily, ale teď to tedy není ono. Tak, jak vypadaly,
když jsi je dostal z formy, to úplně stačilo, šoupni je ven, za pár měsíců dostanou
patinu, jak psal Luki, a budou bez problémů na koukání. Na barvy kašli......


Pavel
Uživatelský avatar
Pavel Weingärtner
 
Příspěvky: 297
Registrován: 20 zář 2009, 19:57
Bydliště: Nýřany

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 03 bře 2012, 22:26

001čolek píše:Oto, s tou pryskyřicí na laminát nevím nevím (jsem aktivní vodák 8-) ) Je dost křehká a až budeš vyklepávat misky z formy,tak určitě popraská. Jedinou možnost vidím v tom vylaminovat/olaminovat to celé komplet i se skelnou tkaninou (jemnou,hustou kvůli hladkosti formy) ,potom by to nějaký čásek mohlo vydržet. Tu vodovzdornou překližku jsem z mnoha důvodů neuváděl do kalkulace (prostě nic nestála,no) ,ale když ji budeš kupovat,tak taky zapláčeš. Pokud by se to laminovalo i s tkaninou,nejlevnější varianta by byla dřevo. Pořád ale budeš stát před problémem výroby bytelné formy na venkovní tvar , jádro se dá udělat i s polystyrenu. Model misky sice olaminuješ a stáhneš,podobně se dělají i lodě,ale čím to obalíš,abys mohl vyklepávat ?? No brachu,včil mudruj :lol:

Tak jsem se po delší odmlce dostal k tomu, abych splnil svůj slib a ukázal svoji formu na odlévání misek. Forma se docela pdařila, ale neustále mám problém se správným poměrem míchání jednotlivých složek. Křemíčitý slévárenský písek se neosvědčil - odlitek po uschnutí a vyjmutí praskl. Slévárenský písek - cement - vodní sklo taktéž. Nyní budu zkoušet pouze písek - cement popř. vodní sklo. Mám problém s vložením obrázku. Nějak se mi zasekl počítač
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 03 bře 2012, 23:12

Čus Oto
No já se tady už potom moc nerozepisoval,měl jsem pro to své důvody. Pokusy s vodním sklem selhaly,mísy byly křehké,takže tudy cesta nevede. Nevím,jaký písek používáš ty ... on není slévarenský jako slévarenský .... ale v každém případě já používám nový ...bez příměsí a nepřepálený. Osvědčil se mi i přesátý (na jemném sítě) obyčejný Labák z kolínské pískovny a ten mnou několikrát zmiňovaný vátinový jsem ještě neprubnul ...předpokládám ale,že v tom nebude žádný problém. Fotky semka ale vlož,jsem zvědavej.
Čolek
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 04 bře 2012, 21:17

Tak snad se mi povede vložit obrázky,Písek křemičitý je originál slévárenský. Ještě udělám pokus s tím normálním přesátým pískem bez vodního skla. Ta křehkost a rozlamování může být způsobena tím. Ještě mám v rozpracovanosti misku větší. Jakmile bude hotová tak ji sem vložím.
Přílohy
Miska 1.jpg
Celkový pohled
Miska 1.jpg (58.22 KiB) Zobrazeno 3182 krát
Miska 11.jpg
Pohled z náklonu
Miska 11.jpg (57.05 KiB) Zobrazeno 3187 krát
Jaderník.jpg
Jaderník
Jaderník.jpg (69.42 KiB) Zobrazeno 3187 krát
Jaderník 1.jpg
Pohled z boku
Jaderník 1.jpg (74.71 KiB) Zobrazeno 3184 krát
Sestava.jpg
Celková sestava
Sestava.jpg (64.24 KiB) Zobrazeno 3190 krát
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 06 bře 2012, 19:46

Ahoj
Jsem rád,že moje práce byla pro tebe inspirací. Stejný postup,stejné materiály ..... máš už hotové nějaké odlité povesené mísy?? To vodní sklo je opravdu cesta nikam,resp. do pr.... :roll: . Dělal jsem pokusy s přidáváním lepidla na dlažbu do betonu ...téměř žádný rozdíl,snad jen povrch je ještě hladší. Škoda jen,že do téhle formy nejde nalít papír/beton .
At' se daří .....
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 07 bře 2012, 09:44

Formy děláte přepychové, to musím jen obdivovat. Já jdu zatím stále cestou pěstebních misek z papírcementu s minimálními nároky na pracnost.

Slíbil jsem, že podám zprávu o přezimování těchto misek.
Zatím jsem nenašel žédné viditelné stopy po přezimování venku. Některé misky byly zahrabané v záhonu, pár jsem jich nechal volně venku. Zatím za celý rok používání jsem u dvou misek, které byly udělány pokusně se sílou stěny okolo 3mm (v horní části) odlomil horní část hrany, když jsem osazenou misku přenášel. Ostatní misky drží bez problémů, přitom i těch pokusných se slabou stěnou mám víc.
Takže závěr po roce používání - misky dělat s minimální tlouštkou stěny 5mm, jinak jako pěstební zatím bez problémů. Osvědčená směs na výrobu je mix papíru a cementu v poměru 1:1 s přídáním špetky polypropylenového vlákna bez jakýchkoliv dalších přísad.

Domnívám se, že vaše formy by bylo možné využít také pro papírcement. Odlévat to určitě nepůjde, ale bylo by možné založit dno, pak namáčknout vnitřní formu a následně naplnit stěny a trochu udusat. Možná si to představuji jak Hurvínek válku, ale zdá se mi že by to tak šlo.
Vyndání misky z formy doporučuji nejdříve třetí den po výrobě, papírcement tuhne pomalu, ale po konečném vytvrdnutí je solidně pevný.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 07 bře 2012, 11:19

Vašku souhlasím s Tebou, že papírocementové misky jsou méně náročné. Také jsem nějaké loni vyzkoušel, ale ta slabá stěna se mi neosvědčila. Jsou velice křehléa jak píšeš snadno se odlamuje vršek. Dal jsem do nich ještě trochu vodního skla a nechal je bez osázení pouze venku. Polypropylénové vlákno se mi zatím nepodařilo sehnat. U nás je ve stavebninách nedostupný. Zatím se zdají být bez problémů.
U forem, které jsem udělal podle nápadu Čolka zatím tápu. Buď jsou příliš křehké a nebo cement moc neváže.Jakmile se mi nějaká povede určitě ji předvedu.
Taktéž zkusím tvou verzi s papírocementem.
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 07 bře 2012, 12:10

To polypropylénové vlákno podle mého názoru zásadně zvyšuje pevnost cementových směsí. Zkus zapátrat na internetu, sehnat se dá.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod 001čolek » 08 bře 2012, 19:00

Ahoj.
Tak jsem dokončil novou formu na větší mísu 43 cm * 33 cm * 12cm (s nohama). Fotky dopadly zase úplně na h...o , ve skutečnosti je docela povedená.Na fotkách je jen model mísy,formu nafotím až zítra,došla mi baterie ve fot'áku.
IMG_0598.jpg
IMG_0598.jpg (43.02 KiB) Zobrazeno 2908 krát

IMG_0599.jpg
IMG_0599.jpg (39.4 KiB) Zobrazeno 2906 krát

IMG_0600.jpg
IMG_0600.jpg (44.58 KiB) Zobrazeno 2906 krát
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

PředchozíDalší

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků