Vašek Hadrava- misky

Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 23 bře 2011, 12:16

Tak přidám pár svých zkušeností. Udělal jsem pár misek z "papercrete" - je to z mixu papíru a cementu.
Důvod je jednoduchý, potřebuji především pěstební misky a navíc mám zahradu mimo domov a letos už byla dvakrát vykradená. Nemohu si dovolit tam dávat drahé keramické misky, to by bylo lákadlo na další zlodějinu a přes zimu jsem měl zábavu.... Zkoušel jsem dělat i misky keramické, ale mimo výše uvedeného, mám komplikace s výpalem a to má asi každý kdo nemá vlastní pec.

Postup jsem v zásadě přebral z netu. Pro ty co to nečetli uvedu můj postup.
- Natrhám novinový papír (používám především papír z letáků, ale nelesklý) na proužky 2-5cm široké.
- Zaleji vodou, nechám minimálně 24 hod. namočené, někdy ale i několik dní
- Rozmixuji papír pomocí vrtačky a dělaných nožů, viz foto (přidávám dost vody, lépe se to mixuje). V této fázi přidávám polypropylenové vlákno.
- Stáhnu nadbytečnou vodu, nesmí jí být moc.
- Smíchám stejné množství papírového mixu a cementu. Používám standardní portlandský cement. Promíchávám pomocí míchacího nástavce vrtačkou.
- Při míchání přidávám trochu plastifikátoru do betonu, není to nutné, někdy zapomenu a je to skoro stejné.
- Namíchaný mix plácám do forem. Formy používám různé, plastové pěstební misky a různé plastové nádoby. Jednu formu jsem si i vyráběl z polystyrenu.
- Formy před plněním slabě natřu obyčejným jedlým olejem.
- Sílu stěn dělám různou, jak mi to vyjde, ale zdá se že stačí poměrně malá vrstva.
- Směs nechám ve formě min. dva dny zatvrdnout, pak vyklopím.
- Po dalším vyschnutí opracuji hrany rašplí a smirkovým papírem.
- Po úplném vyschnutí provedu nátěr Sokratem do kterého někdy přidávám tónovací malířskou barvu. Po nátěru Sokratem je možné provést i nátěr nějakou akrylátovou, nebo syntetickou barvou.
A je to.... Uděla jsem takto cca 50ks různých misek a už do nich sázím. Výroba netrvá dlouho, spíš je problém s místem na sušení. Misky vypadají lépe než plastové pěstební. Co vydrží a zda se nerozpadnou zatím nevím, ale vypadají pevně.
MIX_1.JPG

MIX_3.JPG

MIX_4.JPG

Mix_5.JPG
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Honza Culek-misky

Příspěvekod Pavel Š. » 23 bře 2011, 16:00

Vašku, díky za postup. :clap: Asi to taky zkusím. Nebylo by pro inspiraci ještě pár foto hotových betonovek? Díky
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Honza Culek-misky

Příspěvekod Roman Hlavinka » 23 bře 2011, 16:03

:jedna: dobře a stručně popsané :jedna: mohl bys přidat nějakou fotku hotovek :?: pro inspiraci.Na hlínu si netroufám,stejně nevím o nikom kdo má pec,ale tohle schne samo,tak proč to nevyskoušet. :think:
Uživatelský avatar
Roman Hlavinka
 
Příspěvky: 1172
Registrován: 18 říj 2009, 16:27
Bydliště: Olomoucko
člen ČBA: ne

Re: Honza Culek-misky

Příspěvekod Vahada » 24 bře 2011, 10:08

Koukám že chlapci jsou rychlejší než já, fotky už dodali a koukám že si víc hrají s detaily . Tak pár hotovek taky ode mě. Velikost od cca 20cm do 50cm.
Ještě jednu informaci, začal jsem s tím vlastně proto, že jsem potřeboval nějaký větší ovál na sesazení semáčků Acer palmatum, tak jsem si udělal formu a protože to docela šlo tak jsem pokračoval. Je to vyndané z formy po základním opracování, bez nátěru.

_IMG_8041.jpg

_IMG_8043.jpg

_IMG_8045.jpg

_IMG_8048.jpg
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Pavel Š. » 24 bře 2011, 16:48

Asi budu za otravu, ale mě právě zajímalo jak vypadají natřené. :( Ale jinak klobouk dolů, máš to supr. :jedna: Docela mě překvapilo, že ty stěny nejsou ani moc silné, myslel jsem, že musí být silnější, aby to nějak nepraskalo.
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Martin Vajs » 24 bře 2011, 18:28

Ty jo, to je fakt nádhera......jakým způsobem si uděláš formu?
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 25 bře 2011, 10:16

Pavle doma nemám žádné natřené, tak se pokusím na zahradě něco dofotit a pak to sem dám, ale předem upozorňuji, že jsem se povrchové úpravě příliš nevěnoval. Důvod je jednoduchý, prvně je chci dlouhodobě odzkoušet. Nátěr Sokratem jsem dělal hlavně proto aby se uzavřel povrch i když ani tady nevím jestli je to nutné. Z tohoto důvodu zkusím některé použít i bez jakéhokoliv nátěru. Nic se nesmí uspěchat, musí se zkoušet....

Se sílou stěn je to podobné, zkusil jsem udělat některé skutečně slabé, tak 3-4mm a zdají se být dostatečně pevné ale zase nevím jak to dopadne. Většinou je dělám trochu silnější, hlavně proto že se s tím moc nebabrám. Ten papír to nějak zpevňuje, nemá to klasické vlastnosti betonu.
Navíc jsem po nějaké době začal přidávat polypropylenové vlákno a to by mělo pevnost podstatně zvýšit. Prvně byly trochu problémy s jeho sehnáním, ale nakonec jsme objevili prodejnu v Mostě, která ho vede. Já přidávám vlákno o délce 5mm a Petr Brejška po domluvě vlákno o délce 12mm, takže uvidíme na podzim co bude lepší.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Pavel Š. » 25 bře 2011, 10:41

Vašku, ještě jednou díky za výrobní postřehy a zkušenosti. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 25 bře 2011, 10:52

Teď k těm formám - jako první formu jsem použil plastové misky z Libčan (velikost 280x210, 340x260, 400x300mm), jen jsem je natřel olejem. Tady jsem neřešil nožičky, v miskách jsou výlisky, jen u těch nejmenších se po vyndání z misky zdají nožičky dost subtilní. V tomto případě jsem po vyndání z formy někdy roh nožiček zevnitř vymázl cementovou mazaninou na zpevnění. Misky z těchto forem jsou vidět na skupinové fotce.

Dále jsem použil několik plastových nádob (různých misek) co dům dal a v tomto případě jsem na dno dal 1cm silnou desku z polystyrenu s výřezy na nožičky, příklad je vidět z fotek. Sehnal jsem v tlouštce 1cm jen takový málo hutný polystyren a s tím se mizerně pracuje.

Jednu formu jsem zkusil udělat celou a to následně. Z polystyrenu 5cm tlustého (tentokrát z hutného, bez pórů) jsem nahrubo vyřízl pozitivní tvar a následně ho obrousil na čisto brusným papírem. Nožičky jsem vyřešil páskem polystyrenu, který jsem špendlíky připevnil na "dno" formy. Teď jsem potřeboval z pozitivu udělat negativní formu. Nechtělo se mi do sádry a polyuretan, nebo silikon na formu jsem neměl po ruce tak jsem to udělat jednoduše. Na pozitivní formu položenou nožičkami nahoru jsem naplácal papírovou směs s cementem (stejnou jako používám na misky). Více je vidět z fotek. Formu jsem nakonec vytmelil sádrou a natřel zevnitř syntetickou barvou. Šikovní modeláři určitě z mého postupu dostanou infarkt, protože je to amatérský postup, ale v zásadě se mi osvědčil.

Pokud dopadnou dlouhodobější zkoušky s miskami z "papercrete" dobře, tak se určitě při větší pečlivosti, dají takto vyrobit docela solidní pěstební misky.

Forma_Vlozka_3.JPG

FormaMiska_2.JPG
Jednodušší verze nožiček.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vašek Hadrava- misky

Příspěvekod Vahada » 25 bře 2011, 10:59

Abych nezapomněl, Martine díky za rozhození do vláken.

Fotky k výrobě formy - pozitivní formu z polystyrenu jsem nefotil, ale ostatní je zřejmé z fotek. Finálně je forma natřená barvou.

VyrobaFormy_04.JPG

VyrobaFormy_07.JPG

VyrobaFormy_09.JPG

VyrobaFormy_10.JPG
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Další

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron