Misky 2009

Re: Misky 2009

Příspěvekod Dan Pánek » 10 bře 2009, 14:30

Jsem na to zvědavý, určitě se to bude hodit. ;)
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2009, 14:35

Ještě jsem si vzpomněl,to víš mě to myslí na etapy: :D ,Miska syrová je zhruba o 10-15 % větší než suchá.Z toho plyne, že když dělám hranatou,mírně asi o 1 cm na velikosti misky A4 vyhnu hořejšky stěn směrem ven za mokra. Když uschne, je to rovný :P .Suším celou dobu cca 14 dní pod hadry ,každý den obracím , igelit nepoužívám.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Jiří Svačina » 10 bře 2009, 21:02

jjježíš vy jste poskočili... tak popořadě - k tomu dřevo pálení - jeden poznatek trochu mimo mísu ale k věci - na vytažení teploty na těch 1300 je třeba mít suché borové-smrkové dříví - a to přirozeně schne cca tři roky - tak doporučuji začít dřívím - já je v zásobě nemám a mám s tím trochu starosti....
K té výrobě a kroucení plátů na dně... Ta paměť tam samozřejmě je :think: Někdy není špatné plát vyválet na plátně silnější, oříznout zhruba na míru a dle latěk položených vedle, které dají výšku, plát na míru seříznout strunou - nekroutí se to. Sádra nebo sádrokarton není špatný, já používám savé desky - zbytky z obyčejné laťovky... A co jsem měl možnost koukat se na Horsta Hainzraitera kterého považuji mezi lidima co staví misky z plátů za Pana Mistra, tak vnitřní spoj dna a stěny zpevňoval tak, že po sestavení a slepení malým půlkulatým očkem vyřízl do spoje půlkulatou drážku, vyválel dlouhý váleček a po zdrsnění a natření šlikrem tento do drážky natlačil a rozmáčkl + vše zapravil do obloučku...
šoupnu sem link na Horsta, pokud by jste ho neznali tak ať máte inspiraci - není to profík - je učitel...
http://www.hhpots.com/
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Misky 2009

Příspěvekod Hugo Studeník » 15 bře 2009, 15:19

Vidím , že se to tu pořádně rozjelo !
Tak jen pár postřehů :
Misky jsem si začal vyrábět jednak proto že mě keramika vždy něčím fascinovala , ale nebudeme si nic namlouvat i mě se zdála cena misek , zejména těch větších příliš vysoká . Taková se mi sice zdá i nyní , ale dnes už vím , co se za tím skrývá . Proto souhlasím se zkušenostmi p. Pánka a všichni kdo to s bonsai keramikou zkouší jen trochu vážně ví o čem píšu . Přesto , že mi prošlo rukama určitě už víc jak 100 misek , musím říci že se při výrobě nejsem schopen dostat pod 4 hodiny při vytváření ( středně velká miska ručním způsobem ) . Glazování řekněme půl hodiny , následuje plnění pece a příprava k pálení asi 4 hodiny , vlastní pálení dřevem asi 13 hodin ( což vás zezačátku velice baví , ale cca po 10. výpalu už vám těch 13 hodin zas tak zábavných nepřijde ) , chlazení , vyskládání misek a úklid pece také asi 4 hodiny . To je při asi 18 miskách v peci něco přes hodinu na jednu . Takže to je necelých 6 hodin na jednu misku , samozřejmě u velkých věcí či komplikovanějších tvarů je to víc . To je jen práce na výrobku , kde není započten čas na výrobu různých nástrojů , točáků a pomůcek . A to nemluvím o nákladech na pec . Samozřejmě máte určité procento toho co se hodně nepovede ( ze začátku větší ) jako deformace , praskliny atd , ale také toho co jste si představoval trochu jinak . Protože tak jak můžeme tvarově fádní misku pěknou glazurou pozvednout , můžeme i povedenou misku nevhodným zdobením zkazit .
K těm plátům , nevím přesně co myslíte tím válením plátu jen z jedné strany . Já plát při válení několikrát obracím , čímž zároveň odhalím většinu případných bublin které je třeba propíchnout . Až jsem na definitivní tloušťce tak už na něj rukou nesahám , ale přenáším jej na velké kobercové papírové trubce . Nápad s překlopením na sádroš není špatný , protože i při přenášení na trubce hrozí u větších plátů nebezpečí vysoukání vlastní vahou hlíny a následná změna tloušťky .
Ještě reaguji na postup zesílení spoje p. Hainzraitera : nemůže při zatlačování válečku do drážky spoje docházet k rozestupování plátů od sebe ?
Na závěr ještě jedna technická : delší dobu jsem zápasil s prasklinami na vnitřní straně přišlikrovaných nožiček , často se defekt objevil až po výpalu .
Nyní to řeším zatlačením tohoto vnitřního obvodu nožiček špachtličkou a následným přemáznutím měkčí hlínou do rádiusu . Je to ale pracné , nevypadá to tak " čistě " a navíc " mistři z Tokoname " nic takového nedělají . Tak se chci zeptat jestli jste s tím neměli problém , možná dělám něco špatně . Pane Kotál píšete , že šlikrujete až druhý den - vše OK ? Určitě se jednotlivé námi používané hlíny liší i schopností lépe či hůře spojovat !
Omlovám se foto není nic moc , ale čára praskliny ve vnitřním radiusu nožičky je patrná .
Tak pánové ať vám to jde !
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Misky 2009

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 bře 2009, 16:01

Hugo, Nožičky lepím opravdu až druhý nebo třetí den,tuhost misky už je dostatečná, aby se nebortila a při obrácení se dno "neprověsilo".Spoj nakřížkuji,z plátu si nařežu proužky na sílu nožiček, nakřížkuji a přiložím na dno -nepřimačkávám.Po celém dně vložím distanční kousky na střed a 4-6 na plochu. Misku otočím,a přes desku sádroše zmačknu celou misku po obvodu, aby se nožičky přilepily. Potom upravím obvod šablonkou z umělé hmoty. Další den misku otočím a šablonkou upravím vnitřek nožiček kolmo k misce ,a pohledové šikminy .Pak opět obrátím a nechám schnout, přikrytou hadry. Nikdy se mi nestalo, že by se objevily prasklinky ve spojích,ba ani v nejbujnějších začátcích mé keramické činnosti.Pokud dělám nožičky na hranatou misku,řežu je z proužku,na koncích pod úhlem 45 stupňů,spoj našlikruji a ani tady se mi prasklinky neobjevují. :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Hugo Studeník » 15 bře 2009, 18:38

No možná že to spojuji ještě hodně měkké a tudíž to hlavně pod tím úkosem ideálně nepřitisknu .
Myslíte , že šlikr je vhodnější spíše řidší nebo naopak hustý ? Když jsem to zkoušel na vzorku , zdálo se že při použití hustšího šlikru je spoj pevnější . Ale zase je do spoje vnesena větší vrstva šlikru , což práci spíše znesnadňuje .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Misky 2009

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 bře 2009, 18:55

Konsistenci šlikru dělám spíše hustější,aby se udržela na štětci (jako řídký puding).Ještě jsem chtěl poznámku k válení plátů. Konzistence mojí kupované hlíny, balené v igelitu je tak dobrá, že pouze nařežu placky cca 3 cm silné přímo ze štangle a vyválcuji je pouze z jedné strany,jedním směrem mezi laťkami 8 mm silnými. Ještě se mi nestalo, že bych musel vyhánět vzduchové bubliny.(hlína H+K Lubná u Rakovníka).
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Jiří Svačina » 15 bře 2009, 22:36

Ty bublinky jsou záležitostí druhu, zpracování a i vlhkosti hlíny. Dělá to hlína která je víc než je nezbytně třeba mokrá, a i hlíny které mají méně ostřiva. Používám jak H+K Lubná tak Pávka a i vlastní směsi a občas se to objeví. Ale stačí hlínu nechat odležet, nebo znovu zpracovat a je pokoj. Totéž jsou asi i ty nožičky - ve spoji je to z nějakého důvodu dobře nespojené - nestejně to vysychá a udělá trhlinky. Lepí je všichni , jen to mají lépe než my vychytané, a ten oblouček-rozmáznutí ničemu nevadí, zvlášť u menších misek není vidět .
Pokud to bude někoho více zajímat, podařilo se mi konečně zpracovat a vložit na web obrázky ze stavby pece na dříví : http://www.bonsai.cz/index.php?text=16- ... m-l-p-2008
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Misky 2009

Příspěvekod Hugo Studeník » 15 bře 2009, 23:08

No , já u větších misek s pláty řezanými z balíku nevystačím . Proto hnětu větší kus hlíny , který potom válím . I tímto procesem tam občas bublinu pravděpodobně zanesu sám , protože hnětu samozřejmě ručně ! I když ty třícentimetrové placky jsou možná řešení , po rozválení to už musí být dost velké . Pravda ale je , že pokud je hlína už nějakou dobu doma většinou ztuhne a musí se znovu zpracovat . Nehledě k tomu , že některé hlíny míchám a pak to ani jinak nejde .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Misky 2009

Příspěvekod Dan Pánek » 16 bře 2009, 17:23

Na to spojování se mrknu, zrovna včera jsem o tom něco četl, ale nechci to interpretovat nepřesně, tak zítra, teď tu knihu nemám u sebe. Láďo, ani moje paměť není zrovna výstavní kus :D
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků