Misky 2009

Re: Misky 2009

Příspěvekod Dan Pánek » 10 bře 2009, 11:27

Když začnete misky dělat, uvědomíte si, že cena misek není zas tak vysoká, nebo alespoň ne přemrštěně nadhodnocená ;)

Pro případné začínající zájemce - pár poznatků, ke kterým dojdete.
Náklady na první pohled - miska 30 cm - hlína do řekněme 10 - 50 Kč, výpal v přepočtu na misku 30-50 kč. Můžete mít za 50 pěknou, středně velkou, neglazovanou misku.

Další aspekty
Musíte se naučit postupy - základy se dají zvládnout celkem rychle.
Některé misky vám popraskají, hlavně, než se to naučíte - zpracovaní hlíny,spoje, sušení, výpal.
Zajistit správné podmínky výpalu pro danou hlínu.
Některé misky se vám zkroutí tak, že nebudou vůbec hezké. Nebo probublají, rozletí se atp.
Většina lidí nezačne hned dělat skutečně pěkné misky.
Čím větší miska, tím těžší je jí správně udělat, vysušit a musíte ji mít kde vypálit. Řada pecí je menších rozměrů.
Glazování je běh na dlouhou trať.
Na řadě misek strávím mnoho hodin - a pořád to není ono :-). Na druhou stranu, některé jednoduché, ale vzhledově pěkné misky uděláte za pár hodin. Podle postupů je vhodné si sehnat či udělat různé formy či kopyta, křivítka atp.

Takže tvorba misek je pro mě hlavně zábava na zimu. Ve výsledku budete pravděpodobně mít dost slušných pěstebních misek. V knihovnách i obchodech je řada dobrých knih o keramice. Pokud začínáte od nuly - doporučuju začít u někoho, kdo má zkušenosti, nebo třeba v nějakém keramickém kursu - ušetříte mnoho času a zpackaných pokusů.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Dan Pánek » 10 bře 2009, 11:46

Jinak jsem Ti to zapomněl Láďo pochválit, ale to už je jako nosit dříví do lesa:-)
Ta první miska - tam se Ti prohnul střed vzhůru při sušení? Mě to takhle minimálně jedna miska udělala, nevíš, čím to a jak na to? Nebo Vy, pane Svačina?
Fotku mám ještě za mokra, to to bylo ještě celkem rovné, teď je prostředek nadzdvihlý.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2009, 12:48

Dane , vypozoroval jsem, že ta potvora hlína má paměť (narozdíl ode mě). Když vyválcuješ plát a necháš ho tak jaks ho vyválcoval a postavíš misku na něm, prohne se. Když ho však otočíš rubem dolů- neprohne se.(plát který válcuješ,má tendenci zvedat konce už sám o sobě,podívej až bude manželka něco válcovat z těsta). Průser je s oblými hranami, hlavně na oválu, kde se ostřejší oblouky smršují víc než pozvolné a táhnou dno s sebou. Dobrým řešením bylo u mě , misky patlat na sádrokartonových deskách a poté přiklopit druhou a lehce zatížit. Druhý den otočit, udělat nožičky a eventuální zdobení-linky,výstupky ,otočit zpět a zase přiklopit. Pak už to není s tím ohýbáním taková tragedie.Když už se prohne, vypal to na vyšší teplotu a ona si lehne (skoro vždy). :D Dane ještě jedna techická :think: Na té tvé misce,pokud dobře vidím neděláš přechod ze dna na bočnici.Nemůže to být i tím :?: . Já dělám půlkulatý přechod šablonou, tím se dno i bočnice vyztuží.Když jsem to nedělal, bylo to podstatně horší,někdy to praskalo i ve spoji. :oops:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Dan Pánek » 10 bře 2009, 13:22

Dík Láďo,
plát otočený je, proto se vyboulil střed a ne rohy, šlo to asi taky brzy na nožičky. Tip na sádrokarton je všeobecně super, já pořád používám dřevotřískové desky nebo plechy na pečení... :-)
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2009, 13:26

Používal jsem taky desky,sklo,umělou hmotu,ale sádra je super,odsaje vlhkost,takže celá mísa pak schne lépe. Jo a když udělám nožičky, které lepím na šlikr,po celé ploše rozmístím špalíčky hlíny jako distanc bez šlikru. Pálím i s nimi,pak je odklepnu kladívkem. Mísy se v peci nekroutí a dno je rovné. :jedna: Ještě jsem zapomněl k předchozímu příspěvku : s plátem manipuluji tak, abych ho nebral do rukou,jinak se vytahá. Přes vyválcovaný plát na hadru položím sádrokarton a otočím. I jakákoli manipulace do vyschnutí jen prostřednictvím sádráče :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Dan Pánek » 10 bře 2009, 13:34

Teď koukám, přibyla technická :-)
Takové spoje jak píšeš jsem dělal loni a zřejmě jsem to úplně nezvládl, místy mi to praskalo (pro pěstební misky zamazávám silikonem, jde tak slepit i prasklá miska), nebo jsem při spojování moc deformoval stěny - to jsem taky ne moc dobře používal různá přítlačná pravítka. Proto jsem letos volil jinou cestu -
vzhledem k tomu, že používám silnější pláty, nebyl problém místo spoje "prořezat" špachtličkou, přidat hlínu, zamáznout a spojit. Na tu ostrou hranu jsem se dostal pomocí šablonky s málo zaobleným rohem. Miska je suchá a zatím vypadá OK, tak snad výpal nic nepěkného neprovede :-)
Myslím, že boky to nepodržely hlavně proto, že hlína byla čerstvá a dno už bylo ve vzduchu - na nožičkách a na roštu.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Dan Pánek » 10 bře 2009, 13:43

Manipulaci taky jen mezi deskami, plát i pak celou misku. Z Bonsai-Focus jsem okoukal ještě jeden postup, který jsem použil na tuhle misku - sestavení z plátů nad připravenými deskami na správný rozměr. No, trochu jsem improvizoval, protože jsem měl cirkulárku "zazimovanou" v garáži.
Vzal jsem pekáč bez uší, otočil dnem vzhůru, ze stran polepil páskou na malování, aby se nepřilepil, navrch položil papír.
Pláty jsem rozestavil okolo. Vyválený plát na dno se natočí na váleček a rozmotá na ty stěny - postup mistra z Tokoname.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2009, 13:51

Mistr z Tokoname to umí :clap: ,jen jsem čuměl. Přesto ale dávám přednost stavění misek bez forem.To je ten správnej adrenalin :mrgreen: . A k tomu lepení : zkus, když ti miska praskne při schnutí místo natírat (jen prasklinu) neředěným octem, pak to proškrábni špachtličkou,znovu ocet a zapatlat hlínou a znovu ocet. Z 90% je to účinné, prasklina zmizí dokonce i po výpalu :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Dan Pánek » 10 bře 2009, 13:54

Jj, trik s octem mi už o víkendu poradil Tom Benda.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Misky 2009

Příspěvekod Ladislav Kotál » 10 bře 2009, 13:58

Tak alespoň vidíš, že si nevymýšlím a že to funguje :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na vlastní tvorba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků