Rez vejmutovková

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jan Adámek » 03 lis 2009, 13:49

Honzo, tak jsi mě vyděsil, že jsem zabádal a ejhle: http://lesprace.silvarium.cz/content/view/1886/155/. Podle toho borovička bude napadená rzí vejmutovkovou, protože novotvar je na loňském dřevě. Sosnokrut napadá na jaře rostoucí výhony (svíce) a končí. Další nákaza borovice je možná na jaře z loňského osikového listí. Rez vejmutovková škodí na borovici vytrvale a na starším dřevě.

Tak tu větvičku zkrátka upicnu. Snad ta rez nerozšířila dál.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 03 lis 2009, 14:58

Honzo máš pravdu.Určil jsi to správně. :clap: Já měl sosnokrut na mugu v zahradě a přišlo mi to podobné.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jan Adámek » 03 lis 2009, 16:04

Nojo, jinde psali, že ta rez vejmutovková se může projevit i po 7 letech po nakažení... A taky se osvětlilo, proč na severu u Labských pískovců mi aristata nerostla ani ve volné půdě, i když jsem na ní nikdy neviděl ty oranžové puchýře. Přitom na Šumavě u Chalupské slatě v jedné zahrádce roste vesele. Na Šumavě totiž nejsou vejmutovky.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 03 lis 2009, 18:06

Ty Honzo já myslel že rez vejmutovková potřebuje hostitelskou roslinu.Ty myslíš že to jde z borovice na borovici?(z vejmutovky na aristatu) :think:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jan Adámek » 03 lis 2009, 19:30

Ano, rez vejmutovková potřebuje na nakažení další borovice přestupní rybíz, nejlépe černý. Nakažení se, dle jakéhosi článku ve výše zmíněném časopise, může na stromku projevit až se 7letým zpožděním. Tahle borovička byla předloni celý rok v oblasti, kde má rez vejmutovková ideální podmínky - v okolí jsou jak vejmutovky, tak spousta černého rybízu. Asi to chytla a začalo se to projevovat nápadněji až teď.
Dříve jsem se tam několikrát pokusil na "skalce" pěstovat aristatu, marně. Všechny vzaly za své bez viditelných příčin a přitom jinde rostou bez problémů. No a příčina neúspěchu je tu. Jen vnější projevy rzi na téhle borovici nejsou tak nápadné jako třeba na vejmutovce.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 03 lis 2009, 22:15

To je zajímavé.Má to logiku.Ale přiznám se že rzi které jsem viděl se vždy projevovaly vnějšími příznaky.
(teda jinak bych si jich asi nevšiml) :think:
Jsou i fungicity které procházi mízním systémem. ;)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jarek Servus » 04 lis 2009, 09:23

Děkuji za příspěvky, teď už jsem pochopil, proč mi pře dvěma roky po 8 letech najednou odešla jediná aristata, co jsem měl, když jsem podmínky pěstování nezměnil.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 04 lis 2009, 11:21

Teď mě tak napadá že ty přípravky asi nepůjdou použít neboť zničí mykorhizu. :think:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jarek Servus » 04 lis 2009, 12:08

Při postřiku na jehličí by mykorhízu zničit nemusely, a pokud ano, je skoro jedno, jestli Ti zabije strom postřík nebo rez.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jan Adámek » 04 lis 2009, 13:24

Nedokážu odhadnout, jak důležitá je pro borovici soužití s houbami na kořenech. Ale taky bych se bál ty celorostlinové fungicidy použít plošně.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

PředchozíDalší

Zpět na choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků