Rez vejmutovková

Rez vejmutovková

Příspěvekod Jan Adámek » 02 lis 2009, 14:07

Nedávno jsem na malé borovici osinaté našel podezřele ztloustlou větvičku. Asi rok přebývala v oblasti silně promořené rzí vejmutovkovou. Na jaře jsem nepozoroval typické příznaky rzi, tedy pupence se žlutooranžovým prachem. Ale zdá se mi to podezřelé. Myslíte, že je to ztloustnutí je způsobené rzí? A jak bych měl postupovat, abych stromeček zachránil?
Přílohy
RezAsi.jpg
RezAsi.jpg (70.1 KiB) Zobrazeno 2853 krát
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 02 lis 2009, 14:21

Pokud na borovici nemáš váčky se spórama.Tak myslím že borovice už není napadená.Bohužel poškození větve je trvalé. :think:
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jan Adámek » 02 lis 2009, 15:36

Ne, nepozoroval jsem na jaře nic. Ale je to aristata a projev rzi asi nemusí být tak typický jako na vejmutovce. Co s tím doporučuješ udělat?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 lis 2009, 15:58

ustříhnout a spálit nad tou tenkou větvičkou. :blednu:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod vopat » 02 lis 2009, 20:43

Ahoj, to ztloustnutí může být způsobené i živočišnými škůdci - apropó, co to je na jehlicích v levém dolním rohu :?:
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jan Adámek » 02 lis 2009, 22:34

2Vopat: To na jehlicích je smůla. Kapičky pryskyřice na vyloučené na jehlicích, to je typickým znakem pro borovici osinatou,Pinus aristata . Takže OK.
Údajně jsoutyhle kapičky smůly pro laika hlavním rozlišovacím znakem od příbuzné Pinus longaeva, která roste v podobných oblastech. Jedinci druhu Pinus longaeva patří k nejstarším známým žijícím organismům na světě.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod vopat » 03 lis 2009, 09:51

Tak to je fajn, že je to jenom pryskyřice, mě to podle fotky připomínalo mšice vlnatky, které znám z modřínů a divil jsem se, že už by potvory žraly i borovice :P .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jan Adámek » 03 lis 2009, 10:46

Teda vlnatky (aspoň si myslím, že to jsou) borovice žerou taky. Nejraději mají limby, ale jsou schopné se pustit snad do každé borovice (měl jsem je i na banksovce). Nejraději mají pupeny, ale jsou i na kůře. Rychlý a spolehlivý postup likvidace těch mrch neznám.

Nedávno jsem se byl podívat v prodejně Lesnické univerzity u Kostelce nad Černými lesy. Všechny limby, co tam prodávali, byly tím napadené.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 03 lis 2009, 11:49

Honzo já si vlastně myslím že to není vlastně rez vejmutovková ale (podobná)tzv.rez sosnokrut (Melapsora pinitorqua rostr.)
A hostitelská rostlina zde není rybíz (meruzalka) ale topol osika,bílý,černý.
A platí to co napsal Láďa poškozenou větev odstranit a držet dál od topolů a jejich listů .
(podzim je období přenosu na borovice :!: )
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Rez vejmutovková

Příspěvekod Jan Adámek » 03 lis 2009, 13:19

Poděsil jsi mě. Tu borovičku mám na balkoně, aby byla z dosahu rzi vejmutovkové (stejně jsem ji musel na rok odvézt do zamořeného území) a teď tohle!
Dost blízko totiž osika roste. Ztloustnutí větvičky jsem zpozoroval v létě, ale k nakažení mohlo dojít dřív.
Jak se ten sosnokrut projevuje na osice a na jaké borovice se chytá? Doufám, že je vybíravý jako rez vejmutovková, jenže opačně, že nejde na 5jehličné borovice...
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Další

Zpět na choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků