Pinus sylvestris - divné pupeny

Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod Vahada » 16 črc 2014, 11:14

Na jedné loni kopané Pinus sylvestris, která se bez problémů chytla a docela i slušně přirůstá se mi mimo klasických pupenů na koncích letorostů objevily letos i shluky pupenů na starším dřevě. Jednotlivé shluky mají cca deset pupenů. Nemáte tušení co to je?
Včera jsem je pro jistotu včechny odstranil, ale nevím jestli to nevyprovokoval nějaký škůdce, nebo choroba.

P1150125.jpg

P1150127.jpg
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod Jan Adámek » 17 črc 2014, 10:48

Taky jsem to na své borovici našel. Nejdřív jsem si myslel, že to jsou květní pupeny. Ale jinak strom vypadá zdravě, tak jsem si tím zatím hlavu nelámal.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod ruda.p » 17 črc 2014, 11:24

nejsem odborník ale bude to asi nějaká degenerace stejně jako třeba i u smrku co dělají dvojáky i trojkmeny hlavně jsme to pozorovali v horních partiích Jizerek
a nebo co takhle čarovějník který se občas vyskytuje tam je větší shluk pupenů :?:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 21 črc 2014, 17:34

Rudo tohle není čarověník.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod Robert Černý » 22 črc 2014, 10:13

Také jsem našel dva případy na jedné borovici.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod ruda.p » 22 črc 2014, 16:12

Honzo neříkám že to je, ale že to takhle začíná poškozením, mutací proč si myslíš že je tam těch pupenů tolik?
do dalšího vývoje je asi brzy říct ano je to čarověník a nebo není nechal bych jeden exemplář vyvíjet se svou cestou a uvidí se co z toho vyroste :?:

Jeden možný důvod z mnoha proč je těch pupenů tolik na hromadě

Čarověník je chomáčovitá nebo metlovitá znetvořenina na stromech a keřích, která je tvořena hustěji nahloučenými větvičkami, často odlišného zabarvení, tvaru a uspořádání olistění (jehlic).

Netypický růst částí rostlin může být vyvolán onemocněním, která způsobují např. rez jedlová (Melampsorella caryophyllacearum), vřeckaté houby rodu kadeřavka (Taphrina), roztoči, viry a j. Pokud se tyto postižené části rostliny chorobě či škůdci neubrání, většinou hynou.
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod Vahada » 23 črc 2014, 22:49

Tak čarověník (nebo spíš zárodek čarovéníku) to není určitě, ale je skutečně možné že se jedná o nějakou houbu, která tohle způsobí. Moc se mi nezdá, že by to vzniklo aktivitou nějakého škůdce. Snažil jsem se borovičku pečlivě zkoumat, ale nic zvláštního jsem nenašel. Je vidět, že úplně sám s tím nejsem.

Borovičku jsem protrhal, nechal jen letošní jehlice, teď jí párkrát stříknu fungicidem, pro jistotu jí stříknu i Talstarem a příští rok uvidím.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 26 črc 2014, 09:33

Já osobně si myslím že je to odpověď stromků na složení počasí v tomhle roce. Já to mám pouze u Silvestrisek. Takže je to asi druhová záležitost. Densiflory, Parviflory,Muga,Blatky ani Nigry to u mě nemají. Ani americké druhy v zahradě nic podobného nevykazují.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod PSt » 29 črc 2014, 22:26

Bud to bude houba a nebo by to mohla být taky nějaká sviluška, či jiný roztoč Já se s tím zatím nesetkal ale na listnáčích mám letos hotovou zoo
Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod
PSt
 
Příspěvky: 125
Registrován: 27 bře 2012, 18:19
Bydliště: Nebeského 1909 Mělnik

Re: Pinus sylvestris - divné pupeny

Příspěvekod ruda.p » 15 čer 2015, 22:14

Tak jsem zjistil stejný případ minulí rok tam nebyli a teď se tam objevili, už někdo zjistil co to je :?:
mám to na borovici co bude spíš do zahrady, tak ji nechám ať se ukáže co bude další roky

Cestou po dálnici v Německu jsem pozoroval borovice, které měli některé větve tak husté jako by ta větev byla čarověník a nebo je někdo zahušťoval, ale v lese v té výšce by to byl holí nesmysl, takže nějaká obrana na houbu či parazita?
Přílohy
IMG_3001.JPG
IMG_3002.JPG
IMG_3003.JPG
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Další

Zpět na choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron