Lípa bílé houbičky

Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Jirka Bělunek » 04 říj 2012, 07:25

Zdravím.Někde to již je popsané, ale nemohu to najít. Na lípách a převážně ze starého dřeva vyrůstají bílé kuličky, a když je to starší, tak malé houbičky. Co s tím, existuje ještě nějaká záchrana?
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Robert Černý » 04 říj 2012, 14:08

Asi bych použi cokoliv proti houbám: Sulku, Dithan....
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Jirka Bělunek » 07 říj 2012, 09:02

AHOJ. ZKOUŠEL JSEM DITHANE OPAKOVANĚ A TAKÉ JSEM SE SNAŽIL MECHANICKY STROMEK OČISTIT.ZA NĚJAKÝ ČAS TO VYLEZE ZNOVU NEBO TEKÉ JINDE. STROMEK JE VIDITELNĚ Z TOHO UNAVENÝ.CHTĚLO BY TO VYČISTIT DO ZDRAVÉHO DŘEVA SNAD, ALE TO BY UŽ NEBYL TEN STEJNÝ STROMEK.
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Jirka Bělunek » 02 pro 2012, 19:04

Zdravím. Po dlouhé době upřesním a doplním, co se s lípou děje. Bílé houbičky rostou převážně na udumřelém mrtvém dřevě. Aby se zabránilo dalšímu šíření nebo lépe odstranění, bylo by třeba staré dřevo odstranit. Tak nějak se mi do toho nechce z důvodu toho, že strom ztrátí svůj daný vzhled.To už tady dávno někdo popisoval. Myslím, že náš předseda.Problém je v tom, že stromek se nedáří moc zachránit.Chemie a zase chemie, pokaždé něco jiného a s opakováním. Trochu se to zlepšilo, ale je to jen otázka času, a co pak?
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava

Re: Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Venca Stropek » 02 pro 2012, 20:14

Jirko,
jediné co mě ještě napadlo použít na takto postižené partie mrtvého dřeva je plamen. Ten by měl dokonale dezinfikovat postižené
mrtvé dřevo a také ho lehce zatáhnout (vytvrdit). Alespoň povrchově, než se snad podaří tu houbu zastavit. S ohněm ale opatrně,
aby si neohrozil živé části stromu. O důkladném ošetření bělidlem snad není třeba psát. Dle potřeby postup opakovat...
Všeobecně- u listnáčů je potřeba mrtvé dřevo důkladněji oštřovat než u jehličnanů.
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Robert Černý » 03 pro 2012, 10:31

Zkusil bych Vencův zmiňovaný plamen.
Před nějakým časem jsme s Láďou K.ml. aplikovali rozředěnou kalafunu lihem. Láďa jí aplikoval na mrtvé dřevo borovice a já na velké partie mrtvého dřeva na jeden listnáč. Na borovici se dávala kalafuna z důvodu trouchnivění mr. dřeva, u mého listnáče jsem měl problémy s nějakou houbou, které jsem se nemohl zbavit.
Mrtvé dřevo se nejdříve vyčistilo a následně kalafunou napustilo, po odpaření lihu by mělo dřevo být napuštěné kalafunou a jako by se zatáhnout nebo zpevnit. Každopádně je to další metoda jak ošetřit mrtvé dřevo. Napuštěné dřevo se dá vykartáčovat a třeba natřít bělícím prostředkem, takže nevznikne obava, že kalafuna dřevo zaizoluje.
Každopádně jsme to aplikovali na podzim, tak je zatím příliš brzy na nějaké závěry.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Václav Holakovský » 03 pro 2012, 21:08

použil bych previcur ,dát ho do zálivky a postřiku, tato houba lípu pravděpodobně zničí. Viděl jsem už několik starých lip napadených touto houbou, jméno musím zjistit,
Václav Holakovský
 
Příspěvky: 325
Registrován: 20 úno 2009, 22:44
Bydliště: Obříství

Re: Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Jiří Svačina » 04 pro 2012, 09:34

Je doba klidu a tak je to rada až jestli stromek přežije do jara ... ale pro tyto případy je vhodné použít systémový přípravek - tj. fungicid - jed, který po postřiku je-bude ve vegetaci přirozenými růstovými pochody rozveden do celého systému rostliny... pravděpodobně nebudou působit dostatečně kontaktní přípravky - nedostanou se k podhoubí - jsou účinné jen tam kde se škůdce - podhoubí dotknou...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Václav Holakovský » 08 pro 2012, 13:15

Ta houbička se jmenuje klanolístka obecná-schizophyllum commune, mycelium se rychle šíří v lýkové a bělové části a narušuje transpirační proud. Na infikovaném místě se odlupuje kůra a strom pomalu hyne
Václav Holakovský
 
Příspěvky: 325
Registrován: 20 úno 2009, 22:44
Bydliště: Obříství

Re: Lípa bílé houbičky

Příspěvekod Jirka Bělunek » 13 pro 2012, 15:06

Děkuji za přesnou odpověd. Alespoń vím, co dříve nebo později přijde.
Všechen ten spěch a kvaltování pro hovado dobrý jest
Jirka Bělunek
 
Příspěvky: 83
Registrován: 29 pro 2010, 17:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron