Zanthoxylum piperitum

Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Jaro MAŇÁK » 14 bře 2009, 22:24

Dobrý deň
celú zimu bojujem s touto chorobou na pepřovníku, už som skúšal asi 3 rôzne postreky
a nič. Taktiež som dával viacej železa ale bezúspešne. Poprosil by som Vás o radu ak
už mal niekto obdobný problém. Ďakujem
S pozdravom Jaro Maňák
zanthoxylum1a.jpg

zanthoxylum2a.jpg
zanthoxylum2a.jpg (102 KiB) Zobrazeno 4215 krát
Jaro MAŇÁK
 
Příspěvky: 30
Registrován: 08 bře 2009, 14:59
Bydliště: Zvolen
člen ČBA: nie

Re: Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Milan Vohnout » 14 bře 2009, 23:52

Nejdříve tě tu vítám Jaro, že má nedostatek železa, tím to asi nebude. Jasně že si řekneš, že to už taky víš. To se projevuje úplně jinak na listech. Chtěl bych se tě zeptat to je po celé rostlině nebo zatím jen někde a ještě něco, jak je na druhé fotce, ti tečky jsou i u zdravých listů nebo jen u poškozených a na padnuté nebo poškozené listy opadají hned. Sice Čínský pepřovník nepěstuji, ale rád bych poradil, napadlo mě, jestli to není projev špatného stanoviště, jako málo světla přes zimu, chlad a podobně. Možná by i pomohlo foto celé rostliny, jestli není v špatném substrátu.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Jaro MAŇÁK » 15 bře 2009, 14:43

Ďakujem za privítanie
Tie čierne bodky sú na celej rastline, to žltnutie je asi na 1/3. Začnú žltnúť časti listu, potom ožltne celý a následne opadne, ale neopadne naraz všetkých 11 listočkov, opadnú postupne a nakoniec aj tá časť čo ich drží pokope, ktorá tiež ožltne.
Stanovisko je 30 cm od južného okna a ešte naviac v zime prisvetlujem asi 5 hod. žiarivkami. V minulosti som mal problémy s fikusmi a preto som začal prisvetlovať od tej doby je to v poriadku. Od prievanu to tiež nieje, lebo toto okno ani neotváram. Radiátor je vypnutý, teplota cca 21 stupňov. Čo sa týka substrátu, tak od zakúpenie pepřovníku pred asi 5 mesiacmi bol originál, len som vymenil trochu po stranách za akadamu. Práve včera som presádzal 1:1:1, akadama : zeolit : rašelina (trošku viac). Je pravda, že korienkov už bolo celkom dosť. A pôvodný substrát bol dosť piesčitý.
S pozdravom Jaro Maňák
Jaro MAŇÁK
 
Příspěvky: 30
Registrován: 08 bře 2009, 14:59
Bydliště: Zvolen
člen ČBA: nie

Re: Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Milan Vohnout » 15 bře 2009, 16:43

Jaro, nedalo mi to, hledal jsem, kde to jen šlo, a zjistil jsem, ti černé tečky jsou v pohodě, není to nějaká choroba jeto přírodní aspoň u fotek co jsem viděl. Jak píšeš, tak stanovištěm a zeminou to též nebude, asi jedině zbývá závlaha. Sice si nemyslím, že by si špatně zaléval. Tak jen co jsem ještě našel. Má se vydatně zalít a pak by mněla projít jen krátké vysušení. Někde i uvádějí zeminu pořád lehce vlhkou. Samozřejmě udržovat pravidelnou vlhkost vzduchu. Asi nic nového, co. Velice dobře si popsal opad listů a nechce se mi moc věřit, že by trpěla nějakou chorobou, já bych se přiklonil k té zálivce, možná si ji víc zalil než by potřebovala nebo naopak, bohužel ti asi víc nepomohu, snad někdo jiný, kdo ji pěstuje. Jestli tvoří spoustu nových listů, tak by seto mělo postupně spravit samo.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Ladislav Kotál » 15 bře 2009, 16:58

Nejsem znalec,ale nemůže to být jen přirozený opad listů v zimním období :?: :think: ,ty černé tečky jsou opravdu na všech pepřovnících od přírody :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Milan Vohnout » 15 bře 2009, 18:18

Ano i to může být možné a u pokojovek přirozené. :idea:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Jaro MAŇÁK » 16 bře 2009, 20:47

Dnes som bol u predajcu môjho pepřovníku a ten ich má všetky úplne opadané a už mu rašia nové listy. Rozdiel je v tom, že on ich mal celú zimu na chlade. Ešte raz som dôkladne prezrel celý bonsai a na 90 percent opadávajú staršie listy. Tých 10 percent sú novšie a menšie listy, ale niesu to tie najmenšie, najnovšie. Bojím sa preto, lebo pred 2 rokmi mi odyšiel pepřovník chybou pri presádzaní, ale bol stále zelený, nič nežltlo a nič neopadávalo a to som presádzal v rovnakom čase a naviac minulý rok prišla u nás jar skoršie.
S pozdravom Jaro Maňák
Jaro MAŇÁK
 
Příspěvky: 30
Registrován: 08 bře 2009, 14:59
Bydliště: Zvolen
člen ČBA: nie

Re: Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Milan Vohnout » 16 bře 2009, 21:14

Čím nižší teplota (6°C) přes zimu jim svědčí jako asi u jilmu čínského. Jasně Jaro já ti velice dobře rozumím. Více ti asi neporadím, jen udržuj vhodnou zálivku s vlhkým vzduchem a doufám, že se vzpamatuje. Teď jsem si vzpomněl, že tu u pokojovek radil, Mirek Halatin jeto sice pro serrisu, dává igelitový pytlík přes rostlinu pro zvýšení vzdušné vlhkosti, já bych to též zkusil, jestli náhodou máš problém udržet vlhkost.
Jejda Jaro nedalo mi to a ještě jednou jsem prošel od začátku, co jsi mi psal a narazil jsem na, jedenu věc. Podle mě jsi dost brzy přesadil já pokojovky přesazuji až v dubnu někdy začátkem května. Asi to bude důvod žloutnutí a pak shozu listů.
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Jaro MAŇÁK » 17 bře 2009, 21:19

Ahoj Milan
ani to nebude ono, lebo tie listy opadávajú už dlhšiu dobu, dávno pred presádzaním. Teraz presádzam okolo splnu, radili to chlapci z Trnavy a aj iný starý záhradníci. Presadené bonsaje poriadne rosím 3x denne. Pepřovník sa drží, ale stále pomaličky žltnú tie lístky.
S pozdravom Jaro Maňák
Jaro MAŇÁK
 
Příspěvky: 30
Registrován: 08 bře 2009, 14:59
Bydliště: Zvolen
člen ČBA: nie

Re: Zanthoxylum piperitum

Příspěvekod Milan Vohnout » 17 bře 2009, 21:40

Ahoj Jaro, už ti víc bohužel nepomohu a to mně docela mrzí. :cry: Asi nic nezbývá než doufat, že se ti vzpamatuje. Přeju, ať se jí daří. ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na choroby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků