škůdce pod borkou

škůdce pod borkou

Příspěvekod Petr C » 06 pro 2009, 23:53

Zdravím,
objevil jsem na svém hlohu podivnou věc. Mám na něm už docela pěknou borku, ale po bližší obhlídce mi připadla nějak moc rozbrázděná až odchlíplá. Vyděsil jsem se, že odumírá živá tkáň pod borkou a kousek borky jsem odrýpl. Šlo to bohužel velmi snadno a pod borkou jsem našel spousty drobounkých šedivých potvor. Ze všeho neblíž se podobají různým potvorám zpod kamene(šedivé měkké vícenohé, ale drobounké). Vypadá to, že požírají vrstvičku pletiva která normálně pojí borku s živou tkání. Nejsou tam žádné chodbičky, spíš to vypadá, jako by se to pletivo začalo samo rozkládat a tlít a ty potvory se do toho jen nastěhovaly. Zdá se ale, že živé tkáně jsou aspoň prozatím pořád živé( po odškrábnutí odumřelé rozkládající se vrstvičky je pod tím stále zelená živá tkáň).
Můžete někdo poradit, co dělat? Má někdo podobnou zkušenost? Jedná se snad o nějaké počínající odumírání a bylo by dobré strom rychle přesadit, popř. ještě nemilosrdně oškrábat uvolněnou borku a postříkat insekcicidem a fungicidem? Nebo jen zbytečně panikařím a o nic nejde, jen mám smůlu s tou borkou?
Díky za radu.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: škůdce pod borkou

Příspěvekod vopat » 08 pro 2009, 09:27

Ahoj, neviděl bych v tom asi žádnou tragédii. Podle toho, jak to popisuješ se spíše jedná o hmyz, který jenom hledá úkryt. V kůře stromů žije nepřeberné množství potvůrek, jedna žere druhou, druhá třetí :P . Jenom málo škůdců dokáže ohrozit zdravý strom, i když je v misce. Spíš hrozí nebezpečí od savého a žravého hmyzu, které likviduje zelenou hmotu. Pokud se toho ale opravdu bojíš, můžeš použít nějaký systémový insekticid, který v podstatě učiní celou rostlinu pro hmyz jedovatou. Problém je ale v tom, že v této době nemá hloh listy, takže se dovnitř insekticid bude špatně dostávat. Zalévat nedoporučuji, mohl bys ho zlikvidovat. Kůru můžeš postřikovat postřikovačem, nebo "ťupkovat" štětcem.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: škůdce pod borkou

Příspěvekod Petr C » 08 pro 2009, 13:36

Snad máš pravdu. Vylekalo mě to plošné loupání borky -běžně i když je křehká a choulostivá tak přece jen docela drží. Mám strach hlavně z hniloby -vloni jsem přišel o krásný hloh, který mi po letech podruhé kvetl jen proto, že jsem nezareagoval dost rychle na hnilobu kořene. Uvažuju, že ho zkusím raději postříkat i fungicidem i insekticidem a asi ho i přesadím. Raději ho budu v zimě zimovat v kůlně nad nulou, než o něj přijít.
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: škůdce pod borkou

Příspěvekod Jarda Marek » 08 pro 2009, 20:23

No i když jsem stímto problémem zatím nepřišel do styku (asi proto že postřiky pužívám i preventivně) zajímal by mě Petře výsledek. Díky držím palec :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: škůdce pod borkou

Příspěvekod Jan Kalivoda » 08 pro 2009, 20:45

Zdravím všechny, ale jak říká Jarda "s tímto problémem zatím nepřišel do styku (asi proto že postřiky pužívám i preventivně)", pokud se provede postřik před zazimováním, ušetříte si mraky problémů, já jsem prováděl postřik v říjnu a minulý týden znovu, jelikož je takové nanic počasí je dobré postříkat např., kuprikolem proti fungám a přidat trochu mospilanu proti škůdcům, nebo něco na olejovém základě a předejít problémům.
Zdraví Jan k.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: škůdce pod borkou

Příspěvekod vopat » 09 pro 2009, 15:45

Mám dotaz - Kuprikol používáš i na stálezelené rostliny - jehličnany ? Jaké s tím máš zkušenosti :idea:
Dík
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: škůdce pod borkou

Příspěvekod Jarda Marek » 09 pro 2009, 20:26

Vláďo pokud jde o mě já Kuprikol používám tak dvakrát do roka i na jehličnany, s tím, že misku hermeticky překryji igelitem a zatím bez problémů. ;)
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: škůdce pod borkou

Příspěvekod Jan Kalivoda » 10 pro 2009, 10:56

Já sříkám pravidelně nejen kuprikolem a není s ním problém je třeba postupovat podle návodu a být opatrný, jak píše Jarda, na užitečné-potřebné houby.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne


Zpět na škůdci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků