Škodná v kmeni stromku.

Škodná v kmeni stromku.

Příspěvekod pájaombre » 13 kvě 2011, 06:21

Prosím o radu,
na mahalebce,z loňského kopu jsem našel několik dírek v kmeni :blednu: průměr dírek není větší než 1 mm,ta potvora mi ve stromku dělá jednu dírku za druhou,prosím o radu,jaký postřik použít.Stromek je pěkný kousek nerad bych o něj přišel.
Předem děkuji za rady,pája z jihu....
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Škodná v kmeni stromku.

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 13 kvě 2011, 09:24

Neřeknu ti sice přesně, co je to za hmyzáka, v každém případě jsme něco podobného měli kdysi na třešni ptačce a pomůže silný insekticid (my používáme ještě staré, poctivé "svinstvo" Bi 58 :) ), momentálně nejlepší volba asi Karate. Chce to pořádně napajcovat celý kmen a větve, můžeš vzít i injekční stříkačku a do každé dírky stříknout dávku, ať se pomějou :) .
Třešeň to tenkrát v pohodě rozchodila, horčí jsou tihle lýkožraví brouci na jehličnaneech (smrky, borovice) - před lety nám pravidelně každý rok zahubili jedno vybrané smrkové yamadori (vždycky vycítili nejoslabenějšího, ale ještě dostatečně živého jedince, na kterého se slétli a to pak už nepomůže nic), letos se zas objevili a přispěli k zamordování dvou klečí, které bojovaly. Ostatní kleče, které už po vyzvednutí znovu nabyly sílu, lýkožrouty zalily smolou a ti měli po srandě :)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Škodná v kmeni stromku.

Příspěvekod pájaombre » 13 kvě 2011, 09:36

Ej amígo :D ,já věděl že je na tebe spolehnutí,nastříkám to do všech dírek a provedu i postřik :jedna: .
Ještě jednou děkuji,pája...
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Škodná v kmeni stromku.

Příspěvekod Jiří Vondruš » 09 kvě 2012, 20:35

Nechci zakládat nové téma: na habrech mám asi něco podobného: drobné piliny okolo, v kmenech dírky cca 2 mm dost hluboké, na okrajích piliny.
Co to je za potvoru a čím zasáhnout - postřik i napumpovat injekční stříkačkou každou dirku.
Jirka
Uživatelský avatar
Jiří Vondruš
 
Příspěvky: 48
Registrován: 12 úno 2009, 13:36
Bydliště: Havlíčkova 816, 584 01 Ledeč nad Sázavou

Re: Škodná v kmeni stromku.

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 16 kvě 2012, 22:56

Vidím, Jirko, že ti tu nikdo neodpověděl a já jsem se zrovna k úplně stejné problematice vyjadřoval na vedlejším fóru, takže si sem dovolím zkopírovat své postřehy (na habrech se nám ještě tyhle potvor neukázaly):

- preventivní postřiky vyzvednutých yamadori proti lýkožravým broukům - takto stříkáme insekticidem (momentálně Karate) hlavně všechny donesené borovice (obzvlášť kleče ale i silvestrisky), smrky a potom prunusy (mahalebky, špendlíky). Stříkáme komplet obrost a důkladně i celý kmen (u listnáčů se jedná často o holé špalky), opakujeme i dvakrát před rašením. Pokud se totiž tihle lýkožrouti dostanou na strom tak je s ním ámen... Většinou se jedná o nálet během jednoho dne na jeden/pár nejoslabenějších stromů, silné stromy totiž hmyzáky zalijou pryskyřicí. Většinou se nejedná o nějakou plošnější epidemii, pokud se ale prevence zanedbá, tak to několik vybraných stromů na dobro schytá, protože jakmile je člověk objeví, tak už je strom předem hotový...

Letos jsme vcelku náhodně přišli na jeden účinný trik - měli jsme na hromadě nachystané ke spálení čerstvě ořezané borovicové větve a většina lýkožroutů se slétla (asi dvy týdny zpátky) právě na tyhle "odřezky", které musely fest vonět po pryskyřici, ale zároveň byly ještě dostatečně "šťavnaté", aby ty potvory přilákaly. Pak už nebylo nic jednoduššího než větve spálit i se škůdci :) . Od příštího roku chceme tenhle přírodní "lapač" na jaře mít v permanentní pohotovost, ideální jsou větve z kleče, ty jim šmakujou nejvíc.

V tvém případě teda můžeš zkusit do každé dírky vstříknout insekticid, důkladyný postřik kmene by ale měl stačit. Dej pak vědět, jestli to strom zvládl.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Škodná v kmeni stromku.

Příspěvekod Vahada » 17 kvě 2012, 10:11

Praktické zkušenosti s tím nemám, ale zkusil bych Mospilan, je to systémový insekticid se širokým účinkem, ale důležité je že je rozváděn v rostlině směrem nahoru (nejde z listů dolů ke kořenům, ale naopak). Četl jsem že se doporučuje s ním rostlinu zalít a ta sama rozvede prostředek do celé rostliny. Odzkoušené to zatím nemám.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Škodná v kmeni stromku.

Příspěvekod Michal Němec » 26 srp 2012, 12:39

Před rokem na podzim jsem měl podobný problém na Lípě. V místě kde se rozvětvuje větev se zavrtalo "cosi" , tak jsem zkoušel drátkem to vyštourat, ale marně. Počkal jsem do jara a bohužel větvička uschla. Na jaře jsem tedy větvičku ustřihl a toho hajzla vyndal a rozmačkal na kaši, byla to nějaká housenčička asi 5mm dlouhá a 1mm tlustá.Nechtěl bych aby se to letos opakovalo. Tak se chci zeptat jestli někdo z Vás nevíte co to je a jak proti tomu případně bojovat? Díky.
Michal Němec
 
Příspěvky: 60
Registrován: 11 led 2011, 22:31

Re: Škodná v kmeni stromku.

Příspěvekod Václav Holakovský » 26 srp 2012, 18:36

tímto spůsobem škodí krasec, ve školkách používáme většinou mospilan
Václav Holakovský
 
Příspěvky: 325
Registrován: 20 úno 2009, 22:44
Bydliště: Obříství


Zpět na škůdci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků