Benjaminy

Benjaminy

Příspěvekod Luděk Rohovský » 24 bře 2010, 11:04

Potřeboval bych nějakou učenou radu. Na benjamínech se nám usadilo cosi, co jsme považoval za červce. Takové oválné asi 1-2mm dlouhé breberky, které byly na větvích, ne na listech. Stromky začaly opadat, tak jsem je vzal Talstarem. Mají za sebou asi tři postřiky. Když přejedu prstem po větvičce, tak ty potvůrky jsou vysušené a opadávají z ní. Ale listy pořád padají dál a navíc je na nich jakýsi lepkavý povlak. Může to být furt od těch červců nabo tam mám ještě jinou škodnou.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Benjaminy

Příspěvekod Pavel Šimsa » 24 bře 2010, 11:40

Foto napoví, ale podle toho co píšeš bych řekl, že je to od těch puklic, červců, nebo čeho a listy by mohly být jakýsi dozvuk.
jen houšť
Uživatelský avatar
Pavel Šimsa
 
Příspěvky: 822
Registrován: 16 bře 2009, 12:27
Bydliště: Slaný
člen ČBA: ano

Re: Benjaminy

Příspěvekod Ladislav Kotál » 24 bře 2010, 11:42

Totéž co popisuješ jsem měl na fikusu,byly to puklice. Mechanicky jsem je sbíral týden, po čtrnácti dnech fikus začal vesele rašit a zdá se OK.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Benjaminy

Příspěvekod Pepča » 24 bře 2010, 12:31

S touto havětí mám také trochu zkušenosti. Podle popisu se jedná o puklice a onen lepkavý povlak je šťáva kterou vylučují podobně jako mšice.
Použil jsem přípravek SAVEL, který je přímo určení k jejich hubení. Jedná se o směs přírodních alkaloidů. Pěkně štětečkem potřít podle návodu
a potom, když puklice sama neodpadne je vhodné ji lehce setřít.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Benjaminy

Příspěvekod Jarek Servus » 24 bře 2010, 12:40

Nezapomeň ostříkat, nebo jinak umýt listy, na ten lepkavý povlak - uschlou mízu se chytají dobře plísně a dusí to listy.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Benjaminy

Příspěvekod Luděk Rohovský » 24 bře 2010, 15:48

Díky. Doufám, že to benjamíny rozchodí. Jsou už totiž asi 10-ti leté a byla by jich škoda.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Benjaminy

Příspěvekod Jan Adámek » 24 bře 2010, 16:03

Podle mě se jedná o 2 škůdce, o puklice a o svilušky. Puklice nezpůsobují opadávání mladých listů.
Doporučuji fíkusy důkladně osprchovat vlažnou vodou a to i ze spodu listů. Sprchování je potřeba občas zopakovat. Pomůže to proti sviluškám a získáš přehled o tom, kolik puklic ještě přežívá.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01


Zpět na škůdci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků