Crasule-palice

Crasule-palice

Příspěvekod Ivet » 20 lis 2009, 13:07

Asi pred 1,5 rokom som o mojej mamy dostala crasulu alebo portulaciu ( neviem aky druh presne to je :think: ), ktoru kupila od nejakeho skalnickara v dobrom mieneni... akoze bonsai :D . Mama bola cela nadsena, ze mi urobi radost no ked som ju zbadala, videla som len rovnu palicu obrastenu v praslenoch v hornej tretine stromceka. Zasadena bola v kelimku od nejakeho masla v hrozne vyzerajuco substrate. Ale ako sa hovori, darovanemu konovi na zuby nepozeraj. A tak pribudla na parapet tato "bonsai". Samozrejme som ju hned presadila do pestovatelskej misky a do noveho a priepustnejsieho substratu. Vdaka bohu crasula nie je narocna rastlina, takze sa jej velmi dari. Po par tyzdnoch som trochu nadratovala kmienok, nech sa aspon trosku zvlni a zacala som trocha preberat korunu a cas od casu zastipovat. Myslim, ze dnes to je uz trosku iny strom a napriek prvotnemu "rozcarovaniu" sa mi pomaly zacina celkom pacit. Tak vam predstavujem moju stihlu "nohatu" fesandu ;) ...
Přílohy
Portulacia-0708.JPG
mamin "darcek"
Portulacia-0708.JPG (21.62 KiB) Zobrazeno 5756 krát
Portulacia-1109.JPG
aktualny stav
Portulacia-1109.JPG (37.33 KiB) Zobrazeno 5749 krát
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Crasule-palice

Příspěvekod Jarek Servus » 20 lis 2009, 15:40

Máš ji moc pěknou, šikovné ručičky, Ivet. :clap: :clap:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Crasule-palice

Příspěvekod Milena » 20 lis 2009, 16:17

Ivet, jestli se nepletu, je to Portulacaria afra. Možná by to chtělo "naučit" větvičky růst ve vodorovnější poloze. Zcela barbarsky to řeším u crassuly tak, že na konce větví pověsím rybářské olůvko patřičné váhy zavěšené na drátku. Prostě na sukulent bych moc s drátem nechodila. Ale bude pěkná za xy let :jedna: Ta naše stará paní bonsajistka zatěžovala mladé, měkké větvičky prachsprostou matičkou uvázanou na drátu - a cíle bylo dosaženo.. :)
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Crasule-palice

Příspěvekod raficka » 20 lis 2009, 17:52

Je to opravdu portucalaria afra,ona se moc nedoporučuje tvarovat drátem a ikdyž jo,tak předtím nějakou dobu nezalívat,pak má větvičky ohebnější,když se zlomí,žádný neštěstí,moc dobře obráží,ted mně před víkendem došly misky z E-bonsai,tak jsem si z těch port.afra pokoušela dělat "bonsaje",mám je asi 4 rok a už začínají mít pěkný kmínek a prosím nepřehlédněte ty uvozovky u slova bonsaj ! Lída Skokanka
Lída S.
Uživatelský avatar
raficka
 
Příspěvky: 130
Registrován: 30 zář 2009, 22:27
Bydliště: 10km od Hlinska,16km od Poličky

Re: Crasule-palice

Příspěvekod Martin Drábek » 20 lis 2009, 22:53

Ahoj Ivet, jak říkají ostatní, je to portulacarie.. mám tu někdě hozenou svoji v samostatném vláku, kterou mám od řízku a je dvouletá a zkus mrknout jak vypadá z řízku za 2 roky... s tímhle můžeš dělat cokoli.. drátuji, tvaruji a nikdy jsem nic nezlomil i když je zalitá, stačí trošku cit... za rok, dva z toho bude díky tvojí péči pěkný stromeček..
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Crasule-palice

Příspěvekod Ivet » 21 lis 2009, 21:41

Diky moc vsetkym za upresnenie druhu, tak si to mozem definitivne v mojej "agende" prepisat na portulacariu. Medzi nami dievcatami ( Raficka a Milena ), bez problemov sem pripojte obrazky svojich portulacarii, rada si potesim oci. Nenechajte sa prosit ;) . Co sa tyka toho drotovania spodnej vetvy, nehodlam tento druh tvarovat drotom, len zastrihovat na potrebnych miestach. To bolo len take male usmernenie vetvicky-testik. Tak sa tesim na vase foto... :jedna:
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Crasule-palice

Příspěvekod Milena » 23 lis 2009, 14:42

Ivet, ty moje fotky nebudou tak brzo. Jednak nemám pořád digi-foťák a škemrat u dcer o půjčení nechci. Kdyby slyšely, že chci fotit bonsaje, to je na ně jak červený hadr na býka :mrgreen: a aspoň slovně by mne rozcupaly (k fyzickému domácímu násilí zatím nedošlo :lol: ). Druhak: moje 2 tlustice mají sice slušný základ - kmen i větve, ale listů pramálo, nevím, čím to.Portulacarie jsem dostala asi 5 cm velké, to se načekám, než vyrostou :blednu: . Ale mám pár kousků panašovaných, ale šklíbí se, žádné přírůstky. Snad se dožijí jara (a já taky :lol:
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Crasule-palice

Příspěvekod Ivet » 11 bře 2010, 22:42

... tak som pre tuto moju Portulacariu objednala bonsai misku, nech vyzera trosku k svetu, ale zial zatial caka na mna u svokrovcov na Morave, dufam, ze sa zaciatkom jari k nej dostanem. Zatial som ju pripojila iba virtualne, viem ze to je iba obyc. miska, chcela som zasadne gulatu a iba tato sa mi pozdavala hlavne velkostou. Vedela by som si predstavit aj inu farbu, ale nebolo moc na vyber v ramci mojich financnych moznosti :blednu: . Co myslite, bude sa dat na nu pozerat?
Přílohy
Portulacaria-0310-s miskou.JPG
Portulacaria-0310-s miskou.JPG (19.63 KiB) Zobrazeno 5370 krát
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Crasule-palice

Příspěvekod Jarek Servus » 12 bře 2010, 09:43

Možná bych volil misku o kousek větší, ale jinak paráda :jedna: :clap:
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Crasule-palice

Příspěvekod Milena » 12 bře 2010, 14:44

Ivet, staráš se rostlinku dobře, vypadá zdravě. K té misce - i když zatím virtuální předpokládám - mám svoji už asi protivnou připomínku: měla by mít pasující podmisku - jako pár. A jistě víš, že by mohla být zasazena trochu výš. A bude to paráda.Ve které části Moravy žijí tví příbuzní? Pro zajímavost: rodina přítele mé dcery pochází z Piešťan :lol:
Jo a k tomu mému minulému psaní: panašované portulacarie jsou v háji - tedy nejspíš ulité, takže "nic nebude.."
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Crassula (Tlustice)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron